Elektroniniai receptai įsigalioja: kokia iš to nauda?

2015-11-09, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Elektroniniai receptai įsigalioja, bet Šilutės rajono įstaigos dar tam nepasiruošusios
Elektroniniai receptai įsigalioja, bet Šilutės rajono įstaigos dar tam nepasiruošusios
Dalis šalies gydymo įstaigų jau pradėjo elektroninių receptų rašymo repeticiją. Nuo lapkričio 2-osios popierinį receptą pamažu turės pakeisti elektroninis. Kada elektroninius receptus (toliau – e.receptai) išrašinės mūsų rajono gydymo įstaigos, dar neaišku, mat jos dar nėra tam pasiruošusios. Domėjomės, ką mano apie e.receptus vaistininkai, pacientai. Ar tikrai e.receptai pagerins žmonių gyvenimo kokybę?

Vaistinėje reikės pateikti tapatybės kortelę

Nuo pirmadienio išduodami ir elektroniniai, ir popieriniai receptai – kurį išrašyti, sprendžia gydytojas. Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės teigimu, tai popierizmą bei klaidų tikimybę mažinanti e.sveikatos sistemos dalis.

Pacientams nebereikės nešiotis tradicinių popierinių receptų. Todėl nekils rizikos juos pamiršti ar pamesti, medikai žinos, kokius vaistus pacientas vartoja, jei jis bus atvežtas be sąmonės, padės išvengti nesusipratimų dėl neįskaitomai ranka parašyto popierinio recepto.

Naudotis elektroninio recepto paslauga gali kiekvienas – tam tereikia pateikti vaistinėje savo asmens tapatybės kortelę. Vaistus pagal e.receptą galės atsiimti ir notariškai patvirtintą įgaliojimą turintis giminaitis.

Prievolę išrašyti e.receptą nuo lapkričio 2 dienos turi 170 iš beveik 550 šalyje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų, kurios aptarnauja apie 60 procentų šalies pacientų.

Elektroninius receptus šiuo metu naudoja Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė. Pasak SAM, nepaisant to, apie 3-5 proc. receptų esant nenumatytiems atvejams šios šalys išrašo tradiciniu būdu.

Klausimai kils vyresniems pacientams

Macikiškė Vida Grikšienė jau seniai girdėjo informaciją apie tai, kad gydytojai išrašinės e.receptus. Anot jo, apie juos daugiau klausimų kils pagyvenusiems žmonėms. „Man pakol kas geriau, kad išrašytų paprastą receptą. Ir šiandien man gydytoja išrašė tokį receptą kaip įprastai. Kiekvieną mėnesį lankausi pas medikus“, - kalbėjo Macikų kaimo gyventoja.

Šilutiškė Ovidija Ubartienė mano, kad gerai, jog bus išrašomi e.receptai, mat, anot jos, nebereikės grįžti į namus, jei jį netyčia ten paliktų. Jauna mama, galvoja, kad naujiena neturėtų sukelti kažkokių problemų žmonėms. „Gal tai bus sunkiau suprasti vyresniems žmonėms. Naujovės nėra blogai“, -  savo nuomone dalijosi jauna mama.

Šilutiškė Kristina Vykertienė neįsivaizduoja, kaip bus su e.receptais, nes iki šiol jai jų ir popierinių nereikėjo. Jauna mama džiaugiasi, kad pirmagimė neserga ir tikisi, kad ateityje nesirgs ne tik ji, bet tuoj pasaulį išvysiantis jos broliukas.

Vaistinės pasiruošusios naujovėms

Prie turgaus įsikūrusiame prekybos centre „Norfa“ veikia ir vaistinė. Joje dirbanti vaistininkė Rasa Jonelienė sakė, kad tik laiko klausimas, kuomet žmonės pripras prie e.receptų. Farmacinikė puikiai atsimena, kad buvo laikas, kuomet ir kompensuojamųjų vaistų knygutės visus gąsdino, o dabar dėl jų niekam nebekyla jokie sunkumai ar klausimai. „Ši naujovė yra gera. Kiekvienas net pats galės pasižiūrėti, kokie jiems vaistai išrašyti. E.receptai palengvins darbą, sutaupys laiką. Tik pradžia bus sunkesnė“, - kalbėjo specialistė. Pacientai jos apie naują receptų išrašymo būdą neklausinėjo.

„Benu vaistinės“ farmacinės veiklos vedėjas Gintaras Verbus taip pat įsitikinęs, kad gerai, jog minėta naujovė diegiama ir mūsų šalyje. „Bus sutaupyta laiko. Ir gydytojai jo sutaupys. Jei pacientui bus išrašytas ne vienas vaistas, tuomet tikrai bus greičiau. Jei žmogus kas mėnesį naudoja tuos pačius vaistus, pavyzdžiui insuliną, jis galės tiesiog paskambinti gydytojui ir paprašyti, kad išrašytų vaistus. Jam nebereiks eilėje sėdėti“, - sakė G. Verbus.

„Maximoje“ veikiančios „Eurovaistinės“ kolektyvas taip pat nebijo e.receptų. Filialo vedėja Nijolė Radavičienė teigė, kad jau dalyvavo mokymuose, kurių metų vaistininkės mokėsi, kaip aptarnauti klientą, kuriam išrašytas e.receptas. Anot jos, programa visiškai nesudėtinga ir yra įsitikinusi, kad ateityje dėl e.receptų neturėtų kilti jokių problemų. Vaistininkė sakė, kad gydytojui  išrašius e.receptą, farmacininkas galės labiau padėti, nes matys kokius žmogus vaistus jau vartojo. Todėl galės, pacientui renkantis vaistą, patarti, kas jam būtų geriau, kad būtų vaistų suderinamumas, kuriam nesant dažnai ir būna įvairių šalutinių poveikių. Pašnekovė neabejojo, kad ir gyventojų gyvenimo kokybė pagerės. „Mano mama – vyresnio amžiaus ir ją baugina e.receptas. Ji vis klausia, ką jai reiks daryti atėjus į vaistinę, kai bus išrašytas e.receptas. Mamą raminu, jog viskas gerai, o vaistinėje visą informaciją suteiks vaistininkas, nes būtent visą atsakomybę jis ir neš. Pametus kompensuojamų vaistų knygutę, už ją reikia sumokėti. O e.recepto jau nepamesi“, - sakė vaistininkė.

Šilutės vaistinės jau pasirengusios aptarnauti savo klientus, kuriems išrašyti e.receptai. Tačiau rajono gydymo įstaigos dar nėra pasirengusios tokius receptus išrašyti. Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus teigė, kad gydymo įstaigos vis dar ruošiasi išrašinėti e.receptus. Šiandien to padaryti dar negali, mat e.receptai – bendras projektas su Klaipėdos universitetine ligonine. Tai projektas, kuris apima ir Kretingos, Šilalės rajonų gydymo įstaigas. Visi rajonai startuos vieningai, kada tai bus dar tiksliai nėra aišku. Tikimasi, kad taip nutiks po mėnesio ar iki Naujųjų metų. „Kažkodėl tos programos techniškai nepavyksta paleisti. Prisijungti prisijungiame, bet paleisti programos nepavyksta. Vis dar yra techninių problemų“, - teigė D.Steponkus.

Medikas mano, kad e.receptai – geras ir sveikintinas dalykas, nes žmonėms tai bus patogu.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?