Virš šiukšlių tvarkytojų - nešvarūs debesys

2016-02-22, Stasys BIELSKIS
TRATC-o direktorius Kęstutis Komskis tiki, kad savivaldybių tarybos jo vadovaujamai įmonei priims palankius sprendimus.
TRATC-o direktorius Kęstutis Komskis tiki, kad savivaldybių tarybos jo vadovaujamai įmonei priims palankius sprendimus.
Praėjusių metų pabaigoje „Šilokarčemoje“ rašėme apie Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) veiklą. Šios bendrovės direktorius pagėgiškis Kęstutis Komskis jau tada teigė gana prastą palikimą gavęs iš prieš jį buvusio direktoriaus. Dabar paaiškėjo, kad yra dar prastesnių dalykų – jie visi susiję su finansais, daugiau nei milijoną eurų viršijančiomis skolomis...

Šiukšlių tvarkytojai nebesusitvarko su skolomis

TRATC-o tinklalapyje paskelbta, kad vasario 23 dieną šaukiamas šios įmonės neeilinis visuotinis akcininkų susirinkimas.

Prieš TRATC-o bendrovės akcininkų susirinkimą įvyks atskirų akcininkų - savivaldybių, - kurias aptarnauja ši bendrovė, Tarybų posėdžiai. Jie vyks - vasario 17 dieną Tauragės savivaldybėje, vasario 18-ąją - Pagėgiuose, Jurbarke ir Šilalėje. Šiuose Tarybos posėdžiuose numatyta svarstyti ir priimti sprendimą investuoti į UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrą, deleguoti ir įgalioti savo atstovą šios bendrovės visuotiniame akcijų susirinkime balsuoti už įstatinio kapitalo padidinimą 199 837,80 eurų.

Sprendimo, kurį svarstys keturių savivaldybių tarybos, projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad investavus papildomas lėšas bus kuriama ar plėtojama infrastruktūra, naudinga visuomenei (gerinama viešųjų paslaugų kokybė), savivaldybių įnašu bus sukuriama pridėtinė vertė ir užtikrinamas šią vertę kuriančios veiklos ilgalaikis ekonominis tvarumas. Tvirtinama, kad iš investavimo objekto bus gauta ne tik pelno (pajamų), bet ir - socialinis rezultatas aplinkos, sveikatos bei socialinės apsaugos srityse arba užtikrintas veiksmingesnis Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Vyriausybės nutarimuose nustatytų savivaldybės funkcijų atlikimas.

Politiko komentaras

Ar teisingas sumanymas – investuoti mokesčių mokėtojų lėšas bendrovei – pasirinktas? Ar bus taip, kaip surašyta sprendimo aiškinamajame rašte? TRATC-o situacija besidomintis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Pagėgių skyriaus naujasis pirmininkas Vytautas Stanslovas „Šilokarčemai“ išdėstė tokias mintis:

„2015 metų gruodžio 22-ąją TRATC-o valdybos susirinkime buvo nutarta šaukti akcininkų susirinkimą dėl įstatinio kapitalo didinimo ir įstatų keitimo. Žinau, kad situacija TRATC-e nėra pati geriausia, net kyla abejonių dėl galimybės įmonei tęsti veiklą. Žinau, kad nuo 2012-ųjų iki 2014 metų pabaigos TRATC-as dirbo nuostolingai. Nuostoliai siekia net 167 908 eurus. Neturiu informacijos, kodėl yra susidariusi tokia didelė skola, o ši skola yra dar be 2015 metų veiklos rezultatų. Neoficialiais duomenimis, 2015 metais skola išaugo dar didesnė.

Manau, kad akcininkų susirinkimas yra šaukiamas būtent dėl to, jog planuojama siūlyti akcininkams, tai yra Jurbarko, Tauragės, Šilalės rajonų ir Pagėgių savivaldybėms, didinti įstatinį kapitalą 200 tūkst. eurų. Būtent toks klausimas yra įtrauktas į šių savivaldybių tarybų posėdžių darbotvarkes. O jeigu  būtų nutarta didinti įstatinį kapitalą, tuo pat metu tektų keisti ir TRATC-o įstatus. Jeigu bus nutarta didinti įstatinį kapitalą proporcingai pagal turimų akcijų skaičių (Pagėgių savivaldybė turi 9, Jurbarko – 28, Tauragės – 39, Šilalės – 24 akcijas), savivaldybės savo biudžetuose turės surasti nemažas pinigų sumas. Pagėgiai sukrapštytų 18 tūkst., Jurbarkas – 56 tūkst., Tauragė – 78 tūkst., Šilalė 48 tūkst. eurų.

Turiu informacijos, kad TRATC-as turi ir daugiau įsiskolinimų, neskaitant to, kad dirbama nuostolingai ir iki 2014 metų pabaigos nuostolis siekia nemenką sumą. Štai rangovui AB „Kauno tiltai“ už III ir IV sekcijų įrengimo darbus TRATC-as skolingas 579 437 eurus. Nelabai aišku, kaip rangovas pradėjo darbus neturėdamas jokių garantijų dėl atsiskaitymo. Neoficialiais duomenimis, pasirašant sutartį su rangovu buvo bankų sutikimas duoti paskolą šiems darbams atlikti, bet vėliau, įvertinę TRATC-o mokumą, bankai atsisakė suteikti paskolą. Galbūt įstatinio kapitalo didinimas atvertų duris į bankus dėl paskolos prašymo?

Bet pastaroji skola – ne vienintelė. TRATC-as skolingas VĮ Turto bankui 1 116 565,42 eurus. Šiandien turimais duomenimis ir neįskaitant to, jog nežinoma ar TRATC-as 2015 metais dirbo pelningai ar nuostolingai, bendrą šios bendrovės skolą sudaro 1 863 910.44 eurai (neaišku, ar į šią sumą yra įskaičiuotas PVM).

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centru pradėjau domėtis neatsitiktinai, o bendraudamas su Pagėgių savivaldybės gyventojais, iš kurių gavau nusiskundimų dėl neišvežamų buitinių atliekų. Kai pradėjau domėtis, kodėl šiukšlės nevežamos, sužinojau ir daugiau įdomių dalykų dėl atliekų tvarkymo centro. Pavyzdžiui, gyventojams, manau, turėtų būti svarbu, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos TRATC-e yra padidintas taip vadinamas vartų mokestis. Vieną toną šiukšlių įvežti į sąvartyną dabar kainuoja 53,83 eurai + PVM. Tai yra - apie 65 eurus. Bandžiau pasidomėti, koks buvo senasis vartų mokestis tonai šiukšlių, bet tikslios informacijos negavau. Tačiau pasak neoficialių duomenų, tai - apie 30 eurų + PVM. Artimiausiu metu bandysiu išsiaiškinti ir dėl atliekų tvarkymo mokesčio dydžio, nes neoficialių šaltinių teigimu, atliekų tvarkymo mokestį taip pat planuojama didinti ar galbūt jis jau pakilo nuo 70 eurų iki 100 eurų + PVM.

Ką tai galėtų reikšti? Jeigu šių keturių savivaldybių gyventojams šiukšlių išvežimas šiais metais dar nepabrango, tai kitais metais žymiai pabrangs.

Vartų mokestį pabandžiau palyginti ir su kitų regionų atliekų tvarkymo centrų nustatytomis kainomis. Pigiausias vartų mokestis yra Panevėžyje – 18,99 + PVM, brangiausias Alytaus regione - 56,7 + PVM. Tauragės regionas nuo sausio 1 dienos pagal brangumą užima antrą vietą (duomenys pagal septynių regionų atliekų tvarkymo centrų pateiktą informaciją).

Aš manau, kad Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras turėtų pats, savo pastangomis atsiskaityti su kreditoriais, mažiau žvalgytis į bankus, nes finansiniai nuostoliai bet kokiu atveju kris ant gyventojų pečių“.

Jurbarko politikai sprendimui nepritarė

Ir štai dar viena naujiena – pirmadienį, vasario 15-ąją, įvyko Jurbarko rajono savivaldybės Socialinių klausimų, Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komitetų jungtinis posėdis. Jame dalyvavo ir TRATC-o direktorius Kęstutis Komskis, atsakinėjęs į jurbarkiečių politikų klausimus.

Balsuodami Savivaldybės tarybos komitetų nariai nusprendė neteikti Tarybai sprendimo projekto dėl TRATC-o įstatinio kapitalo iki 200 tūkst. eurų didinimo. Motyvai, kodėl nepritarta tokiam prašymui, tokie, jog TRATC-as neturi jokio aiškaus plano, kaip ketina toliau tvarkytis su lėšomis, ir todėl nėra garantijų, kad po kokio pusmečio iš savivaldybių vėl nebus reikalaujama pinigų.

TRATC-o vadovas nepraranda vilties

TRATC-o direktorius K. Komskis vakar „Šilokarčemai“ teigė dar neprarandantis vilties, kad savivaldybių tarybų nariai priims teigiamą sprendimą,

„Jurbarko rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdyje, kiek aš žinau, nedalyvavo visi komitetų nariai, - teigė K. Komskis. – Aš ten atlikau savo darbą – išdėsčiau, kas yra blogai ir tiek. Neabejoju, kad visų keturių savivaldybių tarybos priims palankius sprendimus, nes mes esame savivaldybių įmonė ir nemanau, jog tarybų nariai tyčiosis ir žlugdys įmonę, juolab, kad yra konfesijos sutartis, kurioje tiksliai apibrėžtas savivaldybių dalyvavimas mūsų bendrovės veikloje ir pan. Manau, kad ir Jurbarko savivaldybės tarybos posėdyje bus priimtas šis sprendimas. Puikiai suprantate – valdžia keičiasi, visi nori pasirodyti, kad kažką dirba. O aš matau, kad prasideda jau rinkiminė kampanija“.


Straipsnio komentarai

Ginte2016-02-24
visa bėda,kad mūsų vadovai žaidžia užkulisinius žaidimus,ir nėra aiškumo kur nukeliauja mokesčių mokėtojų pinigėliai.nejaugi nėra galimybės sukurti nepolitines,nepavaldžias jokioms partijoms kontrolės institucijas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai2016-02-24
geras vadovas - vos patupdytas į šiltą vieta - skolos milijoninės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
taip išeina 2016-02-23
jai darbai šiukšlini tai ir ant žmoniu tada reikia šiukšlint Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kai valdžioj kapitalistai-tai jie elgias,kaip fasistai2016-02-22
Kai debilai valdžioje ,pize Lietuvos žmonems yra--nusigere ,emigrave 'viska į kapus nuvare.
Taip , valdžiaxmogiams gerai--Genocidas jiems -Okei.
Taip ir nyksta Lietuva , čia juk Eurosajungos liga...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
lina2016-02-22
Kam kalbeti o komskiukui patylet.lai tvarkos savus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?