Kuo didesnis šauktiniui priskirtas numeris, tuo mažesnė tikimybė, kad jis papuls

2015-05-14, Lauryna Vireliūnaitė, BNS, 15min.lt
Eil. Viliaus Džiavečkos nuotr. / Lietuvos kariai pratybose Lenkijoje
Eil. Viliaus Džiavečkos nuotr. / Lietuvos kariai pratybose Lenkijoje
Krašto apsaugos ministerijai (KAM) paskelbus šauktinių sąrašą per socialinius tinklus nusirito išgąsčio ir nepasitenkinimo banga. Jaunuoliai skundžiasi nenorintys atlikti privalomosios karo tarnybos, tačiau retas pasidomėjo, kuris jo numeris sąraše. Kuo asmuo toliau sąraše, tuo mažesnė tikimybė, kad rudenį jis turės autis kareiviškus batus.

Kaip 15min.lt aiškino Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovė Viktorija Cieminytė, iš sąrašo asmenys į karinius vienetus atlikti tarnybos bus skiriami eilės tvarka, išbraukiant tuos, kurie nebus pašaukti dėl sveikatos, kuriems tarnyba būtų atidėta dėl kitų priežasčių, su kuriais nepavyktų susisiekti.

Rudenį privalomąją karo tarnybą atliks 3 tūkst. jaunuolių, apie 1 tūkst. jau pasiprašė savanoriais.

Tai reiškia, kad beveik iš 37 tūkst. asmenų sąrašo rudenį bus pašaukti tik 2 tūkst. 

Pirmieji šaukimai prievolininkus pasieks per savaitę

Sudarius šauktinių sąrašus, pirmuosius šaukimus prievolininkai turėtų paštu gauti per savaitę. Jiems prisistačius į karo prievolės skyrius bus vertinamas jaunuolių tinkamumas tarnybai.

Kaip BNS patvirtino Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis, šaukimo lapeliai bus išsiųsti per artimiausias 20 dienų.

„Tie, kuriems bus išsiųsta šiandien, turėtų gauti per savaitę, tie, kuriems bus išsiųsta po 20 dienų, – maždaug per mėnesį skaičiuojant nuo šiandien“, – BNS sakė kariuomenės atstovas.

Anot jo, gavę šaukimo nurodymus, visi prievolininkai turės per nurodytą laiką atvykti į karo prievolės skyrius ir pateikti dokumentus – jei nebus nustatyta, kad tarnyba šauktiniui turi būti atidėta, jis bus siunčiamas pasitikrinti sveikatos.

Anot jo, pirmieji šauktiniai bei savanoriai turi būti paskirti į dalinius Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione iki rugpjūčio 10 dienos, t. y. likus dvidešimčiai dienų iki rugpjūčio 24-ąją numatomos tarnybos pradžios.

„Pirmiausia į dalinius bus skiriami savanoriai, o vėliau bus skiriami iš to sąrašo, dalinius papildant“, – paaiškino karininkas.

Majoras priminė, kad savanoriai turi privilegiją patys pasirinkti tarnybos vietą, tad būtent nuo jų pasirinkimo ir priklausys, kiek šauktinių tarnybą pradės rugpjūtį.

Kuo didesnis šauktinio numeris, tuo mažesnė tikimybė

Pasak Ž.Adamonio, kuo didesnis yra šauktiniams priskirtas numeris, „tuo mažesnė tikimybė, kad jis papuls“ – sąrašo gale atsidūrusieji gali iškart teikti prašymą, jog nori tarnauti šiemet, tada jie bus perkelti į sąrašo pradžią.

„Visi, kurie bus neatitarnavę, dalyvaus tame pačiame sąrašų sudaryme kitais metais, tik jau galbūt skaičius skirsis – bus šviežia statistika, matysime, gal reikės ne 37, o 20 tūkstančių pašaukti“, – sakė už šauktinius atsakingas karininkas.

Jis nurodė, kad galimybės atidėti tarnybą nurodytos krašto apsaugos ministro patvirtintame tvarkos apraše.

Jame numatyta, kad tarnyba asmeniui gali būti atidedama, jei jis yra yra vienintelis darbingas šeimos maitintojas, jei jo šeimoje auga du ar daugiau vaikų iki 14 metų arba jei jis šaukiamas atlikti tarnybos jo žmonos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu bei esant komplikuotam nėštumui.

Asmeniui numatyta galimybė atidėti tarnybą, jeigu jis turi išskirtinių gabumų bei yra pelnęs laimėjimų mokslo, meno, sporto ar kitose srityse, savo veikla garsina Lietuvos vardą ir rengiasi dalyvauti arba dalyvauja respublikinio ar pasaulinio lygio renginiuose. Pastaruoju atveju nuo tarnybos asmuo atleidžiamas likus ne daugiau kaip 3 savaitėms iki renginio.

Taip pat numatyta galimybė svarstyti ir kitas tarnybos atidėjimo priežastis, jei prievolininkui ją atliekant „būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams“.

„Asmuo teikia prašymą, pateikia faktus pagrindžiančius dokumentus. Pavyzdžiui, jis turi didelę paskolą. Tada jis parašo, kad turi įsipareigojimų, kad negalės išsimokėti paskolos. Jis turi pateikti argumentus, kad bankas jam, tarkime, neleido atidėti mokėjimo tuo laikotarpiu, turi iš banko pristatyti dokumentus“, – paaiškino Ž.Adamonis.

Dėl „neproporcingai didelės žalos“ esą turėtų būti patenkinami ir ūkininkų prašymai atidėti tarnybą, pavyzdžiui, dėl sėjos.

Numatyta išimtis studentams

Tarnybos atidėjimo tvarkos apraše numatyta išimtis ir studentams, kuriems suteiktos akademinės atostogos ar kurie yra išvykę studijuoti į užsienio aukštąją mokyklą pagal mainų programą – šiais atvejais tarnyba gali būti atidėta daugiausiai du kartus po vienus metus.

Ž.Adamonis sakė, kad labai konkrečių kriterijų atidėti tarnybą nėra, galutinį sprendimą priims vietos komisijos.

„Kiekvienas atvejis yra individualus – galutinį sprendimą regionuose priims komisija“, – sakė majoras.

Jei asmenys minėtų kriterijų neatitinka, prašymai dėl tarnybos atidėjimo individualia tvarka taip pat gali būti teikiami krašto apsaugos ministrui, kuris pats juos vertins.

„Yra svarstoma galbūt įtraukti kaip nors ir visuomenės atstovus, bet tai yra tik svarstymai, nes įstatymas to nenumato, yra komplikuoti dalykai, pavyzdžiui, asmens duomenų apsauga“, – paaiškino karininkas.

Majoro Mindaugo Petkevičiaus nuotr./Algirdo bataliono karys

Majoro Mindaugo Petkevičiaus nuotr./Algirdo bataliono karys

Krašto apsaugos ministerija trečiadienį paskelbė šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašus, į juos įtraukti 36 tūkst. 825 jaunuoliai. Tarnybą šiemet atlikti pageidavo dar per tūkstantis savanorių.

Ministerijos atstovai nurodė, kad sudarant sąrašus jau buvo įvertinta gyventojų registro informacija apie studentus ir moksleivius, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos informacija apie asmenis, kuriems tarnyba turėtų būti atidėta.

Privalomai devynių mėnesių mokymams į kariuomenę kviečiami 19–26 metų jaunuoliai. Šiais metais tarnybai bus atrinkti 3 tūkst. asmenų, pirmenybę teikiant savanoriams.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?