Lietuvos mokslininkai aiškinasi, ar modernūs langai apsaugo nuo mikrobangų poveikio

2015-03-20, FTMC Fizikinių technologijų skyrius

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai atliko eksperimentus ir ištyrė, ar šiuolaikiniai langai apsaugo nuo mikrobangų poveikio. Mikrobangos sklindančios iš išorės gali pakenkti namuose esančių prietaisų funkcionavimui.

Esant išorinei elektromagnetinei spinduliuotei pablogėja įvairių prietaisų funkcionavimas, atsiranda ryšio klaidos. Spinduliuotei sustiprėjus elektronikos prietaisai gali būti net sugadinti nepataisomai: perdega prietaisuose esančios mikroschemos ar tranzistoriai, optinio skaidulinio ryšio jautrūs priėmimo stiprintuvai ir pan. Mokslininkų manymu, nuo šio poveikio gali apsaugoti modernūs stiklai, tačiau dabartinių langų paketų gamintojai nepateikia duomenų apie tai, kiek jie apsaugo nuo mikrobangų poveikio.

Norint tiksliai žinoti, ar paketas pralaidus konkrečiai mikrobangai, reikia atlikti laboratorinius stiklų tyrimus ir eksperimentiškai pamatuoti pralaidumą. „Mikrobangų tyrimai paprastai atliekami beatspindinėje kameroje. Ji ypatinga tuo, kad visos jos sienos yra padengtos mikrobangas sugeriančia medžiaga, todėl joje nėra elektromagnetinės spinduliuotės atspindžių. Taip pat naudojama brangi neserijinė matavimo įranga: mikrobanginis šaltinis, kalibruotos antenos, mikrobanginės galios matuokliai“, – apie tyrimo ypatumus pasakoja FTMC Fizikinių technologijų skyriaus mokslininkas dr. Paulius Ragulis. Tokios įrangos kaina siekia 50 tūkst. eurų. Mokslininkai džiaugiasi, kad tokia tarptautinius standartus atitinkanti beatspindinė kamera jau yra įrengta veiklą pradėsiančiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre Saulėtekio slėnyje.

Šiuolaikiniuose stiklo paketuose, norint sumažinti langų šiluminį laidumą, yra naudojamos energiją tausojančios plonos metalo dangos. Tačiau šios dangos atspindi ir mikrobangų spinduliuotę. Viena vertus, tai yra gerai, nes gali padėti apsisaugoti nuo nepageidaujamo spinduliavimo, kita vertus, tai gali stipriai slopinti ir naudingus ryšio signalus.

FTMC atliekamas tyrimas gali būti itin naudingas įrengiant specialios paskirties patalpas: duomenų saugyklas, karines vadavietes, saugumo tarnybų patalpas. Tokiose patalpose elektromagnetinio saugumo reikalavimai itin svarbūs ir pastatuose gali būti naudojami tik gerai nuo mikrobangų apsaugantys stiklo paketai. Rengiant uždaras belaidžio ryšio prieigos zonas reikia atsižvelgti ir į tai, kad spinduliuotė ir informacija nepatektų į išorę. Projektuojant tokias zonas būtinai reikia įvertinti ir langų, ir sienų pralaidumą mikrobangų spinduliuotei. Jei jų pralaidumas mikrobangų spinduliavimui mažas, tai patalpos viduje neturėtų veikti radijo televizijos aparatai ir mobilieji telefonai.

Dabar langų pralaidumą mikrobangų spinduliuotei galima pasitikrinti tik mokslininkams atlikus specialius tyrimus. Manoma, kad ateityje langų gamintojai tokius duomenis taip pat turės nurodyti ant savo gaminamų produktų. Šiuo metu pateikiamos langų šiluminio laidumo ar saulės spinduliavimo pralaidumo savybės bei atsparumas smūgiams.

Fizinių ir technologijos mokslų centras – didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje. Čia vykdomi moksliniai tyrimai, skirti aukštųjų technologijų plėtrai ir žinių ekonomikos kūrimui Lietuvoje ir pasaulyje, kuriami nauji prototipai ir paslaugos bei modernios pramonės programos. FTMC dirba 38 habilituoti mokslų daktarai, 268 mokslų daktarai, daugiau nei 500 mokslo tyrėjų, studijuoja 64 doktorantai. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė daugiau nei 300 verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei 100 įmonių įgyvendinti jų verslo tikslus.

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?