Norintiems daugiau užsidirbti valstybė gali parodyti špygą

2015-12-17, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Aistros dėl parduotuvių darbo laiko per šventes iki šiol nerimsta.
Aistros dėl parduotuvių darbo laiko per šventes iki šiol nerimsta.
Aistros dėl parduotuvių darbo laiko per šventes iki šiol nerimsta. Seimas vis dar svarsto, kaip ir kiek uždrausti dirbti parduotuvėms. Iš pradžių kalbėta, kad uždrausti dirbti per šventes reikia tik didiesiems prekybos centrams. Parlamentarė Birutė Vėsaitė užsimojo dar plačiau – įregistravo Darbo kodekso pataisą, pagal kurią šešias dienas per metus priverstinai būtų uždarytos visos mažmeninės prekybos įmonės. Šiandien klausėme verslininkų, ką jie mano apie šią pataisą. Nuomonės - įvairios.

Siūlo drausti dirbti

Pataisą įregistravusi Seimo narė B. Vėsaitė siūlo drausti dirbti sausio 1-ąją – Naujųjų metų dieną, vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, sekmadienį – pirmąją Velykų dieną, liepos 6-ąją – Valstybės dieną bei gruodžio 25-ąją – Kalėdų pirmąją dieną.

Politikės duomenimis, mažmeninės prekybos sektoriuje dirba daugiau kaip 100 tūkst. žmonių ir jie turi teisę švęsti kartu su kitais Lietuvos žmonėmis. Ji įsitikinusi -  laisvos pagrindinės didžiųjų švenčių dienos sudarytų galimybę pailsėti ne tik pardavėjoms, bet ir logistikos, apsaugos, kitiems darbuotojams.

B. Vėsaitė teigė, kad daugumoje senųjų Europos Sąjungos valstybių didieji prekybos tinklai uždaryti ne tik per šventes, bet ir sekmadieniais. O paprastomis dienomis darbą baigia ne 21–23 val., kaip įprasta Lietuvoje, bet 19–20 val. Tuomet daugiau erdvės paliekama mažoms parduotuvėlėms.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) eksperto Dominyko Šumskio teigimu, šis sumanymas kilęs iš idėjos uždrausti stambiesiems prekybos tinklams dirbti, taip siekiant apsaugoti smulkiuosius.

Nesupranta, ko siekiama nauja pataisa

UAB „Šilutės prekyba“ direktorius Egidijus Kuzminskas mano, kad B. Vėsaitė užsiima ne tuo, kuo reikėtų. „Kai nieko gudriau nesugeba sugalvoti, tai tokiais niekais ir užsiima. Visokių tų įstatymų yra buvę. Visus pritaikėme. Ne problema, bet ko ji siekia šia pataisa, nelabai suprantu. Kad pardavėjos galėtų nedirbti švenčių dienomis? Kur mes einame? Juk yra ir maisto pramonė, kuri nenutrūkstamai dirba. O žemdirbiai? Gal ir jiems leiskime nedirbti šeštadienį, sekmadienį, per šventes. Gyvulių nešerkime, nemelžkime, pieno neperdirbkime. Visi švęskime. Tie dalykai man sunkiai suprantami. Jei keturioms dienoms uždarytume parduotuves? Kur gamintojams reikėtų dėti produktus? Žmonės iš anksto visko nusipirks? Manau, verslas pats išsprendžia. Jei esi pirkėjas ir turi eurą. Juk mano valia - kur ir kada jį išleisti. Ir kažkieno valia – susidomi tuo euru, ar ne“, - kalbėjo vadovas.

UAB „Šilutės prekyba“ direktoriaus pavaduotoja Natalija Galičinienė teigė, kad jų tinklui priklausančios pramoninių prekių parduotuvės šventinėmis dienomis nedirba, maisto prekių parduotuvėse darbo valandos yra sutrumpinamos. Įprastai tinklui priklausančios parduotuvės veikia iki 20-21 valandos. Švenčių dienomis jų darbo laikas sutrumpėja keliomis valandomis. „Kaip galima nedirbti? Dabar dar nesijaučia žmonių perkamumo. Visi šventėms skuba apsipirkti paskutinėmis dienomis prieš Kalėdas ar Naujuosius“, - teigė direktoriaus pavaduotoja. Ji mano, kad parduotuvės per šventes turi veikti bent iki pietų, nes visada atsiranda tokių, kurie paskutinę dieną nori apsipirkti, kažkam nupirkti dovanų ir pan. „Jei būtų uždrausta prekiauti per šventes, manau, visi prie to priprastų. Taip kaip ir rugsėjo pirmąją – neprekiaujama alkoholiu ir apsieinama be jo. Jei įvestų tokią tvarką, tai priprastų ir prie to“, - pokalbį baigė pavaduotoja.

Pataisa negąsdina

UAB „Egmina“ direktoriaus Remigijaus Baltučio nauja užregistruota pataisa negąsdina. Pasak jo, kaip padarys, taip ir bus gerai. „Ne nuo mūsų tai priklauso. Daug ką registruoja. Nebeina net suprasti – registruoja, taiso, perregistruoja. Dabar per šventes darbo laiką koreguojame. Dauguma parduotuvių yra kaimo vietovėse. Jei kaime yra bažnyčia, žiūrime, kada yra mišios. Darbo laiką per šventes trumpiname“, - kalbėjo R. Baltutis. Jis tikino, kad ir per artėjančias šventes jo darbuotojų darbo laikas bus trumpesnis nei įprastai.

Didžiausio Lietuvoje mažmeninės prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė sakė, kad nelabai supranta B. Vėsaitės užregistruotą pataisą. Ji sakė, kad iki šiol per šventes dirba tik dalis parduotuvių. „Darome apklausas. Klientų srautai rodo tai, kad per šventes aktualu, jog parduotuvės dirbtų. Klientai to pageidauja. Nes jei parduotuvės stovėtų tuščios per šventes, žmonės į jas neitų, mums būtų neefektyvu jas laikyti veikiančias per šventes, nes tai yra didžiuliai kaštai. Atsižvelgiame į klientų pageidavimą“, - tęsė pokalbį R. Saulytė. Ji tvirtino, kad per šventes dirba tik dalis parduotuvių. Jei miestelyje yra kelios „Maximos“, iš jų veikia tik viena ar dvi. Mažesnės per šventes uždaromos. Pašnekovė teigė, kad jų darbuotojai tikrai turi laiką, kada gali švęsti. Jie dirba pamainomis, o švenčių dienomis darbo laikas trumpinamas 2-3 valandomis. Šventinėmis dienomis už darbą mokama dvigubai, todėl jei atsiranda tokių, kurie per jas nenori dirbti, nori sutikti jas su šeima, pailsėti, tuomet atsiranda tokių, kurie mielai juos pakeičia, nes yra galimybė daugiau užsidirbti. „Nelabai suprantame tų pataisų. Ne kartą esame sakę, kam reikėjo reglamentuoti, kas jau ir taip reglamentuota. Tiek darbuotojų poreikiai, tiek mūsų klientų poreikiai šiuo atveju nebūtų paisomi“, -  teigė R. Saulytė.

Atsižvelgiama į pirkėjų poreikius

Bendrovė „Norfos mažmena“ pritaria siūlymui drausti prekybininkams dirbti per Velykas, Kalėdas ir sausio 1-ąją, tačiau nepritaria darbo ribojimui kitų švenčių dienomis, kurių per metus būna gana daug.

„Kai kurie apribojimai būtų sveikintini, nes šventės neturėtų aplenkti ir prekybos sektoriaus darbuotojų. Kita vertus, draudimų ribos turėtų būti protingos, nes dirbti reikia, o gyvenimas nėra vien šventė“, - sakė „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis. „Norfos mažmena“ kasmet nuosekliai mažino dirbančių parduotuvių skaičių per šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Pernai gruodžio 25 dieną sutrumpintu darbo laiku dirbo daugiau nei trečdalis prekybos tinklo parduotuvių, o sausio 1-ąją - tik trys „Norfos“ prekybos centrai. Pasak D. Ryliškio, „Norfa“ jau prieš kelerius metus siūlė didiesiems konkurentams ir asocijuotoms prekybininkų struktūroms susitarti, ir iš viso nedirbti per didžiąsias šventes, tačiau susitarimo pasiekti nepavyko.

Anot Bertos Čaikauskaitės, UAB „Palink” viešųjų ryšių vadovės, „Iki“ prekybos tinklo parduotuvių darbo laikas nustatomas atsižvelgiant į pirkėjų apsipirkimo poreikius. „Matome, kad mūsų pirkėjams svarbu, jog parduotuvės dirbtų per šventes, taigi sutinkame, jog prekybos tinklo parduotuvių darbo laikas šventinėmis dienomis būtų trumpinamas, tačiau taip pat norime palikti mūsų pirkėjams galimybę apsipirkti jiems patogiu metu iš švenčių dienomis“, - dėstė B. Čaikauskaitė.

Jei B. Vėsaitės pataisai Seimas pritartų, ji įsigaliotų nuo 2016 metų sausio 1 dienos.


Foto galerija

„Palink” viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.UAB „Šilutės prekyba“ direktorius Egidijus Kuzminskas.

Straipsnio komentarai

Citizen 2.02015-12-18
Darbdaviai nepraranda pelno, darbuotojai uždirba viršvalandžius. Kam drausti dribti ir užsidirbti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Asta2015-12-18
Viskas gerai tegu darbdaviai uzsidirba...bet paprasti samdomi darbuotojai kaip??? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
PIOR2015-12-18
NENUMIRS JEIGU PADIRBS PER SVENTES Komentaras patinka Komentaras nepatinka
išgyvent neimanoma o čia užsidirbt nori 2015-12-17
tik ne LIETUVOS valstybei užsidirbt duos valdžia patys tikrieji Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?