Darželio auklėtinių tėvai susirūpino dėl neva siaučiančio naujo viruso

2014-10-19, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Mamos nerimauja, nes jų vaikų net delnai išberti vandeningomis pūslelėmis.
Mamos nerimauja, nes jų vaikų net delnai išberti vandeningomis pūslelėmis.
„Sveikos mamytės, ar yra lankančių „Ąžuoliuko“ darželį, ar nepastebėjote keistų bėrimų vaikams ant rankyčių, delniukų?“, - internetiniame portale Facebook viena mama paklausė kitų. Tuomet pasipylė komentarai. Daugelis rašė, jog išbėrė žandukus, rankas, ausytes ir nugarą. Taip pat ne viena guodėsi, kad vaikams skauda burnytė, nes ten daug lyg spuogelių. Mamos teigė, jog kreipėsi į gydytojus. Diagnozių buvo įvairių – stemotitas, skarlatina, stomatitas. Daug diskusijų sukėlė diagnozė – naujos atmainos ūmus virusinis stomatitas. Pasidomėjome, kas tai per liga.

 

Nieko nėra neįprasto

 

Pakalbinome lopšelio darželio „Ąžuoliukas“ direktorę Irutę Lekavičienę. „Jaunos mamos panikuoja be reikalo. Tik vieno vaiko tėvai pristatė pažymą, jog jis sirgo virusiniu stomatitu. Ėjau, klausiau pediatrų, kas per liga, kad atsiranda pabėrimai ant dantenų, rankų, pėdų, atsiranda temperatūra“, – dėstė ugdymo įstaigos vadovė, kuri garantavo, jog darželyje yra švaru ir tvarkinga – net žaislai plaunami kasdien po kelis kartus.

I. Lekavičienė teigė, jog medicinos darbuotojas jai patarė pastebėjus vaikus su išbėrimais kviesti jų tėvus, kad šie juos nuvežtų pas gydytojus. Pasak direktorės, visuose darželiuose vaikai serga.  Ketvirtadienį iš 146 auklėtinių atvyko 98 vaikai. „Kiekvienoje grupėje trūksta po kelis vaikus. Keliose jų trūksta daugiau. Bet mes dar nežinome priežasties, kodėl jų nėra. Ją žinosime, kai vaikai bus atvesti į darželį ir tėvai pristatys pažymas“, - kalbėjo I. Lekavičienė ir teigė, kad tarp nesančių vaikų nemažai ir tokių, kurių tėvai atostogauja ir dėl to vaikų nėra darželyje.

Virusas nėra visai nekaltas

Apie siaučiantį  naujos atmainos ūminį virusinį stomatitą paklausėme Šilutės ligoninės Vaikų skyriaus vedėjos Vaidilutės Intienės. Gydytoja sakė, kad stomatitas visais laikais buvusi liga. Ją dažniausiai sukelia I tipo Herpes simplex virusas arba grybeliai.

Stomatitu serga maži vaikai, kartais suaugusieji, kurių imuninė sistema labai nusilpsta. Vaikas karščiuoja, sustiprėja seilėtekis, skauda. Burnos ertmėje, lūpų, liežuvio gleivinėje formuojasi vadinamosios aftos – skausmingos žaizdelės. Aplink lūpas formuojasi pavienės pūslelės, pripildytos skaidraus skysčio arba tokių pūslelių grupės.

 „Virusas bjaurus tuo, kad jis minta gyvaisiais audiniais. Ir jis nėra toks nekaltas“, - kalbėjo medikė. Anot jos, jei virusas patenka į smegenis, tuomet  jis pradeda maitintis smegenų audiniais. Tokiu atveju yra du keliai – tampama neįgaliu arba mirštama“, - tęsė V. Intienė ir patarė patiems tėvams negydyti išbėrimų, o juos pastebėjus būtinai kreiptis į gydytojus, kad jie nustatytų bėrimo priežastis.  Labai svarbu kuo greičiau vaiką nuvežti į gydymo įstaigą. Tuomet ligonis pagerėjimą pajaučia per 2–3 dienas.  Kitu atveju, ligai užsitęsus, vaikas išsenka, tuomet jis turi būti gydomas ligoninėje.

Itin pavojinga kūdikiams

Suaugusieji taip pat dažnai skundžiasi ant lūpos atsiradusiomis pūslelėmis, vadinamu herpiu. Tokias pūsleles dažnai žmonės gydo įvairiais tepaliukais. Gydytoja pataria į šią ligą žiūrėti rimčiau, mat pūslelė gali išnykti ir atrodyti, kad viruso nebėra, nors jis gyvena visą amžių. Virusas gali tiesiog „snausti“ trišakio nervo guolyje – skruosto projekcijoje. Susidarius sąlygoms – atšalus, susinervinus ir dėl kitų priežasčių jis gali sukelti pakartotinį susirgimą.

Pavojinga, kai žmogus, turintis ant lūpos pūslelinę, kontaktuoja su vaikais, o ypač su kūdikiais, kurių imuninė sistema itin gležna. Dėl to vaikas gali greitai susirgti ir šeimoje gali būti itin baisių pasekmių.

Stomatitas gali būti ir grybelinės kilmės. Šis virusas gydomas kitokiais vaistais. „Vaikai serga skirtingai. Vienas gali labai karščiuoti, o kitas ne. Visada būtina kreiptis į gydytoją. Šiuo metu į skyrių kreipėsi ne daugiau ligoniukų, kaip kad įprastai tokiu metų laiku. Epidemijos tikrai nėra. Tai natūralu – atšalo oras. Tokiu metų laiku kasmet infekcijos suintensyvėja“, - priminė medikė.

Stomatitu sergantiems ligoniukams maistas turėtų būti neaštrus, trintas, be kietų dalelių, gėrimai – nerūgštūs, „negraužiantys“. Būtina sugrąžinti skysčių balansą.

 


Straipsnio komentarai

Kristina2016-05-16
Sveikos mano dukrai ir sunui isbertos tankos o domormotologe sako kad niezai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?