Naujas mokesčių prievaizdas žada imtis turtuolių

2015-04-13, Marius Jokūbaitis, Simona Viltrakytė

Pirmadienį darbą pradedantis naujasis Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Dainoras Bradauskas ketina labiau domėtis užsienyje pinigus laikančių turtuolių pajamomis. Tačiau apie galimą interesų konfliktą, kai tėvas vadovaus Seimo ekonomikos komitetui, kalba nenoriai.

„Jau šiemet pradėsime gauti informaciją iš ES apie mūsų gyventojų nekilnojamą turtą, pajamas iš nekilnojamojo turto sandorių, darbines pajamas“, – išskirtiniam interviu lrytas.lt sakė D.Bradauskas.

Nuo liepos 1 d. keisis VMI struktūra: kuriamas Mokestinių prievolių departamentas, Tarptautinių santykių skyrius, kuris apdoros iš kitų šalių gautą informaciją, ja dalinsis, atsiras ir Analitikos kompetencijos centras. Anot D.Bradausko, dėl šių pokyčių naujų žmonių nebus įdarbinta. 

Vienu svarbiausių tikslų jis įvardija siekį VMI padaryti moderniausia viešąja įstaiga Lietuvoje.  

Artimiausiu metu naujasis VMI vadovas žada pristatyti naujus savo pavaduotojus. „Kandidatai į pavaduotojus yra, bet pavardžių dar nepasakysiu“, – kalbėjo D.Bradauskas.  

– Jūsų pirmtakui tekdavo ne kartą aiškintis, kodėl PVM nesurenkama tiek, kiek užsibrėžta. Kaip ketinate išvengti kritikos šiuo klausimu? Gal turite kažkokį savo receptą, kurį siūlysite siekiant surinkti daugiau PVM?

– Norėčiau pirmiausia pažymėti, kad VMI privalo glaudžiai bendradarbiauti su Finansų ministerija, socialiniais partneriais ir verslo asociacijomis, atsisakant bet kokių nesveikos konkurencijos prielaidų.

Praėjusiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija papildomai priskaičiavo beveik pusę milijardo nesumokėtų mokesčių, 170 mln. litų PVM.

2014 m. buvo stebimas 0,6 procentinio punkto spartesnis PVM pajamų augimo tempas nei galutinio vartojimo išlaidų, dėl to PVM pajamų gauta 52 mln. litų daugiau.

Šiemet VMI jau paruošė projektą „PSF“ – visai netrukus VMI, siekdama gerinti biudžeto pajamų surinkimą ir operatyviau gauti informaciją, padėsiančią objektyviau įvertinti verslo būklę realiuoju laiku, pradės rinkti PVM sąskaitų faktūrų registrus iš mokesčių mokėtojų, kurių rodikliai kelia susirūpinimą.

– Ką naujo žadate įnešti į VMI veiklą?

– Mano manymu, VMI turi būti aiškios konsultacijos ir tiksli bei suprantama personalinė informacija mokesčių mokėtojams, taip pat stabiliai veikiančios ir patogios e. paslaugos, proporcinga mokesčių mokėtojų vietinė ir tarptautinė kontrolė.

Taip pat labai svarbi patikima mokesčių mokėtojų veiklos ir tarptautinių duomenų analizė, padėsianti efektyviau administruoti mokesčius, profesionali pagalba įstatymų leidėjams bei glaudus bendradarbiavimas su Finansų ministerija ir kitais partneriais, išmaniųjų technologijų diegimas ir maksimaliai efektyvus resursų panaudojimas.

– Kova su neteisėtais praturtėjimais, šešėlinėmis pajamomis visada buvo VMI pagrindinis tikslas. Gal turite naujų būdų, kaip kovoti su šiuo reiškiniu?

– VMI, siekdama gerinti biudžeto pajamų surinkimą ir operatyviau gauti informaciją, padėsiančią objektyviau įvertinti verslo būklę realiuoju laiku, rinks PVM sąskaitų faktūrų registrus iš mokesčių mokėtojų, kurių rodikliai kelia susirūpinimą.

Mokesčiai mokėtojai ir mokesčiai neturi sienų, todėl mokesčių administratorius, „užsidaręs kabinete“, jokių mokesčių nesurinks. Todėl būtinas efektyvus bendradarbiavimas su užsienio valstybėmis, informacijos kokybės didinimas – praėjusiais metais su kitomis pasaulio valstybėmis apsikeitėme informacija apie mokesčių mokėtojus beveik 4000 bylų.

Šiemet VMI pradės gauti informaciją iš ES apie mūsų gyventojų NT, pajamas iš NT sandorių, darbines pajamas ir t.t. Nuo 2017 metų jau turėtume automatiškai gauti išsamią informaciją iš daugelio pasaulio valstybių apie kredito įstaigose esančias finansines sąskaitas.

Tai mums duos daug informacijos, kurią privalėsime profesionaliai analizuoti ir tinkamai išnaudoti.

– Kokios dar laukia naujovės?

– Šiemet jau startavo centralizuota el. banderolių valdymo informacinė sistema (Codentify® CIS), leidžianti nustatyti, iš kur į Lietuvą atkeliavo tabako gaminiai. Ja naudojasi 5 Lietuvos institucijos, o netrukus kiekvienas šalies gyventojas galės patikrinti, iš kur atkeliavo jo rūkomų cigarečių pakelis.

Taip pat planuojame sugriežtinti į Lietuvą atvežamų cigarų bei cigarilių tarifinio klasifikavimo kontrolę, siekiant išsiaiškinti ar minėti gaminiai pagrįstai apmokestinami mažesniais akcizų tarifais.

Sausio mėnesį jau startavo modernizuota Audito Informacinę sistema. VMI ne tik greičiau ir tiksliau atrinks rizikingus mokesčių mokėtojus, tačiau ir tikrinimų metu bendravimas su mokėtojais vyks sparčiau – elektroniniu būdu per Mano VMI.

Be to, šiemet aktyviai teiksime teismui prašymus apriboti fizinių asmenų (įmonių vadovų) galimybes vadovauti juridiniam asmeniui iki penkerių metų bei pareiškimus bankrotą pripažinti tyčiniu, jei matome, kad įmonių vadovai ir akcininkai veikė netinkamai įmonei tapus nemokia.

Šiemet vertinsime, ar teisėtai ir pagrįstai kompanijos savo darbuotojams 2014 metais išmokėjo 45 mln. litų nepamokestinamųjų išmokų per gyvybės draudimo ir sveikatos draudimo įmokas.

– Kaip manote, kokiose srityje VMI reikėtų labiau pasitempti? Kokius pats sau keliate uždavinius?

– Mano nuomone, visos VMI veiklos sritys vienaip ar kitaip svarbios mokesčių mokėtojams ir visai valstybei, tad visiems be išimties VMI procesams skirsiu ypatingą dėmesį.

Tiesa, reikia pripažinti, kad vieni institucijos procesai veikia sklandžiai, o kai kuriuos reikės peržiūrėti ir koreguoti, stiprinti darbuotojų kompetencijas.

Privalome aktyviau naudoti išankstinių susitarimų institutą, kad tiek mokėtojai, tiek valstybė gautų maksimaliai naudingą rezultatą iš sudėtingų verslo sandorių, VMI teikiamos e. paslaugos privalo veikti stabiliai ir būti dar patogesnės, konsultacijos – aiškios ir suprantamos.

Privalome užtikrinti, kad mokesčių apskaitos fondas būtų patikimas ir tikslus.

Taip pat pažymėčiau atnaujintą VMI Tarnautojo etikos elgesio kodeksą: visi dirbantys Mokesčių inspekcijoje privalo atitikti aukščiausius tarnautojams keliamus standartus, gerbti mokesčių mokėtojus, kolegas ir savo elgesiu rodyti pavyzdį visiems tarnautojams.

– Jūsų tėvui, Seimo nariui p. B.Bradauskui jau teko palikti Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko postą. Kaip ketinate išvengti interesų konflikto ateityje?

– Esu pasakęs ir dar kartą galiu tik pakartoti, kad nekomentavau ir nekomentuosiu politikų diskusijų, jei tai nėra susiję su VMI ar mano darbine veikla.

Jūsų pirmtakas ne visada gerai sutarė su Finansų ministru, kai kurios istorijos virsdavo ir skandalais (Vildžiūnaitės atleidimas). Kaip ketinate išvengti tokių situacijų?

– VMI privalo tapti profesionaliu pagalbininku įstatymu leidėjams, glaudžiai bendradarbiauti su Finansų ministerija, kitomis institucijomis, socialiniais partneriais, atnaujinti prigesusį dialogą su verslo asociacijomis.


Straipsnio komentarai

seipsau2015-04-14
gal reiketu imtis pirma tetuko mokesciu nagrinejino kur kiek nesumokejo o paskui kistis i ubageliu kisenes Komentaras patinka Komentaras nepatinka
morka2015-04-13
nuokada turtuolis turtuoliams mokiascius uzdes tik nereikia juokint zmoniu greiciau ubageli pasmauks o ne turciui mokesti pakels Komentaras patinka Komentaras nepatinka
morka2015-04-13
nuokada turtuolis turtuoliams mokiascius uzdes tik nereikia juokint zmoniu greiciau ubageli pasmauks o ne turciui mokesti pakels Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?