Neliks anonimiškų SIM kortelių turėtojų?

2015-04-10, BNS
Neleistini daiktai (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)
Neleistini daiktai (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)
Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo kaupti duomenis apie asmenis, įsigijusius išankstinio apmokėjimo SIM korteles.

„Čia yra susiję su kortelėmis, kurias galima šiandien įsigyti neidentifikuojant savęs, pavyzdžiui, spaudos kioskuose, parduotuvėse ir panašiai“, - BNS ketvirtadienį sakė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Jo teigimu, įsigaliojus siūlomoms Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms, įsigijant tokio tipo korteles reikėtų registruotis išankstinio apmokėjimo kortelių pardavimo vietoje, pateikus asmens dokumentą.

Pataisos pateiktos derinti suinteresuotoms institucijoms ir visuomenei iki balandžio 15 dienos. Ar teikti šias pataisas Seimui, vėliau spręs Vyriausybė.

S.Skvernelis sako, kad priimtos pataisos taps gera prevencija nusikalstamoms veikoms, kurioms daryti reikia mobiliojo telefono.

„Asmuo, kuris nusiperka tokią kortelę, daro nusikalstamas veikas, žinodamas, kad jis išliks neišaiškintas, kadangi jo duomenys niekur nėra fiksuoti“, - teigė ministras.

Pasak jo, pataisos teigiamai atsilieps telefoninio sukčiavimo, melagingų pranešimų ir su terorizmu susijusių nusikaltimų prevencijai.

Taip pat VRM siūlo apibrėžti blokuotinų arba ribotinų veiksmų sąrašą, kuriuo vadovaujantis suteikiama teisė nurodyti ryšių paslaugų teikėjams nutraukti elektroninio ryšio paslaugų teikimą ir (arba) blokuoti skambučius į tam tikrus telefono ryšio numerius.

Be to, siūloma teismams nustatyti teisę nurodyti paslaugų teikėjams nutraukti jų teikimą arba blokuoti skambučius į tam tikrus telefono ryšio numerius, kai nustatoma, kad ryšio priemonė buvo panaudota ne tik sukčiauti, bet visoms nusikalstamoms veikoms daryti.

VRM siekia nustatyti galimybę kriminalinės žvalgybos pagrindinėms institucijoms ir ikiteisminio tyrimo įstaigoms iš ryšio paslaugų teikėjo realiu laiku be abonento ir (arba) faktinio viešųjų elektroninių ryšių paslaugų naudotojo sutikimo neatlygintinai gauti vietos nustatymo duomenis, kai tai susiję su dingusių be žinios asmenų buvimo vietos nustatymu.

Kaip teigia ministerija, privalomas išankstinio mokėjimo korteles įsigijusių asmenų duomenų kaupimas privalomas Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje ir Norvegijoje.

Problemų neišspręs

Telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ atstovas spaudai Mindaugas Snicorius teigė, kad vargu ar VRM pasiektų norimus tikslus.

„Išankstinio telefono mokėjimo kortelių registravimas galėtų pasitarnauti siekiant sumažinti jų naudojimą piktavaliams tikslams. Vis dėlto nemanome, kad šis žingsnis iki galo išspręs problemą. Tokie teisės aktai galioja tik nedaugelyje pasaulio valstybių – tai reiškia, jog bet kuris tokiems tikslams išankstinio mokėjimo kortelę panaudoti ketinantis asmuo ją lengvai įsigis kaimyninėje ar kitoje šalyje“, – teigė M. Snicorius.

Atkreipiamas dėmesys, kad išankstinio mokėjimo kortelių vartotojų Lietuvoje apstu, todėl būtina užtikrinti, jog jų turėtojai nesusidurtų su problemomis dėl numatytų naujovių.

„Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į tai, jog tokio tipo kortelės Lietuvoje naudojamos itin plačiai, jų skaičius didelis – apie 1 mln. 800 tūkst., todėl privalomas kortelių registravimas būtų ilgas ir sudėtingas procesas, visų pirma patiems vartotojams.

Jei nuodugniai apsvarsčius visus aspektus, sprendimas dėl išankstinio telefono mokėjimo kortelių registravimo vis dėlto būtų priimtas, būtina tam numatyti protingą laikotarpį ir užtikrinti galimybę tai atlikti elektroniniu būdu – sudarant kaip įmanoma mažiau vartotojams dėl to kilsiančių rūpesčių. Savaime suprantama, kad „Omnitel“, kaip visuomet, gerbs bet kokį Lietuvos Respublikos įstatymų leidėjo sprendimą“, – pridūrė „Omnitel“ atstovas spaudai M. Snicorius.

Kieno pečius užguls išlaidos – operatoriaus ar vartotojo?

Telekomunikacijų bendrovės „Tele 2“ Komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas teigė, kad turi būti sukurtas konkretus kompensacinis mechanizmas, mat ant klientų pečių bendrovė patirtų išlaidų tikrai neketina užkrauti, o prisiimti finansinių įsipareigojimų ir viską padengti savomis lėšomis įmonė taip pat nepasiryžusi.

„Vien tik „Tele 2“ tinkle išankstinio mokėjimo kortelių aktyvių vartotojų apie 1 mln. Atsiras papildomų išlaidų siekiant surašyti visus vartotojus, klausimas – kas jas padengs? Ant kliento pečių šių išlaidų tikrai neketiname perkelti, bet turi būti paruoštas konkretus kompensacinis mechanizmas. Kitas dalykas: vartotojus reiks informuoti, kokius žingsnius reiks atlikti, vadinasi, reikalinga reklaminė kampanija, informacija, klausimas – kas padengs šias išlaidas“, – teigė A. Baranauskas.

Jo teigimu, siūlomas VRM projektas mažins vartotojų laisvę, jei dabar išankstinio mokėjimo kortelę galima įsigyti tiek spaudos kioske, tiek parduotuvėje bei kitose lankomiausiose vietose, tai kaži ar tokia galimybė išliks ateityje.

„Kaži ar prekybos centrai apmokys darbuotojus tikrinti klientų tapatybę, atlikti surašinėjimus ir panašiai. Išankstinio mokėjimo kortelių pardavimo vietų paprasčiausiai sumažės, kaip ir kris jų populiarumas“, – kalbėjo „Tele 2“ Komunikacijos direktorius A. Baranauskas.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?