Kas geriau: euras ar doleris?

2014-10-21, Saulius SODONIS

Lyg ir savaime aišku, kad nuo ateinančių metų sausio 1 dienos mūsų piniginėse šlamės (barškės dažniau, - aut. pastaba) eurai. Kaip skelbiama oficialiuose su euro atėjimu susijusiuose dokumentuose, bankuose laikomi žmonių pinigai automatiškai bus konvertuoti į oficialią mūsų šalies valiutą – eurus. Tačiau tiems, kurie turi daugiau santaupų, gal vertėtų pasielgti kiek kitaip ir litus konvertuoti į stipresnę valiutą – JAV dolerį, kurio vertė pastaruoju metu nuosekliai didėja euro atžvilgiu.          

 

Pasauliniai ekonominiai procesai vystosi ta linkme, kad praėjus porai metų po atvirkštinės operacijos turėtume turėti bent 10 procentų daugiau eurų. Vis dėlto būtina atsiminti, kad spekuliuoti valiutomis yra rizikinga, tačiau žvelgiant į šiuo metu vykstančius globalius ekonominius procesus, peršasi minėtoji nuomonė. Tuo pačiu būtina atsiminti, kad pradėjus „žaisti“ valiutų kursais, reikia nuolatos juos stebėti ir atėjus laikui – tai nebūtinai gali būti po dvejų metų – išsikeisti dolerius į eurus.  

Vienas iš rodiklių, kuris lemia dolerio stiprėjimą, iki rekordinių žemumų – kone iki nulio – Europos centrinio banko sumažinta bazinė palūkanų norma eurais. Tikimąsi, kad „pigūs pinigai“ stimuliuos žemyno ekonominius procesus. O JAV dolerio palūkanų normos liko nepakitusios. Tad aukštesnės dolerio palūkanų normos turėtų vilioti investuotojų pinigus iš Europos perkelti į didesnio pajamingumo rinką, todėl JAV doleris brangs. Vieno autoritetingesnio ir per 2009 metų ekonominę krizę mažiausiai nukentėjusio banko „Goldman Sachs Group“ analitikai prognozuoja, kad per ateinančius šešis mėnesius euro vertė nukris iki 1,25 JAV dolerio (šiuo metu euro vertė – 1,29 JAV dolerio, - aut. pastaba), o po 12 mėnesių – iki 1,2 JAV dolerio. 2015 metais euras ir vėl kris iki 1,15 JAV dolerio, bet ties tuo nesustos – 2016 metais euro, pasak minėtųjų analitikų, laukia neįprastos žemumos – 1,05 JAV dolerio. Tačiau 2017 metais eurui prognozuojamas atsigavimas ir dalies prarastos vertės susigrąžinimas. Žinoma, tai tik prognozės, tačiau turinčios realias prielaidas.

Nemažai reikšmės turi ir tai, kad JAV šių metų ekonomikos Bendro vidaus produkto (BVP) augimas prognozuojamas kone vienu procentu didesnis nei Europos. Prie šių prognozių galima pridėti ne tik sėkmingai įsisukusius tos šalies ekonominius procesus, bet ir Rusijos veiksmus Ukrainoje bei įvestas sankcijas, kurios daug labiau pakenkė Europai nei JAV.

Pasaulio ekonomistų nuomone, prie dolerio vertės didėjimą lemiančių aspektų galima pridėti dar ir tai, kad Kinija, Singapūras bei Pietų Korėja slopina savo valiutų vertę JAV dolerio atžvilgiu, siekdami padidinti savo eksportą į JAV ir sumažinti iš ten importą. Tai taip pat suteikia doleriui jėgų. 

Taigi, žvelgiant į artimiausią ateitį, panašu, kad JAV doleris turi objektyvias priežastis brangti. Juo labiau, kad Europos valiuta šiuo metu „negaluoja“. Tad tikėtina, kad JAV doleris tik stiprės ir pasieks buvusias aukštumas: dar, greičiausiai, yra prisimenančių, kad 1 doleris kainavo 4 litus. 


Straipsnio komentarai

Koeman Majad2020-12-04
Quick financial loan offer Apply now no collateral required for more information Contact Us +447440072239 globalendinghome@gmail.com
Mr Koeman Majda.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?