Painiava valiutų skelbimuose paini tik iš pirmo žvilgsnio

2015-01-28, Saulius SODONIS
15min.lt nuotrauka
15min.lt nuotrauka
Po euro įvedimo keitėsi ne tik kainų išraiškos parduotuvėse ar kitose įprastose apsipirkimo vietose, bet ir ten, kur galima įsigyti valiutos – valiutų kursus skelbiančiose bankų iškabose. Tačiau neįprasta tai tik iš pirmo žvilgsnio.   

Iki Naujųjų metų šalies bankuose perkant užsienio valiutą būdavo nurodoma, kiek užsienio valiutos vienetas buvo vertas litų. Dabar skelbiama, kiek vienas euras vertas užsienio valiutos vienetų. Paprasčiau kalbant, dabar skelbiama, kiek valiutos galite įsigyti už vieną eurą.

Įvairiuose oficialiuose pranešimuose skelbiama, kad, pavyzdžiui, dolerio santykis euro atžvilgiu yra 1,1198 (2015 m. sausio 25 dienos kursas, - aut. pastaba). Tai reiškia, kad už vieną eurą turi sumokėti 1,1198 dolerio.

Jeigu perkate šimtą dolerių, o skelbiamas kursas – 1,12, reiškia, kad už 100 eurų gausite 112 dolerių. Jei kursas būtų toks pats, o dolerius norėtume parduoti ir nusipirkti 100 eurų, tektų mokėti 112 dolerių.

Kai perkantysis nori parduoti, pavyzdžiui, 500 eurų, tai šią sumą reikia dauginti iš skelbiamo kurso ir sužinosime, kokią dolerių sumą jis gaus, t. y. 500 x 1,1198 ir gausime, kiek jis gaus dolerių. Tai šiek tiek neįprasta, tačiau laikui bėgant apsiprasime, juo labiau, kad turint eurą tik ypatingais atvejais reikės kitokios „tvirtos“ valiutos.  

Įvairių bankų pranešimuose skelbiama, kad pasaulyje euro kursas yra nustatomas pateikiant valiutos santykį su euru. Dabar pasikeitė pateikimo forma – jei anksčiau būdavo kainos už litus, tai dabar  atvirkščiai, kiek vienas euras yra vertas dolerių, svarų ar kitos valiutos.

Iki 2015-ųjų sausio litai būdavo skelbiami kaip kotiruojama arba antra valiuta prieš bazinę valiutą, todėl visų užsienio valiutų vertė buvo matuojama litais. Tačiau, pagal susiklosčiusią praktiką valiutų rinkoje, euras visuomet kotiruojamas kaip bazinė arba pirma valiuta prieš visas kitas, taigi pakeistas valiutų pirkimo-pardavimo kursų skaičiavimo būdas atitinka nusistovėjusią Europos centrinio banko praktiką.

Reikės priprasti atvirkščiai skaičiuoti, tačiau tai yra įprasta rinkos praktika. Bet kur – užsienio žiniasklaidoje, internete – tas kursas skelbiamas būtent taip.

Euro ir užsienio valiutos santykiai skelbiami kiekvieną darbo dieną 15 val. 15 min. Lietuvos laiku, vadovaujantis reguliaria tarptautine jų suderinimo procedūra. 

Reklama: valiutu skaiciuokle


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?