Kintuose tvarką prižiūri Pranius

2015-11-08, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Raudonsnapis draugiškas – mielai bendrauja ne tik su gyventojais, bet ir su į Kintus užsukusiais svečiais.
Raudonsnapis draugiškas – mielai bendrauja ne tik su gyventojais, bet ir su į Kintus užsukusiais svečiais.
Lietuvoje metų laikai yra siejami ir su gandru – dar ir dabar gyvas tikėjimas, kad vasaros pabaigoje besibūriuojantys gandrai – tai artėjančio rudens pranašai, o  po žiemos parskridęs gandras yra ateinančio pavasario simbolis. Tokį simbolį galite pamatyti dabar Kintuose, bet jis dar nereiškia, kad artėja pavasaris.

Kintiškiai jau priprato, kad po jų miestelį išdidžiai vaikščioja gandras. Jį visi Praniumi vadina. Kodėl Pranius? O taip jį pirmą kartą pamačiusi pavadino Kintų Vydūno kultūros centre dirbanti meno projektų vadovė Aušra Mačiulaitienė. Tuoj vardas jam tiesiog „prikibo“. Todėl jį iki šiol visi taip ir tevadina.

Gandras drąsiai eina žmonių link. Ir nieko keisto, nes jis visada gyvena šalia žmogaus. Oras vėsta, varlės neria miegoti, mažėja vabzdžių, todėl gandras ir eina pas žmones prašyti pagalbos, o kintiškiai jį vis pamaitina. Kas atneša duonos gabalėlį, kas žuvį... Net vandens savo Praniukui pasiūlo.

Raudonsnapis draugiškas – mielai bendrauja ne tik su vietos gyventojais, bet ir su į Kintus užsukusiais svečiais.

Sparnuotis dažniausiai vaikšto šalia Kintų Vydūno kultūros centro. Netoli šios įstaigos yra kitų gandrų lizdas. Jį Pranius jau patikrino – įsilipo į jį, apžiūrėjo ir daugiau į jį negrįžo. Mat jam labiau patinka žeme vaikščioti. Mėgsta jis ir ant automobilio patupėti. Kartą. A. Mačiulaitienė bandė jį nuo savo transporto priemonės baidyti, net į ją įlipusi signalizavo, tačiau gandras – drąsus,  nuskrido nuo automobilio dangčio tik tada, kai moteris pradėjo važiuoti.

Kartą vaikai į jį metė kaštonus. Tai jis, išskleidęs savo plačiuosius sparnus, puolė ant jį bandžiusiųjų nuskriausti. Vijosi tol, kol vaikai paspruko.

Kada sparnuotis atsirado, tiksliai niekas nežino. Kartą į Kintų Vydūno kultūros centrą atvyko grupė ekskursantų. Jie išlipo iš autobuso, išsirikiavo ir ėjo parodų apžiūrėti. O Pranius ėjo iš paskos. Centro kolektyvui susidarė įspūdis, kad jis su jais drauge atvyko ir nuo tada Kintuose pasiliko.

Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys sakė, kad jį dar rugpjūčio mėnesį atvežė sveiką šiauliečiai, mat sparnuotis su kitais neišskrido žiemoti. Juo ornitologai rūpinosi, maitino žuvimi. Spalio viduryje jis iš Ventės išskrido ir iki šiol negrįžo. V. Jusys mano, kad gerai daro kintiškiai, kad juo rūpinasi. Paukščių žinovas pataria Pranių maitinti ne duona, o žuvimi, mėsa.

Į Ventę Pranius bus parvežtas tuomet, kai lauke bus apie dešimt laipsnių šalčio.


Straipsnio komentarai

mr.g2015-11-09
Tas pranius mane su zmona bade su savo snapu besileisdamad taranuoti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
TIK JAI ŽURNALISTAI MUM VISIEM PER ŽIEMA JI PRIMINS KAIP JIS GYVENA 2015-11-08
NORS VIENA PASILIKUSI VASAROS GROŽI TURĖSIM Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?