Greitųjų kreditų „auka“ prašo visuomenės pagalbos

2015-09-24, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
D. Meilytė su mama Stase neberanda išeities, iš susiklosčiusios padėties.
D. Meilytė su mama Stase neberanda išeities, iš susiklosčiusios padėties.
Jauna Žemaičių Naumiesčio seniūnijos gyventoja Dinara Meilytė šiandien lieja ašaras kasdien, nes neranda išeities, kaip išbristi iš skolų, kurios kas savaitę auga. Paskolos, kurios paimtos, kad išpildytų sesės svajonę, šiandien ją varo į neviltį – jų nebesugeba išsimokėti. Todėl kasdien verkia, dažnai pagalvoja apie tai, kad geriau nebegyventi.

Norėjo išpildyti sesers svajonę

Dinarai šiuo metu 28-eri  metai. Ji mokosi Žemaičių Naumiesčio profesinėje mokykloje virėjos specialybės. Gyvena su mama. 5 asmenų  šeimos pajamos yra 500 eurų per mėnesį. Iš jų  300 Eur Dinaros neįgalumo pašalpa ir 200 Eur pašalpą gauna jos  mama už sūnų, kuris taip pat neįgalus. Jį dar penkiametį užpuolė šuo ir labai stipriai apkandžiojo. Vaikui stipriai sužalota galva ir nuo tada vaikas tapo neįgalus.

Dinara taip pat ligota. Jauna moteris pasakojo, kad jai nuolatos skauda nugarą ir gydytojai jai sakė, kad jos kraujas virsta vandeniu. Todėl Dinarai reikalingi įvairūs vaistai, vitaminai, kuriuos ligonė turi gerti ir leistis. „Ir šiandien reikėjo nusipirkti vaistų, tačiau neturiu iš ko. Jie kainuoja. Gerai, kad gydytoja visada stengiasi man padėti, visada išrašo tokius vaistus, kurie yra pigesni“, - guodėsi D. Meilytė.

Praėjusiais metais tuokėsi  pašnekovės  sesuo. Todėl palendriškė vis galvojo, kaip galėtų išpildyti savo jaunesnės sesės svajonę – atšokti vestuves, kuriose būtų muzikantas, galėtų ateiti svečių. Dinara jau anksčiau buvo paėmusi greitąjį kreditą ir jį sėkmingai grąžino. Todėl be baimės nusprendė padėti sesei Neringai organizuoti vestuves – pasiimti paskolą. Kaip pagalvojo, taip ir padarė. Netrukus ji jau derino klausimą dėl kredito.  Kredito teikėjas „Provident“  suteikė 2 000 litų savaitinę paskolą. Pašnekovė pasakojo, kad imdama paskolą labai bijojo, vis abejojo, ar jos reikia. Pašnekovė neva pergyveno ir vis galvojo, kas bus, jei jos nesugebės išmokėti. Į namus atvykęs vadybininkas negailėjo palaikančių žodžių. Jis Dinarai patarė, jei jau nutiktų taip, kad neturėtų iš ko mokėti paskolos, ji galinti po kelis eurus susimokėti.

Sumos išaugo

Netrukus Dinara drąsiai pasirašė ant sutarties. Deja, pinigų dar trūko. Todėl pasinaudojo „Maximoje“ esančios bendrovės  „Credit24“ pasiūlymu – dar paėmė 3 000 litų mėnesinę paskolą. Dinara pasakojo, kad nė viena įstaiga nesidomėjo, kokios jos šeimos pajamos ir abiem užteko paso bei neįgaliojo pažymėjimo.

Vestuvės suorganizuotos, o skolų dengimo našta liko vienai Dinarai, mat šeimą sukūrusi sesė neturi iš ko prisidėti. D. Meilytė teigė, kad iš 2 000  litų paskolos ji jau 1 500 litų padengė.  Anot Dinaros, iš jos prašoma padengti likusią 2 416,96 Lt sumą. Iš šios sumos delspinigiai ir palūkanos –  1 916,96 Lt.

Iš kitos paskolos mergina esą turi  sumokėjusi 1 000 litų. Pasak D. Meilytės, paskolos likutis 2 000 litų, o kredito  įstaigai dabar reikia gražinti  5 179,20 Lt. Iš jų delspinigiai ir palūkanos –  3179,20 Lt.

Prašo pagalbos

„Visada gavusi neįgaliojo pašalpą taupydavau. Užtekdavo, kiek turėdavau, o dabar jau nebeišsikapstau. Norėjau jau ir pasikarti. Nėra dienos ar vakaro, kad apie  tai negalvočiau ir neverkčiau. Paskolos veda iš proto. Įmonės, kurios davė paskolas, labai piktai bendrauja.  Neįdomu jom, kad pinigų neturiu ir nėra iš kur jų pasiskolinti“, - pokalbį tęsė mergina.

Šeima nebežino kaip gyventi toliau – neturi net malkų žiemai, o skolos vis auga.

 „Gal kas gali padėti ir nors šiek tiek padengti paskolą. Gal kas galite padovanoti malkų. Nebeturiu net batų apsiauti, o į mokyklą eiti reikia... Norisi apsirengti ir iš kitų neišsiskirti, bet neturiu iš ko net maisto nusipirkti.  Būna dienų, kai namuose valgome tik bulves. Niekada gyvenime nebeimsiu nė cento iš jokios kreditą teikiančios įstaigos“, - dėstė ašarodama Dinara.

Jos mama Stasė teigė, kad sužinojusi apie sumą, kurią dabar reikia grąžinti Dinarai, ji nualpo.  „Neįsivaizduoju, kaip čia taip išėjo... Įklimpome...“, - kalbėjo mama.

Apie šią situaciją paprašėme pakomentuoti Šilutės kredito unijos vadovės Genovaitės Kimbrienės. „Skolinimasis ne tik suteikia daug galimybių ir laisvių, bet nemažai ir įpareigojimų. Todėl asmenys, prieš imdami paskolas, turėtų pirmiausiai įsivertinti ir susipažinti su paskolos sąlygomis. Taip pat prieš imant paskolą rekomenduojame asmenims pabandyti reguliariai nustatytą sumą kas mėnesį atsidėti savarankiškai. Tuomet asmuo turi galimybę  įsivertinti ir apsispręsti dėl paskolos ėmimo“,- kalbėjo G. Kimbrienė. Greitosios kredito įstaigos labai daug ir dažnai reklamuojasi per televizijos laidas. O tai sugundo žmones. Pasak G. Kimbrienės, Kredito unija sau to leisti negali. Pašnekovė mano, kad yra tokių, kurie suteikia lengvai kreditus, tačiau nustato aukštas palūkanas, delspinigius, baudas ir užsidirba iš tų žmonių, kurie neišgali paskolos išsimokėti. „Greitieji kreditai – masalas lengvai pasiimti pinigus. Juos duodantys žmonės dažnai naudojasi kitų lengvabūdiškumu“, - tęsė pokalbį G. Kimbrienė.

Svarbu įsitikinti, ar pasirinkta finansinė paslauga geriausiai atitinka žmonių poreikius. Kredito įstaigos specialistė pataria prieš imant kreditą gerai pagalvoti, ar išeina šiek tiek atsidėti pinigų, jei neišeina, tada pataria rimtai apsvarstyti, ar tikrai norima nuolatinių įsipareigojimų. Būtina įvertinti, kiek pabrangs norimas įsigyti daiktas dėl palūkanų kredito įstaigai ar kitam vartojimo kredito davėjui bei paskolos sutarties administravimo mokesčių.

Nuomonės paklausėme ir Žemaičių Naumiesčio seniūno Jono Budrecko. „Ta šeima tikrai nėra kenkėjai. Ten nėra girtaujama. Tai kaime gyvenanti, sunkiai besiverčianti šeima. Su ja tikrai neturiu problemų“, - pasakojo seniūnas. Jis pastebėjo, kad šeimai šiek tiek trūksta socialinių įgūdžių valdant pinigus.

Jei turite M ar L dydžio moteriškų drabužių, 40 dydžio batų, o gal galite padovanoti malkų arba paremti šeimą finansiškai, skambinkite telefonu 8 638 85 102.


Foto galerija

Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?