Meniniame albume – Angelės ir Vytauto Raukčių darbai

2016-05-28, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai teigia, kad patys nebūtų galėję išleisti tokio meninio albumo.
Tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai teigia, kad patys nebūtų galėję išleisti tokio meninio albumo.
Šiandien galima pasidžiaugti pamario krašto tautodailininkų Angelės ir Vytauto Raukčių įvertinimu - Lietuvos nacionalinis muziejus išleido leidinį, skirtą jų kūrybai.

Knyga „Liaudies meistrai Angelė ir Vytautas Raukčiai“ - tik trečias Lietuvos nacionalinio muziejaus serijos „Tradicijos ir dabartis“ leidinys, skirtas liaudies meno tyrinėjimams ir pažinčiai su liaudies meistrais, gebančiais naudotis tradiciniu palikimu ir praturtinančiais jį savo kūrybos savitumu.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkė ryšiams su visuomene Gerda Belokopytova  susirinkusiesiems žurnalistams į leidinio pristatymą priminė, kad liaudies meistrai, tautodailininkai bei meno kūrėjai Angelė ir Vytautas - jau 40 metų yra neišskiriami kūrybiniame procese, parodose, mugėse ir šventėse. Kaip viena komanda jie darniai dirba kartu: Vytautas meistrauja skrynias, tekina medinius margučius, Angelė juos dažo, margina įvairiais raštais. Kartu jie drožia angelus ir žaislus, kuria skulptūrėles. Angelė dar rašo noveles, Vytautas tapo paveikslus, tekina dubenis, vazas, daro kryžius. Savo sodyboje Balčių kaime jiedu įkūrė „Buities ir margučių palėpę“, kuri žinoma kaip pirmas ir vienintelis Lietuvoje margučių muziejus.

Per 40 kūrybinių metų jie jau yra surengę 13 autorinių parodų, įvairiuose renginiuose Lietuvoje ir užsienyje kasmet praleidžia 50–60 dienų per metus. Jų margučių, skrynių, tekintų dirbinių, sietynų yra įsigiję Lietuvos ir užsienio muziejai, daug darbų iškeliavę į privačias kolekcijas. Pora pripažino, kad savo darbus parduoda, nes iš to ir gyvena.

„Mes vienas antram pirmieji kritikai, patarėjai ir pagalbininkai. Komandoje juk lengviau. Svajonių, planų yra, tik negalima jų be laiko išbarstyti“, - tvirtino A. Rauktienė. Išleista tik 300 knygos egzempliorių. O joje daug informacijos apie poros darbus - margučius, drožinius, žaislus, sietynus, tekintus dirbinius, dirbinius iš gamtos. Stebėtina, kiek kantrybės, kruopštaus darbo sutuoktiniai įdeda į savo kūrinius. Pavyzdžiui, kiek reikia laiko ir kantrybės padaryti iš kiaušinių lukšto rožinį ar prakartėlę su visų veidais, kurie atėjo pasveikinti gimusio Jėzaus. Nustebintų ne vieną ir kompozicija, kurioje ant margučio išskutinėtos gėlės, kurių pavadinimus savo eilėse naudojo poetė Salomėja Nėris. Kiekvienas leidinio puslapis – nauja istorija, o jos įamžintos foto nuotraukose. Todėl jis tinka net kaip mokymo priemonė.

Menininkai pripažino patys būtų neįstengę išleisti tokios knygos, todėl džiaugiasi Lietuvos nacionalinio muziejaus meniniu albumu, kuriame - poros kūriniai.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

..2016-05-28
įdomu iš kurios vietos ta tautodailininkystė? iš mūsiškių ar saviškių? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?