Žemės ūkio ministrė kreipėsi į eurokomisarą: pienui reikia bent 32 milijonų eurų

2015-08-05, Žemės ūkio ministerijos informacija

Vienas stipriausių Lietuvos žemės ūkio sektorių – pieno sektorius – dėl Rusijos paskelbto embargo ir kritusių pieno supirkimo kainų pasaulio rinkose patiria daug sunkumų. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė kreipėsi į eurokomisarą Philą Hoganą prašydama paramos ūkininkams.

„Situacija pieno sektoriuje yra labai sudėtinga, todėl prašome Europos Komisijos skirti Lietuvai paramą. Pieno supirkimo kaina šiuo metu yra žemesnė už jo savikainą, tad ūkininkams gresia bankrotas, o pieno sektoriui – išnykimas“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Lietuvoje pieno gamintojų pajamos už parduotą pieną 2015 m. sausį–liepą buvo apie 30 proc. mažesnės, palyginti su 2014 m. atitinkamu laikotarpiu. Lietuvos ūkininkai, kartu su kitų Baltijos šalių ūkininkais, pastaruoju metu gauna pačią mažiausią kainą visoje ES, kuri yra maždaug 25 proc. žemesnė negu ES vidurkis. Šių metų birželio mėnesį vidutinė žalio pieno kaina Lietuvoje buvo vos 20,7 Eur už 100 kg, ji toliau krenta ir, išankstiniais duomenimis, liepą yra apie 20,1 Eur už 100 kg. Smulkiesiems pieno gamintojams mokama dar mažiau (tik apie 15 Eur už 100 kg), būtent jie dominuoja mūsų šalyje: ūkių, laikančių 1–5 karves, Lietuvoje yra apie 74 proc. Ir nors palaipsniui jų mažėja, pieno ūkių struktūros pokyčiai  nėra greitas procesas.

Pažymėtina ir tai, kad Lietuva yra pieno produktų eksportuotoja, įvairių pieno produktų pavidalu eksportuojanti daugiau nei 60 proc. perdirbamo pieno. Netekę Rusijos rinkos šalies perdirbėjai turi persiorientuoti į kitas šalis, tačiau tai yra nevienadienis procesas. Juolab, kad vartotojų poreikiai skiriasi, tad tenka peržiūrėti ir visos produkcijos asortimentą.

Lietuva prašo 32 milijonų eurų, skaičiuojama, kad ši suma padės iš dalies kompensuoti per 2015 metų aštuonis mėnesius patirtus ūkininkų nuostolius.

Žemės ūkio ministrė pakvietė Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių vykti kartu į susitikimą su Europos Komisijos komisaru  Philu Hoganu. Susitikimas planuojamas rugpjūčio 24 d.


Straipsnio komentarai

ukis2015-08-18
Iš supirkėjo gavome naują pieno pirkimo-pardavimo sutartį ,kurioje bazinių rodiklių supirkimo kaina įrašyta nuo 0,12 -0,15 eur. cnt parduodantiems pieno (iki 100 kg. ir nuo 100- 300kg) . 17 mėn. į priekį t.y. iki 2016 m. gruodžio 31 d. Punktas ,kad taikomi priedai ir priemokos atskiru susitarimu konkrečiai nenurodyta nei kiek ,nei už ką. Sutarties terminas 17 mėn. Kokias pieno pirkimo -pardavimo sutartis gavote JŪS?. Pasidalinkit informacija. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?