Mokytojų piketas Šilutėje: užteks meluoti, norime teisybės!

2016-02-22, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Į piketą susirinko Šilutės rajono pedagogai
Į piketą susirinko Šilutės rajono pedagogai
Vakar, vasario 17-ąją, prie Šilutės kultūros ir pramogų centro vyko piketas. Čia rinkosi švietimo įstaigų finansavimu nepatenkinti pedagogai. Ne į visus mokytojų užduotus klausimus galėjo atsakyti Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis. O jų tikrai netrūko – mokytojos vieną po kito juos lyg žirnius žėrė.

Jaučiasi apgaudinėjami

Pikete dalyvavo daugiau nei pusšimtis pedagogų iš įvairių rajono mokyklų. „Atėjome čia, nes norime teisybės, jaučiamės apgaudinėjami. Norime, kad atsakytų į klausimus. Mums nepatinka, kaip skirstomos mokinio krepšelio lėšos. Kažkas turi būti atsakingas, nes 118 tūkst. eurų skola išaugo ne per vieną dieną.  To klausėme mero. Pasakė, kad apie tai jis per vėlai sužinojo. Bet kažkas tai turėjo žinoti? Kur tarpiniai rezultatai? Juk nebūna taip, kad jų nėra. Meras sakė, kad nežinojo, bet kaip jie gali nežinoti? Tuomet klausėme, kodėl mes turime taupyti, o kodėl Šilutės rajono savivaldybėje administracijos etatų nemažėja. Iš mūsų atima tuos 7 procentus, o paskui sako - jūs susimažinkite atlyginimus, nes neužtenka mokinio krepšelio lėšų. Juokinga. Mokinių mažėja, tad mokytojų atlyginimai mažės. Jei neatimtų tų 7 procentų, juos būtų galima skirti mokytojų kvalifikacijai kelti, mokinių lavinimo programai. Vadovėliams, kopijavimui - niekam neužtenka pinigų. Nėra gera padėtis“, - kalbėjo Šilutės pirmosios gimnazijos darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė.

Ji teigė, kad buvo siūloma pedagogams vykti ir piketuoti bei streikuoti Vilniuje. „Kaip gali būti 224 tūkstančiai eurų iš mokinio krepšelio skirti Savivaldybei? Aš nesuprantu. Manome, kad dubliuojasi Švietimo skyriaus ir Pedagogų centro pareigos, bet jie nepasidalina funkcijomis“, - tęsė pedagogė. Ji tvirtino, kad mokytojai piketu nori parodyti savo poziciją, jog užteks meluoti, nes jie siekia teisybės.

Anot D. Strazdauskienės, nereikėjo kiekvieno mokytojo atskirai prašyti, kad dalyvautų pikete, nes jie mato, kad to reikia.

Kad mokytojas turi būti pilietiškas, turėti savo nuomonę, negali taikstytis matydamas, jog kažkas negerai visuomenėje, privalo apie tai kalbėti, viešai kritikuoti valdžią, neleisti Lietuvoje vykti negeriems, neskaidriems dalykams, įsitikinusi Šilutės pirmosios gimnazijos pedagogė Laima Toliušienė. Ji mokytojauja jau 25-erius metus. „Šiandien mūsų susirinkimo klausimas – požiūris į švietimą. Visuomenė, kuri neskiria dėmesio savo vaikui, yra be ateities. Mokytojo atlyginimas – tai taip pat yra požiūris“, - kalbėjo L. Toliušienė.

Mokinio krepšelio skola - 118 tūkstančių eurų

Į piketą itin linksmas atėjo Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis ir prabilo, kad reikia apie mokytojų problemas diskutuoti. Jo mokytojai net paklausė, kas čia taip linksma. Pasidomėjus, kas gali atsakyti klausimus, kurių atsakymai svarbūs mokytojams, politikas pasakė, jog apie tai paaiškins administracijos direktorius S. Šeputis. Pastarasis priminė – mokytojų atlyginimai gaunami tiesiogiai iš Švietimo ministerijos, o tai, ką ji duoda, paskirsto mokyklos. Tai yra mokinio krepšelio lėšos. Sausio 10 dieną ugdymo įstaigos pateikia ataskaitas.

„Mokinio krepšelio skola - 118 tūkstančių eurų. Tai reiškia, kad gruodžio mėnesį kažkas negavo 118 tūkstančių eurų. Pagal finansinius rodiklius ir 2016 metų mokinio krepšelio metodiką matome, kad šiemet trūksta trijų šimtų tūkstančių. Tai nieko ir nebeliko daryti, kaip tik optimizuoti mokyklų tinklą. Jei nieko nedarysime, kitais metais skola sieks jau milijoną. Dėl to ir buvo nutarta nedelsiant daryti kažką, kad skola nebeaugtų. Krepšelio metodiką tvirtina ne Savivaldybė“, - kalbėjo administracijos direktorius.

Pasak S. Šepučio, šiemet turi būti parengta 2016-2020 metų mokyklų optimizavimo programa.

Išgirdęs siūlymą optimizuoti Savivaldybės administraciją S. Šeputis priminė, kad švietimui skiriama 50 procentų viso biudžeto lėšų – pusė iš jų gaunama iš mokinio krepšelio mokytojų atlyginimams, o kita – techninio personalo išlaikymui, apmokėjimams už pastatų šildymą, suvartojamą vandenį, elektrą ir t. t. Pastarosios lėšos nėra naudojamos mokytojų atlyginimams išmokėti.

Negavo konkrečių atsakymų

Pedagogai tvirtino, kad įvairias priemones pamokoms – trintukus, pieštukus ir pan. jie perka iš savo lėšų, o Šilutės savivaldybėje dirbantiems tam yra skirtos lėšos. „Šioje vietoje aš atstovauju vykdomąją, o ne atstovaujamąją valdžią. Todėl turite Tarybos ar mero to klausti“, - atsakė S. Šeputis. Jis neabejoja, kad 30 vaikų gali būti vienoje klasėje, ir įsitikinęs, jog klausimų dėl mokytojų atlyginimų nekiltų, jei jų po tiek ir būtų. Jis ir už tai, kad būtų atleidžiami iš darbo visi pensinio amžiaus pedagogai. Mokytojai priminė, kad mokytojų vidutinis gyvenimo vidurkis - 52 metai. Daugelis pedagogų neabejoja, kad jauni specialistai nenueis dirbti į mokyklas ir geriau tiesiog emigruos.

Savivaldybės atstovas sulaukė daug klausimų. Tik į juos, anot pedagogų, jie taip ir negavo konkrečių atsakymų.

Šiandien, vasario 18-ąją, 14 valandą, vyks Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jo metu susidėlios visi taškai ant „i“. Bus ar nebus reorganizuotos Gardamo, Pašyšių bei Traksėdžių pagrindinės mokyklos, spręs mūsų visų, taip pat ir pedagogų, išrinkti valdžios atstovai.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

..2016-02-24
tieSOS... violetiniai šlykštukėliai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ir jus galvojat jie pasikeis 2016-02-23
juk kažkada BUTKEVIČIUSpasakė negrai išgyvena iš vieno dolerio o jus neišgyvenat iš 300 tai ka norėt iš musu valdininku jie tuom ir naudojas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-22
cžvistinių išgamėlių paradas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?