Psichikos neįgaliųjų „Eurovizija“ kitąmet vyks Šilutėje

2016-06-02, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija tęsia gražią tradiciją kasmet sukviesti neįgaliuosius į dainų šventę, pavadintą „Uždainuokime kartu“. Renginys šiemet vyko tryliktąjį kartą. Šventės programoje – šešiolikos dalyvių pasirodymai. Šįkart renginys vyko Žemaitijos sostinėje Telšiuose.

Kaskart – kitur

Dainų šventę žmonės su negalia praminė savąja „Eurovizija“ neatsitiktinai – kaskart renginys vyksta vis kitame mieste. Nugalėtojo vardą pelniusi ir pereinamąjį prizą laimėjusi komanda įsipareigoja „Uždainuokime kartu“ surengti savo krašte.

Praėjusių metų nugalėtojais tapo Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos kolektyvas, traukiantis tik autentiškas savo krašto dainas. Taigi šiųmetė „Uždainuokime kartu“ vyko Telšiuose, rajono savivaldybės „Žemaitės“ dramos teatro patalpose.

„Mums garbė surengti tokią gražią ir šiltą šventę. Simboliška, kad neįgaliųjų renginys mūsų mieste vyksta šiemet, kai Telšiai paskelbti kultūros sostine. „Uždainuokime kartu“ gražiai įsiliejo į įvairius mieste vykstančius kultūrinius renginius. Buvo gera stebėti laimingus tiek atlikėjus, tiek žiūrovus. Laimingi veidai ir yra geriausias bet kurios šventės vertinimo kriterijus“, – kalbėjo teatro direktorius Artūras Butkus.

Sveikino svečiai

Pasveikinti į Telšius atvykusių žmonių su psichikos negalia susirinko nemažas būrys svečių. Miesto meras Petras Kuizinas taip pat pasidžiaugė, kad graži šventė vyksta Telšiuose. „Padainavę, pasibuvę kartu, būtinai apžiūrėkite ir mūsų miestą, pasisvečiuokite, neskubėkite išvykti. Tikiuosi, kad tiek renginys, tiek apsilankymas Žemaitijos sostinėje visiems paliks pačių geriausių įspūdžių“, – sakė meras.

Neįgaliųjų kolektyvus sveikino Seimo nariai, jų padėjėjai. Žemaitijos Psichikos sveikatos centro direktorė Stefa Naujokienė, daug prisidėjusi prie Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos skyriaus įkūrimo Telšiuose, pasidžiaugė telšiškių pasiektais rezultatais, Lietuvoje besikuriančiomis neįgaliųjų bendruomenėmis. „Labai didžiuojuosi telšiškiais, nes jie yra aktyvūs ir kūrybingi. Puiku, kad jie tapo pernykščio renginio nugalėtojais ir atvežė šventę į mūsų namus. Džiaugiuosi, kad sveikata leidžia mūsų žmonėms dainuoti, linksmintis ir linksminti kitus“, – kalbėjo S. Naujokienė.

Kasmetiniu renginiu džiaugėsi ir ne vienus metus jį vedusi Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus ergoterapeutė Mantvilė Grybauskaitė. „Kiekvienais metais į šį renginį grįžtame tarsi į šeimą. Smagu pamatyti ir jau matytus, ir naujus veidus. Kiekvienąsyk nekantru sužinoti, kur šventė vyks kitais metais. Tikiuosi, kad ir šiais metais renginio dalyviai grįš namo kupini šiltų jausmų, gerų emocijų.“

Prie renginio tradiciškai daug prisidėjo ir Psichikos sveikatos centro specialistai, šįkart darbavęsi kaip savanoriai. Be šiųmečio „Uždainuokime kartu“ vedėjų – egoterapeutų Ingos Kaupienės ir Algirdo Bartkevičiaus – šventės dalyviams talkino ergoterapeutas Tadeušas Polionis, meno terapeutas Mantas Televičius.

Pergalė – ne svarbiausia

„Uždainuokime kartu“ po šalį išsibarsčiusioms psichikos neįgaliųjų bendruomenėms – puikus būdas ne tik pademonstruoti savo talentus, bet ir išbandyti save, savo galimybes. „Džiugu, kad žmonės kaskart šventei rengiasi vis kruopščiau – ne tik pasirinkdami repertuarą, bet ir sceninius drabužius. Vertinimo komisijai svarbi kiekviena detalė“, – sako Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovas Vaidotas Nikžentaitis.

Dalyvių pasirodymams vertinti tradiciškai paskirta autoritetinga komisija. Jos pirmininkė – Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų vyriausioji specialistė Eglė Barčauskienė. Nariai – Telšių rajono savivaldybės kultūros centro direktorė Birutė Juozapavičienė, Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos valdybos pirmininkė Algė Nariūnienė, vadovas Vaidotas Nikžentaitis, ergoterapeutė Mantvilė Grybauskaitė.

Pasirodymai – įvairūs

Dainų šventės dalyvius pasveikinti atskubėjo Telšių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ (taip žemaičiai vadina žirnį – aut. past.). Ansambliui nuo įsikūrimo 1989-aisiais vadovauja Rita Macijauskienė. Pasidabinę tautiniais rūbais, vaikai šoko lietuvių liaudies šokius, traukė žemaitiškas dainas, gražia telšiškių tarme porino šmaikščias istorijas.

Netrukus prie jų prisijungė ir suaugusiųjų kolektyvai, pradžiuginę šventės dalyvius autentiškomis liaudies dainomis. Konkursinį pasirodymą pradėjo pernykščiai nugalėtojai – Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos meno kolektyvas, smagiai žemaičių tarme sutraukęs tris liaudies dainas.

Šiųmetė „Uždainuokime kartu“ naujovė – ne tik kolektyvai, bet ir solistai. Visus nustebino Petro Lažauninko iš Kaišiadorių profesionaliai traukiamos savos kūrybos dainos. Akordeonu tris kūrinius sugrojo Klaipėdos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos narys Skirmantas Mažeika.

Būta ir daugiau netradicinių pasirodymų – Naujosios Akmenės atstovų agitmeninė brigada „Dzin“ pateikė „Juoko asorti“, perpintą pačių kurtomis dainomis.

Tačiau daugiausia, kaip visada, būta ansamblių. Dainininkai traukė tiek liaudies, tiek senąsias ir naująsias estradines dainas.

Išklausiusi visus pasirodymus, juos aptarusi ir įvertinusi, komisija paskelbė nugalėtojus. Jais šiemet tapo Šilutės žmonių su sielos negalia klubo „Sielos paguoda“ ansamblis „Dainos pakylėti“, profesionaliai atlikęs tris įvairaus stiliaus dainas.

Pasak šilutiškių vadovo Antano Kmitos, 2003-iaisiais susikūręs ansamblis dalyvauja įvairiuose renginiuose, labiausiai mėgsta traukti pamario dainas. „Dainos pakylėti“ koncertuoja Šilutės nevyriausybinių organizacijų šventėse, įvairiose rajono įstaigose.

Atsisveikino iki kitų metų

„Dėkojame kultūros sostinei, kuri mus visus gražiai ir šiltai priėmė. Eilinį kartą galėjome pasijusti kaip viena didelė ir graži šeima. Džiugu, kad „Uždainuokime kartu“ tampa nebe varžytuvėmis – tai senų draugų, bendraminčių susitikimas, renginys, kur visiems gera pabūti kartu. Juk kartais žmogui tiek nedaug reikia – gero žodžio, arbatos puodelio ar geros melodijos, kad jaustųsi gerai“, – kalbėjo V. Nikžentaitis.

Visi šventės dalyviai apdovanoti atminimo dovanėlėmis, padėkos raštais. Pabaigoje visi kartu sutraukė dainą „Mūsų dienos – kaip šventė“.

Po jos šventės dalyviai atsisveikino iki kitų metų gegužės, kai vėl visi susitiks Žemaitijoje – šįkart pas naujus šventės rengėjus, Šilutės rajono neįgaliuosius.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?