Muziejų naktis Šilutėje: iškilmingoje dvariškių apsuptyje

2015-06-04, Gerda BELOKOPYTOVA

Gegužės viduryje, gegužės 18-ąją, minima Tarptautinė muziejų diena. Ta proga Tarptautinė muziejų taryba inicijavo akciją Muziejų naktys, kuomet šie kultūros židiniai lankytojų laukiai iki vėlyvo vakaro. Šilutės muziejus ne išmintis. Muziejininkai gegužės 16-ąją šilutiškių šiemet laukė ištaiginguose Šilutės mecenato H. Šojaus dvaro rūmuose. Ne tik akis susirinkusieji turėjo kur paganyti, bet ir nepakartojimo dvaro dvasią alsuojantį pasirodymą išvysti.

Smalsuoliai grožėjosi dvaro erdvėmis

Kasmet vis išradingiau šilutiškiai muziejininkai miesto gyventojus bei svečius džiugina Muziejų naktyse. Šįkart norintieji buvo pakviesti pasižvalgyti po H. Šojaus restauruotus dvaro rūmus. O čia gausų smalsuolių būrį pasitiko muziejininkė etnografė Indrė Skablauskaitė, kuri aprodė dvaro erdves ir norintiesiems pasakojo apie tai, kas vienoje ar kitoje vietoje ateityje bus įrengta.

Žinoma, kol kas daugelis dvaro erdvių tuščios, mat kol kas muziejininkai neturi tinkamų baldų, kuriuose galėtų eksponuoti turimas parodas. Tačiau jau visai netrukus šilutiškiai galės išvysti muziejaus turtą. O kol kas smalsiai žvalgydamiesi svečiai apžiūrinėjo dar dažais kvepiančias patalpas. „Pačios dvaro sienos pasakoja savo istorijas. Tad jauskitės čia laisvai. Dvaras yra atviras visiems“, - ekskursiją pradėjo I. Skablauskaitė.

Deja, bet iš dvarininko H. Šojaus kolekcijos iki šių dienų išliko vos keli eksponatai, tačiau, anot I. Skablauskaitės, yra žinoma, kas sudarė unikalią dvarininko kolekciją. Pasirodo, tuomet, kai Rytprūsiuose kilo susidomėjimas tautosaka ir etnografija, vokiečiai bei austrai važiavo per mūsų kraštą ir perpiešė tai, kas jiems buvo įdomu.  1941 m. H. Šojaus dvare apsilankė austrų dailininkė E. V. Korff, kuri nupiešė visą Šilutės mecenato kolekciją. Tas albumas šiuo metu yra viename Austrijos muziejų ir tai vienintelis liudijimas apie kadaise turėtą H. Šojaus kolekciją.

H. Šojaus dvaras – vienintelis išlikęs Mažojoje Lietuvoje. „Kaip atrodė dvaro vidaus interjeras, mes negalime pasakyti, nes nėra išlikę jokių nuotraukų ar aprašymų. Turime tik nuotraukas, kuriose užfiksuotas dvaras iš išorės“, - kalbėjo etnografė. Tuo metu, kai šiuose rūmuose gyveno pats H. Šojus, čia vykdavo malonūs širdžiai ir akiai susibūrimai, kuriuose lankydavosi ir miesto gyventojai. Daugybę metų dvaras stovėjo vienišas, tačiau jau nuo šių metų jis keliamas naujam gyvenimui. Pagaliau čia ir vėl skambės muzika, balsai ir šilutiškiai turės užuovėją, kurioje galės grožėtis nekasdieniais darbais.

Paroda

Pasigrožėjus dvaro erdvėmis Muziejų nakties dalyviai pakviesti į dailės parodą. „Šiandien mes labai džiaugiamės, kad visuomenei galime atverti dvaro duris ir pradėti dvaro lankymą nuo gražios parodos, kurią parsivežėme iš Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijos“, - kalbėjo Šilutės muziejaus darbuotoja Roma Šukienė.

Parodą „Prano Domšaičio natiurmortai“ pristatė muziejininkė menotyrininkė Inga Radavičiūtė. „P. Domšaitis buvo žymus dailininkas, ekspresionistas, įtrauktas į daugelį XX a. meno enciklopedijų. Lietuvoje apie jį išgirsta tik XX a. pabaigoje. P. Domšaičio kūryboje susilydė Europos moderniosios dailės patirtis, Afrikos meno formos, lietuvių liaudies pasaulėjauta ir vaizdiniai, XX a. įvykių atgarsiai, menininko misijos apmąstymai. 665 dailininko kūriniai jo žmonos dėka perduoti Lietuvos dailės muziejui. Čia mes eksponuojame 21 P. Domšaičio kūrinį“, - kalbėjo I. Radavičiūtė. Dvare eksponuojamuose kūriniuose vaizduojami natiurmortai.

Pasirodymas, nepalikęs abejingų

Nepaprasto grožio, dvariška didybe alsuojančioje salėje renginio dalyviai buvo pakviesti pasiklausyti teatralizuotos koncertinės programos „Karališkų žingsnių aidas“, skirtos Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III ir karalienės Luizės dvaro rezidavimui Klaipėdoje atminti. Aktorė Virginija Kochanskytė, dainininkai, tarptautinių konkursų laureatai Giedrė Zeicaitė ir Artūras Kozlovskis bei pianistė Vaiva Purlytė Muziejų nakties dalyvius pakvietė į laikus, kuomet dvariška kultūra buvo ypač suklestėjusi. Dvaro kostiumai bei praeitis dvasia H. Šojaus rūmuose atgijo ir žiūrovai tarsi pabuvojo to meto didikų gyvenime.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?