Kieno intrigos žlugdo viltis išsaugoti senąjį kraštotyros muziejaus pastatą?

2014-11-02, Kristina TOLEIKIENĖ
Šilutės r. vokiečių kilmės gyventojų bendrijos „Heide“ pirmininkė Gerlinda Stungurienė .
Šilutės r. vokiečių kilmės gyventojų bendrijos „Heide“ pirmininkė Gerlinda Stungurienė .
Tęsiame temą. Pradžia 2014 m. spalio 28 d. numeryje.

 

Yra du pasiūlymai, kas galėtų prižiūrėti pastatus

Spalio 20 d. prie bendro stalo susėdę Šilutės miesto nevyriausybinės organizacijos, tarp jų ir asociacija „Šilutės bendruomenės namai“, ir Šilutės rajono vadovai su meru V. Laurinaičiu priešakyje kalbėjosi apie pastatų, priklausančių Šilutės miesto kraštotyros muziejui, tolimesnį likimą. Žinia, Taryba yra priėmusi sprendimą minimus pastatus išbraukti iš privatizuojamų objektų sąrašo. Tokį sprendimą Tarybos nariai priėmė po diskusijų, viešų pasisakymų, parašų rinkimų akcijų, kai nevyriausybinės organizacijos ir  miesto gyventojai pasipriešino pastatų privatizacijai, teikė prašymus, kad pastatai būtų išsaugoti miesto bendruomenių reikmėms.

Taigi atėjo eilė ir pačioms nevyriausybinėms organizacijoms rajono vadovybei teikti savo konkrečius pasiūlymus, kaip bus išsaugoti, prižiūrimi nuo privatizacijos išgelbėti pastatai.

Pasiūlymų yra. Vienas iš siūlymų, kad pastatai būtų perduoti bendrijai „Heide“, kuri įsipareigoja savo lėšomis išlaikyti pastatus, rūpintis jų remontu savo ir savo organizacijos rėmėjų bei steigėjų lėšomis. Taip pat parduoti dabar bendrijos turimą namą ir jo lėšas investuoti į pastatų atnaujinimą bei rengti ir teikti projektus, kad pastatai būtų pritaikyti miesto reprezentacijos bei miesto bendruomenės esamų ir būsimų nevyriausybinių organizacijų poreikiams.

Asociacijos „Šilutės bendruomenės namai“, kurios gretas esą papildė nevyriausybinės organizacijos Šilutės diabeto klubas „Margainis“, Šilutės rajono bronchų astmos klubas „Ave Vita“,  asociacija „Pamario jaunimas“, vardu kitą pasiūlymą pateikė pirmininkas (dabar jau buvęs pirmininkas, - aut. pastaba) Orestas Lidžius. Jis siūlė, kad pastatai panaudos sutartimi atitektų būtent asociacijai „Šilutės bendruomenės namai“, jog pastate būtų įkurta Savivaldybės viešoji įstaiga Šilutės turizmo ir informacijos centras ir taip Savivaldybė toliau išlaikytų šį pastatą savo lėšomis.

Dėl bendrijos „Heide“ pasiūlymo O. Lidžius pareiškė prieštaraujantis, kad pastatų priežiūra būtų patikėta „Heidei“. Jis sakė, kad niekada asociacijoje nebuvo tokių kalbų, kone kaltino, kad bendrijos pirmininkė G. Stungurienė asmeniškai nori užvaldyti pastatus, užsiimant užkulisiniais žaidimais. Taip pat jis teigė, kad esą G. Stungurienė, nesuderinusi su asociacija, teikė merui pasiūlymą pastatus perduoti „Heidei“. Šie kaltinimai buvo išsakyti ypač nepagarbiu tonu. 

Kas nori užvaldyti pastatus?

Tiesa yra ta, kad asociacijos gretų nėra papildžiusi nė viena NVO. Asociacijos steigėjai vis dar yra trys fiziniai asmenys. Tad O. Lidžiaus  rajono vadovams išsakytas pageidavimas, kad Šilutės kraštotyros muziejaus senieji pastatai turi atitekti asociacijai „Šilutės bendruomenės namai“, yra lygus tam, jog pastatai būtų perduoti trims fiziniams asmenims, t. y. Orestui Lidžiui, Adui Nausėdai ir Gerlindai Stungurienei.

Ir atvirkščiai O. Lidžiaus išsakytiems teiginiams, esą nėra buvę kalbų, kad „Heidei“ būtų perduoti pastatai, dar praėjusiame numeryje pirmoje straipsnio dalyje pateikėme faktus, kad net dešimt nevyriausybinių organizacijų (NVO) kreipėsi į tuometę rajono vadovybę prašydami pastatus išbraukti iš privatizuojamų objektų sąrašo ir juos perduoti vienai iš NVO – bendrijai „Heide“, nes bendrija „Heide“ vienintelė NVO turi lėšų tų pastatų išlaikymui. Būtent tos pačios 10 miesto NVO,  kurios kaip buvo tikimasi ir papildys asociacijos gretas, rašė prašymą, kad pastatų priežiūra būtų patikėta  bendrijai „Heide“.

G. Stungurienė susitikimo metu ir bandė atkreipti dėmesį į šią situaciją, kaip pernelyg piktnaudžiaujama asociacijos vardu. Juk svarbiausias darbas, kad asociacija apjungtų kuo daugiau  miesto NVO ir jos taptų asociacijos narėmis, pirmininko (jau buvusio, - aut. pastaba) O. Lidžiaus nepadarytas ir nedaromas, mat asociacijos susirinkimai nevyksta.

Ką sako kitos NVO?

Šilutės klubo „Diabetas ABC“ vadovė Aldona Vytienė sakė, kad nėra įstojusi į asociaciją „Šilutės bendruomenės namai“. „Nesame įstoję, nesame mokėję jokio stojamojo ar nario mokesčio. Mes neturime lėšų prisidėti prie pastato išlaikymo, remonto.  Jei būtų galima naudotis patalpomis – naudotumėmės. Bet dabar visai neaišku, sako, kad muziejus dar metus neišsikraustys, tai kam stoti į tą asociaciją. S. Grinčinaitis sako, kad patalpose netilpsime, kai norėsime visi 130 narių susirinkti. Atsakiau, kad ne visuomet visi susirenka. Susirinkimuose dalyvauja 40 narių. Susitikime dalyvavome, nes pamačiau skelbimą, kad tokį susitikimą Savivaldybė organizuoja, o ne „Šilutės bendruomenės namai“ kvietimu“, - teigė A. Vytienė.

 Tą patį patvirtino ir jaunimo organizacijos pirmininkė Lijana Jagintavičienė, ir klubo „Margainis“ atstovai. Jie nėra asociacijos „Šilutės bendruomenės namai“ nariai.

Kai vilkas dėvi avelės kailį...

O dabar apie užkulisinius žaidimus. G. Stungurienė buvo kaltinama tuo, esą pati nubėgo ar paslapčia pateikė merui V. Laurinaičiui pasiūlymą, kad bendrijai „Heide“ būtų perduoti pastatai. 

 „Gavau mero V. Laurinaičio kvietimą atvykti pokalbiui kaip bendrijos „Heide“ pirmininkė. Pokalbio metu meras  tikslinosi, ar galioja bendrijos „Heide“ teiktas pasiūlymas, kad bendrija išlaikytų pastatą. Teiravosi, kokiomis lėšomis tai būtų daroma. Merą informavau, kad bendrijos tarybos nariai svarstė šį klausimą, jam pritarė, kad pritarimą ir patikinimą, jog ir toliau gausime reikiamą finansinę paramą pastato išlaikymui gausime iš savo rėmėjų Vokietijoje. Informavau ir apie tai, kad bendrijos nariai ir mūsų partneriai iš Vokietijos yra pasiruošę net parduoti dabar bendrijos turimą pastatą Šilutėje, o gautas lėšas investuoti į kraštotyros muziejaus remontą, rekonstrukcijos projektų rengimą, kad pastatai tiktų miesto reprezentacinėms reikmėms, bendruomenių veiklai, – sakė G. Stungurienė apie jos ir mero V. Laurinaičio susitikimo tikslą. – Visiškas absurdas, kai imama teigti, kad kone aš asmeniškai noriu užvaldyti tuos pastatus. „Heide“ – jau daugiau kaip 20 metų egzistuojanti bendrija. Pradžioje joje buvo 800 narių. Dalis emigravo, dalis mūsų šviesaus atminimo jau atgulė amžinojo atilsio. Šiandien bendrijoje yra 400 narių. Pirmininkas ir taryba yra renkami visuotiniame susirinkime ir skiriami kadencijai. Pasibaigus kadencijai bendrijai gali būti išrinktas vadovauti kitas asmuo“.

Suprantama, kad diskusijos dėl minimų pastatų vyksta nuolat.  Bet akivaizdu, kad yra trigrašį kišančių ir bendruomenes norinčių tik kiršinti, jog, pavyzdžiui, būtų galima dar kokį tyliosios diskotekos projektą prasukti. Juk kuriasi ir Šilutės miesto VVG, tad lėšos pasieks ir Šilutės miesto nevyriausybines organizacijas. Sužinosime vieną kartą, kad tylioji diskoteka už pusę milijono, vienos liūdnai pagarsėjusios šeimos apsukrumo dėka jau ne tik Rusnėje vyksta, bet ir Šilutėje.

O ir Šilutės muziejaus direktorės Rozos Šikšnienės  pozicija gana paini. Tai ji asmeniškai su trijų bendruomenių pirmininkais pasirašo, kad reikia pastatus gelbėti nuo privatizacijos, tai dabar tiems gelbėtojams ūpą numušinėja, kad esą muziejus neturi kur iškelti savo eksponatų, tad kokius metus dar nesikraustys.

O kaip ta pozicija, kad pastatą reikėtų palikti išlaikyti Savivaldybei (įsteigti Turizmo ir informacijos centrą, - aut. pastaba), kurią slegia skolų kupra ir ji neturi galimybių išlaikyti pastatą. Tad laiko klausimas, kada pastatai (pavyzdžiui, po metų, ar pasikeitus rajono valdžiai, - aut. pastaba) vėl bus įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą.

Beje, tarybos komitetuose jau aptartas Šilutės VVG steigimas ir nuostatai, kad jos veikloje galėtų dalyvauti nevyriausybinės organizacijos, kurios veikia ne mažiau kaip dvejus metus. Asociacija „Šilutės bendruomenės namai“ įsteigta prieš pusmetį.

Bendrijos „Heide“ pasiūlymas

„Bendrijos nariai ir mūsų partneriai iš Vokietijos yra pasiruošę pasiūlyti didžiausią savo indėlį – išlaikyti pastatus savo lėšomis, o prie jų remonto prisidėti lėšomis, gautomis pardavus dabar turimą pastatą. Rinkti lėšas Vokietijoje ir ruošti bendrus projektus, kad būtų galima gauti lėšų ne tik pastato rekonstravimui, bet ir jo pritaikymui miesto nevyriausybinėms organizacijoms. Bendrija turi patirties, kaip prižiūrėti pastatą, jį remontuoti, atnaujinti. Mūsų veikla seniai finansuojama projektiniu principu. Mes žiūrime į ateitį. Po penkerių metų bus ir naujų nevyriausybinių organizacijų. Jų veiklai namų durys bus atviros. Kaip ir visuomet jos buvo atviros dabartiniuose mūsų namuose, – sakė G. Stungurienė. – Kviečiu nepamiršti bendro tikslo, kad pastatai būtų išsaugoti miesto žmonių visuomeninėms ir kultūrinėms reikmėms“.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?