Temperatūra kyla kasmet. Kas laukia žmonijos?

2014-10-27, Emilija Riaukaitė
Karštis vis labiau ima alinti Žemės planetą. „Reuters
Karštis vis labiau ima alinti Žemės planetą. „Reuters"/„Scanpix" nuotrauka
Artėjant 2015 metams mokslininkams lieka vis mažiau abejonių, kad šie metai į istoriją bus įrašyti kaip šilčiausi per visą daugiau kaip 130 metų siekiančią temperatūrų fiksavimo istoriją. Šią naujieną pirmadienio konferencijoje atskleidė mokslininkai iš Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA), skelbia „Vice News“.

Tokias tyrėjų išvadas patvirtina ir tai, jog šis rugsėjis taip pat buvo šilčiausias per visą žinomą temperatūrų istoriją. Šių metų gegužės, birželio ir rugpjūčio temperatūros taip pat mušė senuosius rekordus, o laikotarpis nuo 2013-ųjų spalio iki šių metų rugsėjo žymėjo karščiausią dvylikos mėnesių laikotarpį, pranešė Jessica Blunden,  NOAA Nacionalinio klimato duomenų centro klimato tyrėja.

Jeffas Mastersas, „Weather Underground“ meteorologijos direktorius, stebėjosi, jog pastaraisiais metais temperatūra kilo be „El Nino" (Ramiojo vandenyno atšilimo) pagalbos. „El Nino“ vadinamas periodinis reiškinys, kai atšyla vanduo Ramiajame vandenyne. Jam vykstant pakyla ir oro temperatūra.

„Ramiojo vandenyno vanduo neatšilo, tačiau užfiksuotas rekordinis oro temperatūros pakilimas. Tai yra iki šiol neregėtas reiškinys“, – teigė jis.

NOAA praneša, jog „El Nino" turėtų prasidėti per du ateinančius mėnesius ir tęstis iki 2015-ųjų pavasario. Tai reiškia, jog oro temperatūra 2014-ųjų pabaigoje išliks šilta, tačiau yra bent 50 proc. tikimybė, kad naujų rekordų pasiekta nebus.

Nors „El Nino" dar neprasidėjo, mokslininkai tvirtina, jog aukštai rugsėjo temperatūrai didelę įtaką turėjo vandenynų temperatūra, kuri buvo didesnė nei visais kitais šių metų mėnesiais. Oro temperatūra taip pat buvo neįprastai aukšta Europoje, vakarinėje JAV pakrantėje ir Vakarų Australijoje.

„Kiekvienoje iš 31 šalių ir teritorijų visuose septyniuose žemynuose buvo bent po vieną meteorologinę stotį, kuri užfiksavo rekordinę šilumą“, – rašoma NOAA pranešime.

NOAA pranešimo informacija sutampa su duomenimis, kuriuos surinko NASA Godardo kosmoso tyrimų institutas. NASA tyrėjų turima informacija taip pat rodo, jog rugsėjis buvo rekordiškai karštas. Tarpvyriausybinė klimato kaitos tyrėjų grupė karščio rekordus susiejo su jūros vandens lygio kilimu, karščio bangomis ir mažėjančiais grūdų derliais.

Nors NOAA pranešimas nepateikia jokių staigmenų, Robas Friedmanas,  Nacionalinių išteklių gynybos tarybos jaunimo koordinatorius, neabejoja – tai yra įspėjimas apie didesnius klimato pokyčius, kurie mūsų laukia ateityje.

„Taip, tai karščiausi metai, tačiau labiau gąsdina tai, jog ir šie rekordai bus sumušti. Numatoma, jog temperatūra ir toliau kils – tai paveiks kiekvieną“, – teigė jis.

„Kartojantis „El Nino" reiškiniui, temperatūra gali kasmet kilti vis labiau. 2015-ųjų temperatūra gali gerokai aplenkti šiųmetę“, – tvirtino J.Mastersas.

Nuo devinto praėjusio amžiaus dešimtmečio temperatūra Arktyje kyla dvigubai greičiau nei bet kurioje kitoje pasaulio vietoje, praneša Jungtinių Tautų tarpvyriausybinė klimato kaitos ekspertų taryba. Metinis jūros ledo kiekis per dešimtmetį sumažėjo beveik 13 proc., o iki šio amžiaus pabaigos vandenyne vasarą jo gali ir visai nelikti.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?