Lietuviai vis geriau išmano savo teises ES

2016-03-18, ukmin.lrv.lt
ukmin.lrv.lt nuotrauka
ukmin.lrv.lt nuotrauka
Ūkio ministerija paskelbė Europos Sąjungos vidaus rinkos problemų sprendimo tinklo SOLVIT 2015 m. veiklos ataskaitą. Kasmet vis augantis kreipimųsi, skundų skaičius dėl kitose Europos šalyse kylančių problemų liudija, kad mūsų piliečiai ir verslo atstovai vis geriau žino savo teises bei jas gina dirbdami, keliaudami, studijuodami, augindami vaikus ar užsiimdami verslu svetur.

„Lietuvos SOLVIT centro sprendžiamos bylos sudaro 1,3 proc. visų tarptautinio tinklo SOLVIT bylų (29 iš 2235), o Lietuvos gyventojų skaičius sudaro tik 0,6 proc. visų Europos Sąjungos gyventojų – 2,9 mln. iš 503 mln. žmonių. Šis įdomus kontrastas rodo, kad Lietuvos piliečiai ir verslininkai jau yra gerai susipažinę su savo teisėmis kitose Europos valstybėse ir yra linkę jas ginti vis aktyviau,“ – pozityvią tendenciją pastebi ūkio viceministrė Rasa Noreikienė.

2015 m. Lietuvos SOLVIT centre buvo nagrinėti 84 skundai, iš kurių – 29 SOLVIT kompetencijos bylos. Palyginti su 2014 m, šis skaičius išaugo 21 proc. Pernai Lietuvos SOLVIT centras, bendradarbiaudamas su kitų ES šalių centrais, sprendė 24 bylas dėl problemų, kilusių Lietuvos piliečiams ir verslininkams kitose ES šalyse, ir 5 bylas dėl galimo neteisingo ES teisės Lietuvos institucijose taikymo (skundai gauti iš kitų ES valstybių atstovų).

83 proc. SOLVIT bylų buvo išspręsta teigiamai, t. y. kitų ES šalių institucijos, kuriomis buvo skundžiamasi, pakeitė savo sprendimus.17 proc. bylų buvo baigtos kaip neišspręstos problemos, t. y. nepavykus įtikinti institucijų pakeisti sprendimus. Lietuvos piliečiai ir verslo atstovai pernai daugiausiai skundėsi dėl Didžiosios Britanijos – 29 proc. (2014 m. buvo 23 proc.) institucijų sprendimų. Taip pat skundė Danijos – 13 proc., Austrijos, Belgijos ir Vokietijos – po 8 proc. institucijų sprendimų.

Ūkio ministerijos duomenimis, daugiausiai 2015 m. išaugo skundų, susijusių su teise gyventi kitoje ES šalyje, vizų išdavimu Lietuvos piliečių šeimos nariams (ne ES piliečiams) bei problemomis socialinės apsaugos srityje, skaičius. Kelerius metus iš eilės matoma tendencija, kad vis daugiau gyvenančių, dirbančių ar studijuojančių kitose ES šalyse lietuvių naudojasi įvairesnėmis ES teikiamomis galimybėmis ir gina savo teises šiose srityse. Skundų, susijusių su automobilių registracija, vairuotojo pažymėjimo išdavimu ar keitimu bei Lietuvoje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimu kitose ES šalyse, 2015 m. šiek tiek sumažėjo.

SOLVIT paslaugas užtikrina kiekvienos ES šalies, Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos nacionalinės administravimo institucijos. SOLVIT paslaugos nemokamos, jos teikiamos dažniausiai internetu. SOLVIT siekia išspręsti su ES vidaus rinka susijusią problemą per 10 savaičių nuo tada, kai bylą imasi nagrinėti šalies, kurioje kilo problema, SOLVIT centras.

Daugiau apie Lietuvos SOLVIT centro teikiamas paslaugas ir 2015 m. veiklos ataskaitą galima rasti http://ukmin.lrv.lt/solvit.


Straipsnio komentarai

oi oi oi kaip išmano tik pareigas pamiršta 2016-03-19
taip taip o ypač agrastai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-03-18
greičiausiai nei vieno lietuvio tarp tų problemininkų, o tik kupranugariniai lezginkų cžvizmai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?