Šaltas dušas Palangos svečiams: įvažiavimas kainuos 5 eurus

2015-09-25, Alvydas Ziabkus („Lietuvos rytas“)
Apskaičiavęs vasarą į Palangą važiuojančių transporto priemonių srautus kurortas iš įvažiavimo mokesčio tikisi gauti mažiausiai apie milijoną eurų. E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Apskaičiavęs vasarą į Palangą važiuojančių transporto priemonių srautus kurortas iš įvažiavimo mokesčio tikisi gauti mažiausiai apie milijoną eurų. E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Paskutinius metus vadinamąjį pagalvės mokestį iš poilsiautojų renkančią Palangos savivaldybę šiemetė vasara nuvylė – palyginti su 2014 metų šiltuoju sezonu, gauta 28,3 tūkst. eurų mažiau. Todėl nuspręsta apmokestinti įvažiavimą į kurortą 5 eurų mokesčiu. 

Nors vėsią ir lietingą vasaros pradžią kompensavo karštas rugpjūtis, o, Mokesčių inspekcijos duomenimis, kurortinių pajūrio miestų apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių pajamos, palyginti su praėjusiais metais, gerokai padidėjo, pagalvės mokesčio surinkimas Palangoje rodo visai ką kita.

Už kiekvieną kurorte praleistą naktį poilsiautojams mokant po 30 centų, per šią vasarą Palanga gavo apie 125,4 tūkst. eurų pajamų. Tačiau praėjusią vasarą kurortas pagalvės rinkliavos buvo sulaukęs per 153,6 tūkst. eurų.

Neskuba pranešti

Rinkliavos sumažėjimą savivaldybė aiškina poilsiautojus privačiai priimančių palangiškių ir kurorte esančių viešbučių, poilsio namų bei sanatorijų vadovų geranoriškumo stoka.

Nors pagal miesto tarybos sprendimą kurorto rinkliava apmokestinti kiekvieną čia nakvojusį poilsiautoją yra privaloma, už sprendimo nevykdymą ar melagingų duomenų pateikimą nėra numatyta jokios atsakomybės.

„Poilsiautojus priimantys miesto gyventojai ir įmonės šią rinkliavą moka savanoriškai, o jų priversti neturime jokių svertų.

Tenka rašyti ne vieną raginimą sumokėti rinkliavą pagal deklaruotą nakvojusių poilsiautojų skaičių arba pateikti deklaraciją, bet dažnai nesivarginama mums net atsakyti“, – teigė už šią rinkliavą atsakinga savivaldybės specialistė Žaneta Blochina.

Pavyzdžiui, tarybos sprendimas visus nakvynės paslaugas suteikiančius privačius ir juridinius asmenis įpareigoja praėjusio mėnesio nakvynių skaičių deklaruoti ir į savivaldybės biudžetą rinkliavą pervesti per 15 kito mėnesio dienų.

Tačiau jau sulaukus rugsėjo pabaigos dar nėra pateikta apie 20 proc. deklaracijų.

Slepia net viešbučiai

Analizuojant kelerių metų rinkliavos duomenis vis labiau darosi aišku, kad tikrąjį savo klientų skaičių, o kartu ir iš jų gautą pagalvės rinkliavą, stengiasi nuslėpti net oficialios poilsinės ar viešbučiai.

Pavyzdžiui, per vėsią liepą, kai vasarotojų išties nebuvo daug, juridiniai asmenys deklaravo surinkę 30,1 tūkst. eurų pagalvės rinkliavos.

Rugpjūtį, kai kurortas buvo perpildytas poilsiautojų, viešbučiai, poilsio namai ir sanatorijos rugsėjo 22 dieną deklaravo gavę vos 883 eurais daugiau nei liepą.

Nors vasarą Palangos viešbučiuose pasiteiravus laisvų vietų dažniausiai būdavo atsakoma, kad visi kambariai yra užimti.

Šiuo atžvilgiu sąžiningesni buvo savo būstą poilsiui nuomojantys privatūs asmenys, kurių svečių niekas nekontroliuoja. Jie liepą surinko apie 16,2 tūkst. eurų, o rugpjūtį – beveik 26 tūkst. eurų rinkliavos.

„Nesinori tikėti, kad į kurortą atvykę ir apie šimtą eurų už vieną nakvynę viešbučiuose paklojantys poilsiautojai vengia miestui sumokėti vos 30 centų siekiančią rinkliavą. Trijų asmenų šeimai tai nesudaro net vieno euro.

Manyčiau, kad visos įmonės iš savo klientų mokestį paima, bet kai kurios jų ne visus gautus miestui priklausančius pinigus perveda į biudžetą“, – teigė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Tikisi uždirbti daugiau

Palangos valdžia yra nusprendusi nuo kitų metų vasaros pagalvės rinkliavos atsisakyti, ją pakeičiant įvažiavimo mokesčiu.

Nuspręsta, kad į kurorto teritoriją įvažiavusio automobilio vairuotojas, miestui sumokėjęs 5 eurus, galės iš kurorto išvažiuoti ir sugrįžti visą parą. Tačiau tai padaręs kitą dieną jis turėtų vėl sumokėti už įvažiavimą.

Savivaldybė poilsiautojus ramina, kad tokiu būdu jų mokama rinkliava būsianti net mažesnė, nei dabar mokama.

Pavyzdžiui, dešimčiai dienų į Palangą atvažiavusi 4 asmenų šeima sumokėtų 12 eurų. O automobiliu atvažiavusiai ir tik po miestą važinėjančiai šeimai kurorto infrastruktūros rinkliava kainuotų vos 5 eurus.

Apskaičiavęs vasarą į Palangą važiuojančių transporto priemonių srautus, kurortas iš naujos rinkliavos tikisi sulaukti mažiausiai apie milijoną eurų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?