Rugsėjo pirmąją į Tarybos suolą sės net 14 politikos naujokų

2015-08-20, Kęstutis GABŠYS
A. Pupšys ir S. Tamašauskienė.
A. Pupšys ir S. Tamašauskienė.
Liepos mėnesį pasibaigę pakartotiniai rinkimai į Šilutės rajono savivaldybės tarybą be darbo paliko didžiąją dalį senojoje Taryboje dirbusių politikų. Šio šaukimo Savivaldybės taryboje bus net 14 naujų narių. Įvertinant, kad šioje Taryboje yra 25 nariai, vadinasi, naujokai sudarys daugiau kaip pusę naujai išrinktos Tarybos narių. Savo skaitytojams „Šilokarčema“ siūlo įdėmiau susipažinti su šiais naujokais. Kurie iš jų tėra vienadieniai politikos drugeliai, o kurie gali mesti rimtą iššūkį netolimoje politinėje ateityje?  Galiausiai į Savivaldybės tarybą išrinktų naujokų asmenybės taip pat atspindi visus rajono politikos pokyčius, įšalus ir prieštaravimus.

Gydytojus  keičia veterinarai

Ryškiausiai šios kadencijos Savivaldybės taryboje yra atsinaujinusi  Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Šios partijos rinkėjai į valdžios postus delegavo visiškai naujos kartos politinius lyderius.  TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkei, Vydūno gimnazijos pedagogei  S.Tamašauskienei Taryboje talkins du gydytojai veterinarai – saugiškis Zigmantas Jaunius ir švėkšniškis Arūnas Kurlianskas. Tiesa, aktyvia veterinaro praktika užsiiminėja tik A. Kurlianskas. Z. Jaunius vadovauja stambios draudimo bendrovės padaliniui Vakarų Lietuvoje.

 Naujoji frakcija yra atsinaujinusi ne tik personaliai – visi trys politikai yra vienos kartos žmonės (gimę 1970-ųjų pradžioje). Turint omenyje Tarybos narių amžių, gyvenamąją vietą (už TS-LKD aktyviai balsuoja Švėkšnos ir Saugų bendruomenės) galima kelti prielaidą, kad minėti asmenys, Taryboje posėdžiaus dar ne vieną kadenciją.

Pastarieji rinkimai turėjo  pavojaus lemputę uždegti Šilutės rajono vyriausiajam gydytojui D. Steponkui. Didžiausios rajono gydymo įstaigos vadovas nesugebėjo užtikrinti, kad Savivaldybės taryboje būtų bent vienas gydytojas.  Juos masiškai ėmė keisti veterinarai. Be jau minėtų veterinarų A. Kurliansko ir Z.Jauniaus į Savivaldybės tarybą per Lietuvos laisvės sąjungos sąrašą pateko kitas veterinarijos gydytojas Vidmantas Gečas.

Tvarkoje ir teisingume pozicijas stiprina K. Komskis

Partija „Tvarka ir teisingumas“ į šio šaukimo Savivaldybės tarybą delegavo tris naujokus. Tarybos nario duonos ragaus Ričardas Stonkus, Laimutė Uselienė ir Vaidas Bendaravičius. Politiškai tai gali būti vertinama kaip Seimo nario K. Komskio politinių pozicijų sustiprinimas. R. Stonkus ilgą laiką dirba Seimo nario K. Komskio padėjėju, o V. Bendaravičius savo politinę karjerą pradėjo dirbdamas  Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriumi. Po to V. Bendaravičius išplaukė į gilesnius vandenis. Jis tapo Aplinkos ministerijos „tvarkiečių“ kontroliuojamos pavaldžios įstaigos  – VĮ „Šilutės miškų urėdija“ vadovu. Taigi šie du politikai turėtų puikiai žinoti, iš kurios rankos duoną valgo.

Pokyčius inicijavo rinkėjai

Per Liberalų sąjūdžio rinkimų sąrašą į Savivaldybės tarybą pateko nauji žmonės – R. Ambrozaitis ir J. Jatautas. Tiesa, reikia pabrėžti, kad tai labiau rodo rinkėjų valią nei rimtesnius politinius pokyčius pačios partijos viduje. Buvę Tarybos nariai, buvęs Seimo narys A.Endzinas rinkimuose užsitikrino pakankamai aukštas pozicijas ir gavo pakankamai daug pirmumo balsų. Galų gale nei R. Ambrozaičio, nei J. Jatauto negalima laikyti politikos naujokais.  Taigi liberalų partijos atveju galima kalbėti, kad vienus asmenis Taryboje pakeis kiti bendražygiai.

Panašiai galima vertinti ir pirmą kartą per Darbo partijos sąrašą į Tarybą patekusį Tomą Budrikį. Matyt, net ištikimiausiems Darbo partijos rinkėjams pabodo rajono „darbiečių“ vado Sauliaus Stankevičiaus veikla. Praėjusią kadenciją šis politikas tapo nuolatiniu žiniasklaidoje aprašomų skandalų herojumi. Tiesa, T. Budrikio išrinkimas kol kas nereiškia, kad S. Stankevičius yra pasirengęs kaip nors paleisti politinį vairą. Tai įrodo faktas, kad koalicinės daugumos sudarymo sutartį pasirašė ne rinkėjų pasitikėjimo sulaukęs T. Budrikis, tačiau už Tarybos borto iškritęs S. Stankevičius.

Socdemams teks išspręsti A. Pupšio klausimą

Per Socialdemokratų partijos sąrašą rugsėjo mėnesį politikos mokslų granitą pradės krimsti keturi nauji politikai – Algis Bekeris, Alfredas Nausėda, Arūnas Pupšys ir Antanas Martinkus. Pakartotinių rinkimų peripetijos rodo, kad valdančiajam socdemų tandemui – A. Balčyčiui ir S. Sepučiui pavyko iškovoti dvi svarbias pergales – rinkimuose į mero postą nugalėti savo bedrapartietį A. Nausėdą, kurio pergalės atveju socialdemokratams būtų reikėję atsisakyti mero pavaduotojų ir administracijos direktoriaus posto.  A. Balčyčiui ir S. Šepučiui pavyko iš dalies įgyvendinti ir kitą užduotį – suformuoti pakankamai lojalią socialdemokratų frakciją Taryboje. Tiesa, tai pavyko padaryti tik iš dalies.

Rajono mastelio politikoje taip jau nutinka, kad realūs politiniai lyderiai turėtų būti bent jau Savivaldybės tarybos nariai arba „suktis“ aplink Savivaldybės pastatą.  Jei partijos skyriaus pirmininku būtų išrinktas „žmogus iš gatvės“ tai rodytų visišką revoliuciją partijos viduje.  Socialdemokratų atveju dabartinei politinei vadovybei rakštimi vienoje vietoje yra A. Pupšys. Šis ambicijų nestokojantis, energingas ir į Savivaldybės tarybą išrinktas politikas gali pabandyti paimti revanšą LSDP Šilutės skyriuje.

Laimėjęs partijos viduje A. Pupšys nelaukdamas kitų rinkimų galėtų bandyti perskirstyti resursus pačioje valdančiojoje koalicijoje. A. Pupšiui, skirtingai nuo kitų socialdemokratų politikų, reikalinga ne trumpalaikė, o ilgalaikė partijos perspektyva. Jei socialdemokratai neparodys savarankiškumo, jie rizikuoja tapti partijos „Tvarka ir teisingumas“ priedėliu. Kituose rinkimuose socdemų rinkėjams jau gali kilti pagunda balsuoti savo balsus atiduodant tiesiogiai „tvarkiečiams“.

Tarybos naujokų korpusas – prieštaringas

Naujos kadencijos Savivaldybės tarybos naujokų politinis korpusas yra pakankamai prieštaringas. Jis labai dažnai paneigia paplitusį mitą, esą naujų žmonių išrinkimas yra geriausias vaistas nuo visų mus kamuojančių politinių ligų – nekompetencijos, korupcijos ir idėjų trūkumo.

Gali būti, kad Tarybos naujokai yra ne vaistas, o rajono politinio ir socialinio gyvenimo mėginys. Naujojoje Taryboje atsirado tokie žmonės, kurie geriausiai simbolizuoja mūsų rajono politinį gyvenimą. Kitais metais rugpjūčio mėnesį galėsime daryti pirmąsias išvadas – kuris iš Tarybos naujokų taps savarankišku ir svarbiu politikos žaidėju, o kuris tyliai ir paklusniai vykdys politikos vilkų valią.


Straipsnio komentarai

O GERAS GYVENIMĖLIS IŠ BIUDŽETO KIŠENĖS 2015-08-21
TAI IŠKUR TOI VALDŽIOI NEDAUGĖS VALDININKU JAI ŠITOKIE PINIGAI PLAUKIA KIEKVIENA MĖNESI PO 7 MILIJONUS EURU APLINKOS TVARKIMUI O NIEKO NEDARYTA O PER GALVAS LIPA VIENI KITIEM KAD TIK PATEKTU PRIE TOKIU PINIGU Komentaras patinka Komentaras nepatinka
VIENA KOJA DEŠIM DARBU 2015-08-20
KAD VYR GYDITOJAS SAVAM DARBE SAVO DARBO NESUSITVARKO SAVU PAREIGU O DAR NORI APSIŽERGT IR SAVIVALDYBE Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?