Mykolinės – švenčių maratono pabaiga

2015-10-04, Stasys BIELSKIS
Mykolai vardo dienos proga dovanų gavo marškiniėlius su užrašu „Mykolas“.
Mykolai vardo dienos proga dovanų gavo marškiniėlius su užrašu „Mykolas“.
Žemaičių Naumiestyje šeštadienį surengtoje Mykolinių šventėje būta visko – politikai šmaikštavo, o žilagalviai žemaičiai, susitikę giminaičius, pažįstamus, vaišinosi etnografiniuose kiemeliuose ir aptarinėjo šiųmetį derlių, vėliau klausėsi puikių koncertų...

Mykolinės – Šv. Mykolo vardo diena. Tai katalikų ir stačiatikių bendruomenėse gerbiamo šventojo vardu pavadinta šventė. Liaudyje per Mykolines minimas Mykolas arkangelas, Dievo pasiuntinys ir visų angelų galingiausias kovoje su Liuciferio piktosiomis dvasiomis.

Ši data susijusi su bulviakasio pabaiga, derliumi, pabaigtuvių vaišėmis ir „auksiniu rudeniu“ arba „bobų vasara“. Senovėje ši diena dar vadinta kaip Dagos šventė, Dagotuvės. Žodis „daga“ reiškia brandą ir derlių, taip pat sudygusius žiemkenčių daigus („Kokia vaga, tokia ir daga“).

Daugeliui katalikų Mykolinės - reikšminga šventė. Lietuvoje Mykolo diena labiau suvokiama kaip vardinės. Lietuvos bažnyčiose kasmet vyksta Šv. Mykolo atlaidai, į kuriuos susirenka daugybė tikinčiųjų. Po šventų mišių bažnyčioje daugelis skuba pasveikinti savo pažįstamus Mykolus su jų vardo diena. Paprastai šis renginys yra lydimas šventinių mugių, koncertų, dalyvaujant vietinės valdžios atstovams, Seimo nariams.

Kunigaikščių Oginskių laikais Mykolinės Rietave būdavo švenčiamos ištisą savaitę. Į dvarą suvažiuodavo daug garbingų svečių, vykdavo įvairūs žaidimai, medžioklės. Tą savaitę kunigaikščiai parko vartus atverdavo net miestelėnams. Dabartinė karta gražiai tęsia šias tradicijas, nors Mykolinės ir nebešvenčiamos savaitę, o pakanka poros dienų.

Jau keliolika metų, kai Žemaičių Naumiestyje rengiamos Mykolinių šventės irgi užtrunka tik porą dienų. Ne išimtis - ir šių metų šventė. Pirmąją dieną – penktadienį – tarsi buvo įžanga į tikrąją šventę. Muziejuje žmonės lankė parodą „Paribio miestelio gyvenimo atspindžiai“. Evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko vokalinės muzikos koncertas – dalyvavo mėgėjų meno kolektyvai.

Šeštadienį šventė prasidėjo gatvės krepšinio varžybomis, bendruomenės mažųjų laukė dovanos – nemokami atrakcionai ir batutas. Miestelio bibliotekoje vyko tradicinė kraštiečių sueiga.

O jau nuo 16 valandos buvo atidaryta teatralizuota paribio muitinė, prasidėjo žemės ūkio gėrybių jomarkas ir dekoratyvinių paukščių paroda-pardavimas Žaliojo kalno papėdėje.

Visi buvo kviečiami į etnografinius kiemelius ragauti gardžiai kvepiančių sriubų. Buvo galima akis paganyti bei uoslę ir skonį pamaloninti įvairiais kulinarinio paveldo produktais – žuviene, kiaušiniene, rugine duona, įvairiais sūriais, žemaitiškais kleckais su spirgučių padažu, pyragais, namine gira.

Nuotaikingai grojo meno mėgėjų kolektyvai „Žaliakalnis“, „Juknaičiai“, „Lolytėlė“, „Pilutė“ ir „Šalna“. O po jų koncerto šventės vedėjai į sceną pakvietė garbius svečius – Seimo narį Remigijų Žemaitaitį, Šilutės rajono savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Virgilijų Pozingį, Kaimo reikalų skyriaus vedėją Povilą Budvytį ir, aišku, šios teritorijos šeimininką Žemaičių Naumiesčio seniūną Joną Budrecką.

„Sveikinu su Žemaičių Naumiesčio tradicine švente – Mykolinėmis, - pradėjo savo kalbą seniūnas. – Šiandien ši šventė jau tapusi daugiašake ir daugiafunkce. O kadangi šiemet pažymime Lietuvos regionų metus, mūsų šventėje dalyvauja du regionai – Mažoji Lietuva ir Žemaitija. Mes, naumiestiškiai, galime didžiuotis savo žemdirbiais, noriu pasakyti, kad smulkiųjų ūkininkų kategorijoje Žemaičių Naumiestis turi pirmąją vietą Lietuvoje. Rajono konkurse „Metų ūkis 2015“ Degučių ūkininkai iškovojo antrąją vietą. Jūs ne visi žinote, koks yra didelis kaimo žmogaus triūsas. Sakoma, kad grožis ir duona – iš vienų rankų. Nereikia daug ieškoti – eikite Laisvės gatve nuo „Šilutės prekybos“ parduotuvės iki gydymo įstaigos „Puriena“, ir pamatysite, kaip gražiai žmonės tvarkosi savo kiemus. Vadinasi, žmonės yra gyvi ne tik duona, bet ir grožiu“.

Meras V. Laurinaitis džiaugėsi, jog šiandien Žemaičių Naumiestyje nuostabi diena, kad Mykolinių šventė žmonėms daug ką reiškia – ūkininkai beveik baigė visus rudens darbus, suskaičiavo derlių. „Manau, kad šiemet derlius tikrai buvo neblogas, - kalbėjo V. Laurinaitis. – Šitos Mykolinės reiškia tai, kad Šilutės rajone baigėsi švenčių maratonas, Žemaičių Naumiestyje – paskutinė tokia didelė šventė, kai susiburia visa seniūnijos bendruomenė“.

Seimo narys R. Žemaitaitis, kaip įprasta, žodžio kišenėje ir šį kartą neieškojo: „Mieli naumiestiškiai, atvykstu į jūsų turgų kiekvieną penktadienį, mėgstu pakalbinti jūsų gaspadines, kurios turi galimybę parduoti savo produkciją – kas sūrį, kas kiaušinuką ar dar kažką... Tai yra žavu, nes tikrai galiu pasakyti, kad jeigu pažiūrėtume vidurio Lietuvoje ar Aukštaitijoje, tai ten šitokių dalykų nebėra. Jie nebeturi tokių turgų, aikščių, nebeturi tokių susirinkimų. Šiandien ši Mykolinių šventė man jau trečioji – prieš tai buvau Šilalėje ir Rietave... Tad geros šventės, gero pasibuvimo, o rytoj, mielos moterys, nepamirškite savo vyrus pažadinti, kad jie nueitų į bažnytėlę ant kalno ir savo nuodėmę duotų kunigėliui išklausyti. Nes, ko gero, jie prisidirbs, nes šiandien jūsų neklausys. Linksmos šventės!“

Apdovanojimų gausybė

Žemaičių Naumiesčio seniūnijos padėkomis buvo apdovanoti žmonės, labiausiai nusipelnę šiais metais. Padėkos įteiktos: Dovydui Lengvinui – už Baltijos jūroje skendusios moters išgelbėjimą, Gvidui Galinauskui – už sportinius pasiekimus krepšinyje Lietuvos mastu, Makių kaime gyvenantiems Steponui ir Laimai Mockams – smulkių ūkių kategorijoje įsisavinant 2007-2013 metų laikotarpio ES paramos lėšas užėmusiems pirmąją vietą šalyje, Juozui Judženčiui – už kultūrinių vertybių puoselėjimą Žemaičių Naumiestyje, Danutei Lileikienei – už grožio oazės sukūrimą prie Žemaičių Naumiesčio gimnazijos. Šiems nominantams įteiktos Žemaičių Naumiesčio seniūno padėkos ir foto menininko Romualdo Požerskio nuotraukų albumas „Mažasis Alfonsas“ (apie netoli miestelio gyvenusį, dabar jau mirusį mažiausio ūgio – vos 90 centimetrų – ūkininką Lietuvoje Alfonsą Mickų).

Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus padėkos raštu apdovanota Lietuvos Respublikos tautodailininkų sąjungos narė Danutė Juškienė (Lazdijai), o Žemaičių Naumiesčio seniūno padėkos raštu – Švėkšnos amatų centras už edukacinę programą.

Nepamiršti ir dekoratyvinių paukščių parodą-pardavimą Žaliojo kalno papėdėje surengusieji. Padėkos skirtos Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos vadovui Artūrui Kundrotui, draugijos narei, Juknaičių seniūnijos specialistei Natalijai Domarkienei, Šiaulių dekoratyvinių paukščių augintojų klubo vadovui Rimantui Benetai, Klaipėdos aukštaskrydžių balandžių puoselėtojų klubo nariams Gediminui Kiguoliui, Stasiui Ražauskui ir Karoliui Maselskiui.

Mykolinės baigėsi legendinės „Nerijos“ vokalisto Vitalijaus Pauliukio koncertu - naumiestiškiams senas geras dainas jis dovanojo tiesiog vaikščiodamas tarp žiūrovų, grupių „Mango“, „Pikaso“ pasirodymais bei šventiniais fejerverkais.


Foto galerija

Legendinės „Nerijos“ vokalistas Vitalijus Pauliukas naumiestiškiams senas geras dainas dovanojo tiesiog vaikščiodamas tarp žiūrovų.Linksmosios gaspadinės...Jomarke netrūko rudens gėrybių...Mykolai vardo dienos proga dovanų gavo marškiniėlius su užrašu „Mykolas“.Padėkos įteiktos Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos vadovui Artūrui Kundrotui, draugijos narei, Juknaičių seniūnijos specialistei Natalijai Domarkienei, Šiaulių dekoratyvinių paukščių augintojų klubo vadovui Rimantui Benetai, Klaipėdos aukštaskrydžių balandžių puoselėtojų klubo nariui Karoliui Maselskiui.D. Lengvinui buvo padėkota už didvyriškumą išgelbėjus skęstančią moterį.
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas: „Koks yra didelis kaimo žmogaus triūsas, pas mus grožis ir duona – iš vienų rankų“.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?