Aukštumalos pažintinio tako atidarymo šventė Nemuno deltoje

2016-07-05, Projekto “Aukštumalos aukštapelkės atkūrimas Nemuno Deltos Regioniniame Parke” (AUKSTUMALA LIFE12 NAT/LT/000965) informacija
E. Ostašenkovo nuotrauka
E. Ostašenkovo nuotrauka
Liepos 8 dienos popietę (14:00) visus gamtos mylėtojus kviečiame į atnaujinto Aukštumalos pažintinio tako atidarymą. Takas skirtas vienai didžiausių ir gražiausių Nemuno deltos pelkių – Aukštumalos aukštapelkei, plytinčiai Šilutės rajono Kintų seniūnijoje. Lietuvos gamtos fondo projektų vadovas Nerijus Zableckis teigia, kad „šis takas yra skirtas visuomenės švietimui ir susidomėjimo pelkėmis skatinimui, tačiau ne ką mažiau svarbu išmokti, o gal paprasčiausiai – vėl prisiminti kaip galima būti gamtoje jos nepažeidžiant“.

Aukštumala vilioja keliautojus žydromis ir smaragdinėmis pelkinių ežerėlių akimis, minkštais kiminų patalais su išbarstytais raustančiais spanguolių karoliais, kreivomis nykštukinėmis pušaitėmis, rausvais itin retų tyrulinių erikų vainiklapiais, spindinčiais viliokių saulašarių deimantais, paslaptingų paukščių – gervių, sėjikų, tikučių ar kuolingų balsais bei milžiniškais čia nuolat ratus sukančio jūrinio erelio sparnų mostais. Deja iki mūsų dienų natūralius bruožus išlaikė tik vakarinė pelkės dalis (užimanti 1/3 buvusios pelkės ploto), kuri 1995 m. paskelbta telmologiniu (pelkių) draustiniu. 1993 m. ji įrašyta į pelkių ir kitų šlapynių apsaugai skirtos Ramsaro konvencijos tarptautinės svarbos teritorijų sąrašą, o nuo 2004 m. tapo Europos ekologinio tinklo Natura 2000 dalimi.

„Atnaujintas Aukštumalos pažintinis takas neabejotinai yra vienas gražiausių Šilutės rajone. Tokio tako, kuris vestų lankytojus į paslaptingą pelkės širdį – aukštapelkės plynę su tyvuliuojančiais ežerokšniais – mūsų krašte dar nebuvo“, – atvirauja Nemuno deltos regioninio parko direktorius Vaidas Pavilionis.

Tako rekonstrukcija pradėta 2015 metų spalį. Dalis naujojo tako yra sumontuota ant tvirtų 30 cm diametro plastikinių vamzdžių, todėl lankytojai galės drąsiai, net nesušlapdami kojų grožėtis gamta. Medinei tako daliai įrengti naudotos impregnuotos pušinės lentos, kurių dėka takas bus tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis. Pažintinio tako pabaigoje prie pelkinio ežerokšnio įrengta 3 m aukščio apžvalgos platforma, nuo kurios atsiveria Aukštumalos pelkės panorama. Už šią platformą esame dėkingi UAB Klasmann-Deilmann Šilutė, maloniai skyrusiai lėšas jos įrengimui. Visus tako montavimo darbus atliko UAB „Šilutės polderiai“ meistrai.

Per pelkę vingiuojantis 1,2 km ilgio (į vieną pusę) pažintinis takas lankytojams atskleis ne tik aukštapelkės grožio paslaptis ir jos formavosi istoriją, bet ir padės atverti pelkės gamtos lobių skrynelę: pažinti tik jai būdingas buveines, augalus ir gyvūnus, suprasti, kuo vertinga ši paslaptinga ekosistema, kaip lengvai galima ją pažeisti ir kaip sudėtinga gydyti jau padarytas žaizdas. Atnaujinti informaciniai stendai bylos ir apie kadaise čia įkurtas, bet mūsų dienų nesulaukusias pelkininkų kaimų kolonijas, pirmuosius Aukštumalos pelkės mokslinius tyrimus, aukštapelkių reljefo ypatybes bei durpių klodų metraščiuose slypinčią istorinę medžiagą.

Lankytis Aukštumalos pažintiniame take galima ištisus metus be specialių leidimų, tačiau nederėtų užmiršti, jog nuo tako nulipti yra draudžiama. Norėdami labiau pažinti aukštapelkę galite joje aplankyti kartu su Nemuno deltos regioninio parko ekologais arba specialiai paruoštais gamtos gidais. Informaciją apie gidus Jums suteiks Nemuno deltos regioninio parko administracija arba projekto elektroninė svetainė www.aukstumala.lt/svietimas.

Labai prašome lankantis pažintiniame take netriukšmauti ir netrikdyti pelkėje perinčių paukščių, netrypti samanų dangos, nepalikti šiukšlių, nekurti laužų ir nerūkyti. Aukštumalos pelkė stengiasi išlikti, nepaisant pastarąjį šimtmetį vykusios aktyvios sausinimo veiklos. Sausinimo pažeistos pelkės yra itin neatsparios gaisrui, todėl kiekviena numesta nuorūka ar degtukas gali tarpti pražūtingo gaisro priežastimi!

Tik atsakingai elgdamiesi gamtoje mes sugebėsime išsaugoti šią trapią pelkinę ekosistemą. Lai išlieka ji graži ir po mūsų ateisintiems lankytojams.

Apie dalyvavimą prašome pranešti tel. 864726719 arba

el. paštu z.cesna@nemunodelta.lt iki liepos 7 d.

Pažintinis takas įrengtas įgyvendinant Europos sąjungos LIFE+ programos, Lietuvos respublikos ir projekto partnerių finansuojamą projektą “Aukštumalos aukštapelkės atkūrimas Nemuno Deltos Regioniniame Parke” (AUKSTUMALA LIFE12 NAT/LT/000965).

Plačiau apie projektą galite sužinoti projekto internetinėje svetainėje www.aukstumala.lt


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Citizen 2.02016-07-05
Hmm.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?