Nuspręsta - alkoholio degalinėse neliks! Ar tauta blaivės?

2015-11-16, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Ginčuose dėl to, ar leisti, ar ne prekiauti alkoholiu degalinėse, Seimas padėjo galutinį tašką. Pasiūlymas nukelti tokio draudimo įsigaliojimą dar keleriems metams – atmestas. Alkoholio degalinėse nebeliks nuo kitų metų pradžios. Ar tai reiškia, kad vienu ypu ėmėme ir išsprendėme besaikio alkoholio vartojimo Lietuvoje problemą? Apie 700 lietuviškų degalinių vienijanti asociacija gąsdina, kad įsigaliojantis draudimas privers atleisti iki 500 dabar degalinių parduotuvėse dirbančių žmonių. Ką apie tokį valdžios sprendimą mano Šilutės degalinių darbuotojai? Ką apie šį politikų sprendimą galvoja vairuotojai?

Svarstys ir dėl kitų pakeitimų

Už Sveikatos reikalų komiteto siūlymą išguiti alkoholį iš degalinių balsavo 50, prieš – 9, o susilaikė 16 parlamentarų.

Vyriausybė irgi nepritarė draudimo prekiauti svaigalais degalinėse įsigaliojimo atidėjimui iki 2019 metų. „Degalinėse turi būti prekiaujama degalais, o ne alkoholiu“, – sakė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Posėdyje, svarstant pateiktąją pataisą, apeliuota į tai, kad Lietuvoje suvartojama daug alkoholio. Buvo teigiama, kad jis pernelyg lengvai prieinamas. Be to, atkreiptas dėmesys, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, numatanti, kad nuo 2016-ųjų įsigalioja draudimas degalinėse parduoti svaigalus, buvo priimtas dar 2011 metais. Tai reiškia, kad jo įsigaliojimui buvo numatytas daugiau kaip ketverių metų pereinamasis laikotarpis.

Prisiminta ir praėjusios savaitės Kražių tragedija, kur alkoholiu piktnaudžiaujantis, anksčiau daug kartų teistas vyras nužudė keturias moteris. Ne vieną mirtį alkoholis pasėjo ir mūsų rajone. Dar visai neseniai moteris nužudė sugyventinį, draugai ir giminaičiai mirtinai sumušė keletą žmonių. Vieną jų Švėkšnoje, kitą – Gaidelių kaime.

Netrukus Seimas svarstys, ką daryti su kitais siūlomais pakeitimais Alkoholio kontrolės įstatyme. Tarp jų yra ir pasiūlymas nustatyti, kad nuo 2018-2019 metų alkoholiniais gėrimais Lietuvoje bus galima prekiauti tik specializuotose parduotuvėse ar atskiruose maisto prekių parduotuvių skyriuose su atskira apskaita.

Alkoholio daugiausia parduodama mėnesio viduryje

„Emsi“ degalinės vedėja Elytė Juodeikienė teigė, kad ir juos administruojantis asmuo yra pasakęs, kad alkoholiui ne vieta degalinėse. Moteris teigė, kad daugiausia alkoholinių gėrimų jų degalinėje perkama mėnesio viduryje, kuomet išmokamos įvairios socialinės pašalpos. Daugiausia perka alų. „Esu prieš alkoholį, bet ne dėl to, kad sumažės darbo krūvis, o dėl to, kad vyksta kraupūs įvykiai paskutiniu metu. Esame matę patys – vairuotojai perka alkoholį, geria ir vairuoja. Teko dėl to net apsaugą, policiją kviesti“, - kalbėjo vedėja. Anot jos, tikimybė, kad sumažės skaudžių eismo įvykių kelyje yra, tačiau jai kyla klausimas - ar tas, kuris norės išgerti, neįsigys jo tiesiog kokioje nors parduotuvėje. Kolektyvo ne kartą naktį klausė vairuotojai, kur galėtų įsigyti stipriųjų gėrimų. Tačiau, atsakymo ir nesulaukė, mat niekas nežino, kas ir kur jį pardavinėja.

E. Juodeikienė mano, kad jei nebus prekiaujama alkoholiu degalinėse, ateityje miestas taps švaresniu – iš kampų mažiau lys neblaivūs asmenys. Pavyzdžiui, pirmadienio vakarą Šilutėje, Gluosnių gatvėje, ties EMSI degaline, automobilis „VW Passat“ partrenkė ne pėsčiųjų perėjoje gatvę kirtusią moterį. Tuomet atvykę medikai 53 metų šilutiškę išvežė į ligoninę, kur paaiškėjo, kad ji buvo neblaivi. Ji vilkėjo tamsiais rūbais ir nesegėjo šviesą atspindinčio atšvaito.

Daug norinčių naktį įsigyti alkoholio

Degalinės „Jozita“ vadybininkė Paulina Tarozienė sakė, kad degalinės nedaug uždirba prekiaudamos alkoholiu. Ji netiki, kad nuo sausio įsigaliosiantis įstatymas pasieks, kad keliuose vyktų mažiau avarijų, kad žmonės mažiau vartotų alkoholio. „Jei nenusipirks pas mus, važiuos nusipirkti kitur. Pas mus nedaug žmonių perka alkoholį. Dažniausiai įsigyja alaus. Atėję vietiniai pasižiūri kiekvieną kainą ir nusprendžia, ar čia pirkti alkoholį, ar eiti į Traksėdžius“, - sakė vedėja. Kartą jai yra tekę girtam vairuotojui kviesti policiją, tačiau, kol pareigūnai atvažiavo, neblaivus žmogus tiesiog paspruko. Sulaukiama įvairių klientų. „Yra ir tokių, kurie net įstatymus pakeičia. Sako, kad ką tik pasikeitė jie, ir jau galima prekiauti naktį alkoholiu. Visko jie susigalvoja“, - tęsė pokalbį P. Tarozienė.

Degalinės „Andopas“ vadovė Birutė Šiuperienė taip pat įsitikinusi, kad esamos situacijos nepagerins valdžios priimtas sprendimas. „Degalinė nėra ta vieta, kuri iš stipriųjų gėrimų gautų dideles pajamas. Čia perka silpnesnius gėrimus. Kai uždraudė prekybą naktimis, tuomet degalinės pajuto, kad sumažėjo pajamų“, -  sakė vadovė.

Šilutiškė pastebėjo, kad dabar ir taip mažiau ateina neblaivių žmonių nei anksčiau. „Gudručių“, norinčių įsigyti svaigiųjų gėrimų naktį, sulaukiama dažnai ir šioje degalinėje, o negavę  jo įsigyti, kartais jie itin supyksta, keikiasi, spardo sienas, net darbuotojus apspjaudo.

Pritaria draudimui prekiauti degalinėse

Pašnekinome ir vairuotojus, kurie pylėsi degalus degalinėse. Žemaitkiemio kaimo gyventojas Zenonas Danusevičius įsitikinęs, kad alkoholiu tikrai neturi būti prekiaujama degalinėse. „Kas čia per gėrimai? Nori gert? Nusipirk iš anksto ir gerk. Aišku, kad dėl tokio naujo draudimo keliuose bus mažiau avarijų. Juk ne vienas atvažiuoja į degalines, prisiperka gėrimų ir paskui juos vartoja, o vėliau daužo mašinas, susižaloja, sužaloja kitus“, - dėstė Z. Danusevičius.

Saugų kaimo gyventojas Zenonas Urbonas sakė, kad alkoholio apskritai nereikia ir juo neturėtų būti prekiaujama kiekvienoje parduotuvėje. Pasak jo, jau mūsų tauta baigia prasigerti – ant kiekvieno kampo vartoja, perka alkoholį ir suaugusieji, ir vaikai. „Baisiausia, kad girdomi jaunimas ir vaikai. Ne kartą teko matyti girtą vaiką. Esu net greitąją kvietęs, kad nepilnametį išblaivintų. Kas jiems parduoda? Patys prekybininkai tą daro. Alkoholio neturėtų būti parduotuvėse“, - dėstė saugiškis.

Žemaičių Naumiestyje gyvenantis 29 metų Tomas Mockus itin džiaugsmingai sutiko naujieną, kad nuo 2016-ųjų jau nebebus prekiaujama alkoholiu degalinėse. Jis tiesiog įsitikinęs, kad bent keletą procentų bus mažiau suvartojama alkoholio, todėl ir keliuose bus mažiau skaudžių nelaimių. Jaunas žmogus pripažino, kad anksčiau kartais vartodavo stipriųjų gėrimų, tačiau, kai pradėjo vairuoti automobilį, jo visiškai nevartoja tada, kai reikia kur nors važiuoti.

Naumiestiškis galvoja, kad jei žmogus sėda girtas už vairo, jis jau yra pasiruošęs žudyti.


Foto galerija

Z. Urbonas sakė, kad alkoholio apskritai nereikia ir juo neturėtų būti prekiaujama kiekvienoje parduotuvėje.Z. Danusevičius įsitikinęs - alkoholiu neturi būti prekiaujama degalinėse.A. Juodeikienė teigė, kad daugiausia alkoholinių gėrimų jų degalinėje perkama mėnesio viduryje, kuomet išmokamos įvairios socialinės pašalpos.T. Mockus džiaugsmingai sutiko naujieną, kad nuo 2016-ųjų  jau nebebus prekiaujama alkoholiu degalinėse.B. Šiuperienės manymu, esamos situacijos nepagerins valdžios priimtas sprendimas.

Straipsnio komentarai

oi2015-11-17
bobutems prasides darbas o jei galvoje skystimas tada reikia uzdrausti ir pasakas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kiaule2015-11-16
Tai yra tokia patarle "jeigu kiaule nores issivolioti, purva visur ras" taip ir cia. Jeigu nores isgerti , tai is kitur nusipirks. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ar čia nuo degaliniu priklauso 2015-11-16
jai žmogus savo organizmo nesaugo ir sveikatos tai nei degalinės ir valdininkai ju nesustabdys Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?