Pažinkime H. Šojaus dvarą iš naujo!

2015-03-18, Gerda BELOKOPYTOVA
H. Šojaus dvaro komplekso pastatai bus atviri visiems šilutiškiams ir miesto svečiams.
H. Šojaus dvaro komplekso pastatai bus atviri visiems šilutiškiams ir miesto svečiams.
Kovo 10-ąją į Hugo Šojaus muziejų spaudos atstovus sukvietė Šilutės kultūrininkai. Išskirtinėje spaudos konferencijoje pristatyta net dvi dienas truksianti programa, skirta H. Šojaus 170-osioms gimimo metinėms paminėti. Šilutės miesto mecenato, šilutiškių globėjo vardas jau seniai į pamario krašto istoriją įrašytas didžiosiomis raidėmis, o kokia bus jo gimtadienio šventė? Žadama netikėtumų, išskirtinių, kultūros dvasia alsuojančių renginių.

Pamario krašto kultūrininkai suvienijo savo jėgas ir sukūrė net dvi dienas truksiančią programą, skirtą paminėti išskirtinės istorinės asmenybės H. Šojaus 170-ąsias gimimo metines. Šilutės r. savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė pasidžiaugė, kad sudėjus bendraminčių sumanymus pavyko sulipdyti įvairiapusę programą.

Apie H. Šojų

Hugo Šojus  (Hugo Scheu) gimė Klaipėdoje 1845 04 01. Čia jis baigė Klaipėdos aukštesniąją miestiečių mokyklą, po to studijavo Berlyno žemės ūkio institute. Vėliau praktikavosi keliuose Rytų Prūsijos dvaruose. 1889 m. įsigijo Šilokarčemos dvarą.

H. Šojus užėmė aukštas pareigas valstybės tarnyboje bei visuomeninėse organizacijose: buvo Klaipėdos ir Šilutės apskričių valdybų narys, Klaipėdos krašto I Direktorijos narys, Žemės ūkio rūmų steigėjas ir prezidentas, Rytų Prūsijos Žemės ūkio kredito ir draudimo įstaigos generalinis direktorius. 1926-aisiais ir 1928 m. laikinai ėjo Šilutės apskrities viršininko pareigas.

 H. Šojus amžininkų buvo pripažintas ne vien valdžios elito atstovu – jis buvo žinomas ir kaip aktyvus kultūrininkas. Dvarininkas buvo Tilžės Lietuvių literatūrinės draugijos, Karaliaučiaus senovės draugijos Prūsija, Įsrutės senovės draugijos, Antropologijos, Botanikos ir kt. draugijų narys. H. Šojus priklausė Rytprūsių intelektualų ratui, kurie itin domėjosi senąja Prūsijos valstybės ir jos gyventojų istorija, užsiėmė moksline, praeities reliktus konservuojančia, fiksuojančia, kraštotyrine veikla. Ypatingas jų dėmesys anuomet buvo rodytas lietuvininkų, kurie buvo laikomi senųjų prūsų palikuonimis, kultūrai. Už šią veiklą 1924 metais jam buvo suteiktas mokslų daktaro vardas.

Į istoriją dvarininkas įėjo ir  kaip pirmojo muziejaus Klaipėdos krašte įkūrėjas. XIX a. pabaigoje Šilokarčemos (dabar Šilutės) dvaro rūmų dviejuose kambariuose įkūrė privatų muziejų, kuriame buvo sukaupta ir eksponuojama etnografijos ir archeologijos kolekcija. Dvare buvo sukaupta gausi lituanistinė biblioteka, kurios dalis šiuo metu yra saugoma Lietuvos Mokslų Akademijos bibliotekoje.

Dvarininkas labai daug prisidėjo prie Šilutės miesto plėtros. Iš dvaro žemių nemokamai Šilutės miestui skyrė sklypus turgaus aikštei išplėsti, siaurojo geležinkelio linijai, taip pat uostui įrengti, pašto, bažnyčios, klebonijos, gaisrinės, ligoninės, kelių mokyklų statyboms. 1924 m. miestui padovanojo dvarui priklausiusį apie 50 ha mišką su įrengta promenada palei Šyšos upę. Ne be pagrindo H. Šojus tuomet ir dabar vadinamas Šilutės miesto kūrėju bei mecenatu.

Šilokarčemos geradaris mirė 1937 m. liepos 25 d. Šilutėje, sulaukęs 92 metų. Palaidotas Šilutės dvaro kapinėse.

Pirmąją dieną – pažintis su Šilokarčemos kvartalu

Taigi gimtadienio paminėjimo pirmoji diena – kovo 31-oji. Pirmąjį renginį pristatė Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė. 17.30 val. prasidės pažintis su Šilokarčemos kvartalu ir dvarininko H. Šojaus padovanotais visuomenei sklypais „Dvarininko H. Šojaus mecenatystės takai“. „Kadaise Šilokarčemos kvartalas buvo labai tuščias, o H. Šojaus dėka atsirado dauguma pastatų. Taip Šilokarčema atsigavo, tarsi pradėjo iš naujo gyventi“, - pasakojo R. Šikšnienė. Atėjusieji turės galimybę pasivaikščioti Šilokarčemos teritorijoje, bus pristatytos vietos, kur H. Šojus žemes dovanojo visuomenei, pavyzdžiui, ligoninės teritorija, senojo turgaus aikštė ir kt. Pasivaikščiojimas po istorines, Šilutei itin svarbias vietas užtruks vos valandą, tačiau per tą laiką bus sudaryta galimybė iš naujo pažinti jau pažįstamas vietas.

Atminimo ženklai

Anot kultūros skyriaus vyr. specialistės Redos Švelniūtės, planuojama tose vietose, kur H. Šojus dovanojo žemę visuomenei, įrengti atminimo lenteles. Tačiau šie ženklai būtų įkomponuoti į grindinį, mat nenorima aukštais ženklais „užteršti“ aplinkos, kad tų pastatų neužstotų skiriamosios nuorodos ir pan.

Bibliotekoje – istorikų dialogai

Anot Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorės Dalios Užpelkienės, viena iš idėjų kovo 31 dieną atidaryti virtualią parodą „Hugo Šojus: asmenybė ir laikmetis“. 19.20–20.30 val. vyks kultūros dialogai: „Pažįstamas ir neatpažintas Hugo Šojus“. Anot D. Užpelkienės, dalyvaus Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos darbuotojai, Šilutės istorijos žinovai. Taip pat muzikuos Klaipėdos universiteto folkloro ansamblis „Auksodis“. „Tačiau ansamblis ne tik dainuos lietuvininkų ir žemaičių dainas, bet tai bus ir edukacinis koncertas, bendravimas su susirinkusiaisiais. Manau, kad programa sudomins atėjusiuosius ir bus išties vertinga“, - kalbėjo D. Užpelkienė.

Pirmosios dienos užbaigimas

Anot Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorės Jūratės Pancerovos, pirmoji diena bus užbaigta vėlyvą vakarą filmo „Elzė iš Gilijos“ peržiūra. „Tai filmas, artimas mums visiems, juk jis filmuotas ir Šilutėje, ir Rusnėje“, - pasakojo J. Pancerova. H. Šojaus dvaro rūmų salėje 21.00–22.45 val. vyks ne tik filmo peržiūra, bet ir susitikimas su jo režisieriumi Algimantu Puipa.

Balandžio 1-oji – H. Šojaus gimtadienio diena

Dvarininkas H. Šojus gimė 1845 m. balandžio 1 d., todėl ši diena ir po 170-ties metų Šilutėje bus paminėta išradingai, taip tarsi atsilyginant Šilutės mecenatui už padarytus didžius darbus krašto labui. Nuo ankstyvo ryto – 10 val. – etnografė Indrė Skablauskaitė lauks mažųjų šilutiškių H. Šojaus dvare. „Norime pakviesti tuos vaikus, kurie dalyvavo dvaro atidarymo renginyje. Tai Pamario pagrindinės mokyklos pirmokėliai. Taip pat laukiame ir darželinukų. Vaikų lauks dviejų dalių renginys. Pirmiausia jie patys atliks tam tikrą vaidinimą, o vėliau dalyvaus edukacinėje pamokoje, kaip reikia elgtis dvare“, - kalbėjo I. Skablauskaitė.

Pasak Šilutės kultūrininkų, balandžio 1-ąją dvaro durys bus atviros visiems lankytojams. Anot R. Šikšnienės, atėjusieji bus pasitinkami dvariškai pasidabinusių žmonių, kurie jiems aprodys dvaro erdves.

O štai 11.30 val. norintieji galės dalyvauti Šilutės sporto klubo „Leitė“ organizuojamame bėgime „Geradario taurė 2015“, skirtame H. Šojui atminti.

Vidurdienį suskambės evangelikų liuteronų bažnyčios varpai ir vyks kunigo Remigijaus Šemeklio vedamas paminėjimas prie H. Šojaus kapo.

13.00 val. H. Šojaus dvaro parodų salėje vyks Šilutės rajono mokinių kūrybinių darbų parodos „Dvaro istorijos“ atidarymas, o 14.00 val. koncertuos Šilutės rajono vaikų meno mokyklos šokių kolektyvas „Pamarietė“ ir styginių instrumentų orkestras.

17.20 val. kunigas R. Šemeklis šilutiškius ir miesto svečius pakvies į pamaldas H. Šojaus atminimui. „Vyks ne tik pamaldos, bet ir visi norintieji galės apžiūrėti vietą, kurioje troško būti palaidotas šis Šilutės mecenatas. Deja, parapijos tarybos sprendimu nuspręsta kitaip. Taip pat bus galimybė apžiūrėti bažnyčios freską, kurioje pavaizduotas H. Šojus, laikantis bažnyčios maketą. Tai gana retas reiškinys, mat paprastai bažnytinėje simbolikoje vaizduojami šventieji“, - kalbėjo kunigas R. Šemeklis.

18.00 val. vyks VšĮ „Pamario festivaliai“ organizuojamas baigiamasis renginys „Gimtadienio pobūvis H. Šojaus dvare“. Anot Kultūros skyriaus vedėjos, tai bus nemokamas renginys.

Ar dvaras bus prikeltas naujam gyvenimui?

„Savo laiku dvaras buvo miesto centras, susibūrimų, pasigrožėjimo vieta, tačiau šie pastatai vėliau tapo tiesiog gražiais statiniais, į kuriuos šilutiškiai neužeidavo. O kur dar beveik du dešimtmečius vykę restauravimo darbai... Pažinkime dvarą iš naujo!“, - entuziastingai kalbėjo Kultūros skyriaus vedėja V. Griškevičienė.

 

 

 

 

 


Foto galerija

Pamario krašto kultūrininkai suvienijo savo jėgas ir sukūrė net dvi dienas truksiančią programą paminėti išskirtinės istorinės asmenybės H. Šojaus 170-ąsias gimimo metines.H. Šojaus dvaro komplekso pastatai bus atviri visiems šilutiškiams ir miesto svečiams.Šilutės miesto mecenatas H. Šojus.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?