Specialistai pataria, ką būtina vaikams paaiškinti apie eurą

2014-10-22, lrytas.lt

Jei nenorite, kad jūsų atžala nustebtų ar juo labiau supyktų, kodėl tėtis negali pirkti tris kartus daugiau varškės sūrelių, kai jų kaina nuo lito nukrito iki keliasdešimt centų, pasikalbėkite su ja apie eurą. Pinigai – sudėtinga tema net ir suaugusiesiems, ką jau kalbėti apie vaikus, o valiutų pasikeitimas yra dar daugiau klausimų keliantis etapas. Tačiau tai, kad apie pinigus kalbėti „nepatogu“, anaiptol nereiškia, kad apie juos iš viso nereikia kalbėti. Atvirkščiai – kuo anksčiau pradėsite apie juos aiškinti ir kuo išsamiau papasakosite, tuo bus lengviau ateityje.

Kita vertus, nors atsakyti į mažųjų išminčių klausimus neretai yra sunku, kalbant apie pinigus, bent jau nereikia ieškoti tinkamos progos. Pinigai, patinka mums tai ar ne, lydi mus kasdien, tad galimybių pradėti pokalbį – daugiau nei užtektinai. Ypač šiuo metu, kai ant nosies naujos valiutos įvedimas.

Nors euras nėra joks kardinalus pokytis, vis dėlto šis bei tas keisis. Pavyzdžiui, teks kitaip skaičiuoti kainas. Ne vienam mažyliui gali būti keblu suvokti, kodėl už pietus mokykloje mokėti reikia nebe 7 litus, bet 2 eurus, kodėl ledai, kainavę pora litų, dabar pardavinėjami vos už 50 centų. Galų gale, jei viskas taip „atpigo“, kodėl nenusipirkus penkių porcijų vietoj vienos? Ir nė motais, kad taip dings visos savaitės kišenpinigiai.

Norint užkirsti kelią tokiems nesusipratimams, supažindinti vaikus su bendrąją Europos valiuta vertėtų, kol ji dar neatsidūrė mūsų piniginėse, tai yra, dar iki Naujųjų metų. Keletas „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto ekspertų patarimų padės tai padaryti sklandžiau ir veiksmingiau.

Įtraukite į savo finansinį gyvenimą. Ne paslaptis, kad vaikai labai imlūs naujiems dalykams, tad nebijokite sukurti jiems naujų iššūkių ir įspūdžių, įtraukdami juos ir į savo finansinius reikalus. Jei namuose laikytas santaupas nešate padėti į sąskaitą banke, pasiimkite kartu ir vaiką, paaiškinkite, kad tai darote siekdami išvengti eilių po Naujųjų metų ir sutaupyti, išvengiant komisinio mokesčio. Pinigus priimantys bankomatai taip pat gali būti puiki edukacinė priemonė, padedanti atskleisti paslaptį, iš kur tose „skylutėse“ atsiranda banknotai, ir paaiškinti mažyliui, kad jokia geroji fėja jų nepapildo.

Supažindinkite su banknotais ir monetomis. Jei vaikas vyresnis nei šešerių, galite ne tik parodyti, kaip atrodo eurai ir euro centrai, bet kartu paanalizuoti apsaugos priemones, padedančias apsisaugoti nuo padirbinėjimo, taip pat patyrinėti paveikslėlius ant monetų ir banknotų. Įdomumo dėlei galite papasakoti, kad, pavyzdžiui, visuose banknotuose panaudoti trys bendri elementai: langai, vartai ir tiltai, o vaizduojami pastatai ar paminklai iš tiesų neegzistuoja, tad turistams jų ieškoti siekiant įsiamžinti – bergždžias reikalas. Vaikams gali būti įdomus ir Vytis bei tai, kad lietuviškas karžygys nuo šiol keliaus ir į Paryžių, ir į Berlyną.

Skaičiukai skirsis, vertė – ne. Šiuo metu, kai yra pereinamasis laikotarpis ir kainos rašomos litais bei eurais, aplinka yra pilna „paruoštukių“, kuriomis galite naudotis šviesdami vaikus. Atkreipkite mažylių dėmesį į dvigubas kainas ir paaiškinkite, kodėl ir kuo jos skiriasi.

Pabrėžkite: kainos triskart mažesnės dėl to, kad ir jūsų alga atitinkamai bus mažesnė. Prekes parduotuvėje taip pat rinkitės pagal kainas eurais, taip prie naujos valiutos greičiau priprasite tiek jūs, tiek ir vaikai. Planuodami šeimos biudžetą, pasistenkite išlaidų ir pajamų eilutes taip pat rašyti eurais, o į biudžeto formavimą įtraukite ir vaikus.

Žaiskite. Lengviau suvokti pinigus ir jų vertę gali padėti įvairios improvizacijos. Pavyzdžiui, lankantis su vaiku parduotuvėje, pakviesti juos pažaisti, paprašant pirkinių sąraše sužymėti prekes, kurios, jų manymu, pigesnės nei vienas euras. Vėliau, etiketėse suradus kainas eurais, patikrinti, kiek prekių vaikas pažymėjo teisingai. Taip pat galima pažaisti su netikrais pinigais „banką“ arba „parduotuvę“.

Apsaugokite nuo apgavikų. Vaikai - labai jautri ir patikli auditorija, dėl to gali tapti sukčių aukomis. Todėl būtina jiems kuo paprasčiau paaiškinti, kaip vyks perėjimas nuo lito prie euro. Pasakykite, kad keitimas vyks visiškai nemokamai ir galimas tik bankuose, pašto skyriuose ar kitose finansų institucijose. Suvokdami tai vaikai nesusigundys neaiškiais pasiūlymais išsikeisti valiutą „palankesniu kursu“ ar „pigiau“.

Pasitelkite taupyklę. Norint išvengti eilių ir sumaišties prasidėjus naujiesiems metams, geriausia turimus grynuosius pinigus pervesti į sąskaitas, kur jie automatiškai pavirs eurais. Tai galioja ir vaikų taupyklėms. Paaiškinkite mažyliams, kad atėjo laikas jų „kiaulaitėms“ nukeliauti į banką, kur jų turinys virs eurais. Taip pat galite padėti vaikams už jų sukauptas santaupas įsigyti seniai planuotą pirkinį.

Kišenpinigiai - tik eurais. Nors po Naujųjų metų dar porą savaičių bus galima atsiskaityti ir litais, nuo sausio 1-soios kišenpinigius atžaloms atseikėkite tik eurais. Pirmiausia taip vaikams nebus poreikio keisti pinigų ir galbūt likti apgautiems, antra - finansinį mastymą ir skaičiavimą jie bus priversti „perjungti“ kuo greičiau. Be to, tai padės išvengti painiavos vertinant turimus resursus.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?