Regos sutrikimų turinčiųjų džiaugsmai ir vargai Šilutėje

2014-11-09, Gerda BELOKOPYTOVA
Susirinkimo metu aptarti per metus nuveikti darbai.
Susirinkimo metu aptarti per metus nuveikti darbai.
Spalio 27 dieną vyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Šilutės rajono filialo ataskaitinis susirinkimas, kurio metu aptarti per metus nuveikti darbai, spręsta apie ateities planus, dalintasi įspūdžiais bei pastebėjimais. Būtent tą dieną Šilutės rajono filialo pirmininkas Vytautas Jonikaitis minėjo ir vienerių metų pirmininkavimo sukaktį.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šilutės rajono filialas jungia 93 regos sutrikimų turinčius rajono gyventojus. Nors tądien ne visi nariai panoro dalyvauti kasmečiame susirinkime, tačiau, anot pirmininko, džiugu, kad susirinko bent pusė jų. V. Jonikaitis pasidalino ir dar viena džiugia žinia – per šiuos metus į filialo narių gretas įstojo keturi nauji nariai. „Du jų jauni – jiems per 25-erius metus, ir du pensinio amžiaus. Mūsų gretos ne tik kad neretėja, bet ir didėja“, - džiugia žinia dalijosi V. Jonikaitis.

Taip pat Šilutės r. filiale nuolat padedama sąjungos nariams, pavyzdžiui, gauti įvairių techninių pagalbos priemonių, suteikiama reikalingos informacijos, pristatomos naujovės, gerinančios regėjimo sutrikimų turinčiųjų buitį.

Vasarą filialo narius aplankė UAB „Biomedika“, kuri pristatė įvairias naujas priemones, palengvinančias silpnaregių ar aklųjų gyvenimą. Filialo nariai buvo supažindinti ir su „kalbančiomis“ svarstyklėmis, termometrais, apžiūrėjo baltąsias lazdeles, padidinamuosius stiklus, magnetofonus ir kt.

Ir pats Šilutės r. filialo pirmininkas dalyvauja seminaruose, įvairiuose mokymuose, o po to sužinotą informaciją pateikia nariams. Vyksta nuolatinis darbas, mokymosi procesas, kuris neįgaliems žmonėms yra be galo svarbus ir reikalingas.

Tiesa, per šiuos metus norintieji keliavo ir į keletą ekskursijų: lankėsi Plateliuose vykusiame sąskrydyje „Kelias į sveikatingumą“, ten aplankė ir esantį muziejų. Svečiavosi Švėkšnoje ir grožėjosi jos apylinkėmis. „Kai kurie neturi galimybių kur nors išvykti, mat pačiam, be artimųjų pagalbos, tai padaryti yra labai sunku“, - sakė V. Jonikaitis.

Šilutės r. filialo nariai nuolat rengia projektus finansavimui gauti. Šiuo metu dalyvauja projekte „2014 metų socialinės reabilitacinės paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje“. Anot pirmininko, šiuo projektu nariams teikiama įvairi pagalba: neįgaliojo socialinio savarankiškumo, gyvenimo įgūdžių ugdymas, palaikymas ir atkūrimas, taip pat suteikiamos asmeninio asistento paslaugos (palydima į parduotuvę, biblioteką ar kt.).

Populiariausias užsiėmimas – įgarsinta literatūra

Filialo pirmininkas pasakojo, kad ypač populiariu tarp Šilutės r. filialo narių –  įgarsintos literatūros klausymas. „Dabar jas gauname paštu, o paskui dalinamės. Įgarsintos literatūros dalinimasis vyksta labai sklandžiai. Tiems, kurie negali ateiti jų patys pasiimti, nunešame į namus. Kai kurie per mėnesį tokių knygų perskaito apie 20. Kai kuriems ši literatūra bene vienintelis užsiėmimas. Kartais net nespėjame jų keisti“, - pasakojo V. Jonikaitis. O įgarsinama pati įvairiausia literatūra – tai ir įvairių žanrų knygos, ir žurnalai, ir kiti leidiniai.

Narius iš kaimiškųjų teritorijų į veiklą įtraukti sunku

Vis dėlto nė vienoje organizacijoje darbas nebūna be rūpesčių. V. Jonikaitis apgailestavo, kad beveik neįmanoma organizuoti būrelių. „Anksčiau bandyta organizuoti įvairius būrelius, tačiau tai nepasiteisino, mat į juos nariai nesusirenka. Jūs įsivaizduokite, kaip sunku žmonėms su negalia, o ypač regėjimo, atvykti į užsiėmimus. Dažnai girdime, kad reikia įtraukti žmones, gyvenančius kaime, bet tai itin sunku. Jei jų neatveža artimieji automobiliu, reikia važiuoti autobusu. O jie ne taip ir dažnai važiuoja į tuos kaimus“, - sakė pirmininkas.

Miestas nepritaikytas nei silpnaregiams, nei akliesiems

Šiuo metu Šilutės r. filialas savo veiklą vykdo naujose patalpose, esančiose Šilutės seniūnijos pastate. Tai itin svarbus pokytis, įvykęs šiemet. Dabar naujoje vietoje šilta, filialo nariai nuolat ateina. Ir laiptai pažymėti specialia juosta, kad silpnaregiai neparvirstų. Tiesa, V. Jonikaičio teigimu, miesto erdvės silpnaregiams ir akliesiems visiškai nepritaikytos. Pirmiausia, nėra pažymėtos pėsčiųjų perėjos specialiais ženklais, padedančiais orientuotis regos sutrikimų turintiems asmenims.

Dar viena problema – Šilutės centrinėje gatvėje pažymėtas dviračių takas.  „Ta pusė mums buvo pati saugiausia vaikščioti, mat ten mažiau ką reikėdavo apeiti. Kitoje pusėje daugybė medžių, todėl mums, turintiems regos sutrikimų, iškyla problema vaikščioti, - teigė Vytautas. – Aišku, suprantama, kad viskam reikia pinigų. Manau, kad tokiuose miestuose kaip Šilutė erdvės nebus pritaikytos silpnaregiams ar akliesiems. Suprantu, kad tai ne pigiai kainuoja. Be to, mūsų yra per mažai. Bet mūsų aklieji yra kantrūs“.

Aptarę nuveiktus metų darbus susirinkę į susirinkimą nariai ne tik dirbo, bet ir atsipalaidavo, mat jiems koncertavo choras „Heide“. „Visiems labai patiko jų atliekami kūriniai“, - džiaugėsi Vytautas.

Šilutės r. filialo nariai džiaugiasi naujomis patalpose seniūnijos pastate.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?