Mergaitės turės būti skiepijamos nuo gimdos kaklelio vėžio

2016-08-08, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. pradedamas mergaičių, gimusių po 2005 m. rugsėjo 1 d., kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau sueis vienuolika metų, skiepijimas nuo žmogaus papilomos viruso, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Domėjomės, ką apie tai mano Šilutės tėvai, auginantys dukras.

Užsikrėtimą žmogaus papilomos virusu mažina skiepai

Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys nustatomas nuo 400 iki 500 moterų, o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų ir tai yra vienas iš aukščiausių rodiklių Europos regione.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2012 m. gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 tūkst. moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 tūkst. susirgimo atvejų.

Europoje į nacionalinius vaikų skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso yra įtraukusios 26 šalys. Didžiausias mergaičių skiepijimo apimtis nuo žmogaus papilomos viruso yra pasiekusi Jungtinė Karalystė – 92 proc., o kitose šalyse skiepijimų apimtys siekia 60-80 proc. Lietuvoje kasmet savo lėšomis pasiskiepija 500-700 mergaičių iki 18 metų amžiaus.

Vertinant aukštus gimdos kaklelio vėžio sergamumo ir mirtingumo rodiklius pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje ir žinant, kad apie 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nulemia žmogaus papilomos virusas, svarbu įsisąmoninti, kad riziką užsikrėsti žmogaus papilomos virusu mažina skiepai. Taip pat svarbus saugus, atsakingas lytinis elgesys ir tinkama asmens higiena.

Ką apie šiuos skiepus mano šilutiškiai. Pateikiame jų nuomones.

Lina NAUSĖDIENĖ, ramutiškė:

- Auginu dvi mergaites. Informaciją apie skiepus jau girdėjau, domėjausi tuo. Kaip geriau – skiepytis ar ne, nežinau. Gal ir reikia tos vakcinos. Dar nežinau, ar noriu skiepyti dukras. Bet jei bus būtina, teks tai daryti. Nebe tie laikai. Dabar įvairiausių tų ligų ir geriau joms užbėgti už akių. Nuo gimdos kaklelio vėžio mirė mano teta ir puikiai žinau, ką ji išgyveno. Geriau tokių nelaimių būtų kuo mažiau.

Eglė PAULAUSKIENĖ, traksėdiškė:

- Auginu keturias dukras. Turbūt tai bus vienintelis skiepas, kuriuo savo vaikų neskiepysiu. Gal dėl to, kad apie tai nėra daug informacijos. Kiek jos yra, ji nepakankamai aiški. Vėžiu sergančių dabar apskritai yra labai daug žmonių. Nuo kiekvienos jų formos mes juk nesiskiepijame. Nemanau, kad skiepai tik gera duoda. Tie, kuriuos nuo senų laikų naudojame, taip pat neaiškūs - ar tikrai sveika. Pavyzdžiui, skiepas nuo tuberkuliozės. Kiek žmonių ja serga. Ko gero, ne visada tie skiepai padeda ir gelbsti.

Edgaras PADIMANSKAS, šilutiškis:

- Bet kokiu atveju skiepas yra gerai. Vaikai bus skiepijami nuo 11 metų ir aš esu už tai. Papilomos virusas moteriai sukelia gimdos kaklelio vėžį. Todėl mergaites būtina skiepyti. Auginu dvi dukras ir neabejoju, kad tuos skiepus jos gaus. Patariu tai daryti ir pažįstamiems. Esu gydytojas, kasdien matau pacientus, besiskundžiančius įvairiais negalavimais. Daug sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Tenka gydyti ir tos ligos komplikacijas. Puikiai žinau, kokia tai klastinga liga.

Saulina GRINČINAITIENĖ, šilutiškė:

- Turiu dvi dukras. Viena iš jų patenka pagal gimimo metus į skiepijamų mergaičių kategoriją. Jei atvirai, manau, kad rinksiuosi šią galimybę - paskiepyti. Žinoma, tik naudodamasi tuo, kad valstybė užtikrina nemokamus skiepus. Kiek teko sužinoti informacijos, tokie skiepai yra gana brangūs... Bet vis dėlto abejoju, ar jie užtikrins tai, kad galimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu sumažės. Juolab kad vėžio atmainos progresuoja, keičiasi ir t. t. Kvepia pinigu plovimu. Tokie skiepai -  savotiška placeba. Na, bet gal bent jau žmogui ramiau. Galėtų ir vyresnes mergaites skiepyti. Įdomi ta „atranka“ - tik nuo 2005 m. Vėžys apskritai kelia liūdnas mintis. Jis šiais laikais kaip juodoji loterija - iškris, neiškris...

Vita LACKO, rusniškė:

- Auginu dvi dukreles. Aš esu už  kiekvieną skiepą. Daug mamų pasisako prieš skiepus, bet kai neskiepija, kiek tų ligų atsiranda. Ir mes esame paskiepyti. Dėl to nėra nieko blogo.

Kai bus galimybė, tikrai mažyles skiepysiu nuo papilomos viruso. Užsienyje jau anksčiau tai darė. Gerai, kad ir mūsų šalyje taip bus. Manau, dėl to blogiau neatsitiks. Juk dabar daug sergančiųjų gimdos kaklelio vėžiu. Nepažįstu sergančiųjų šia liga, bet apie tai daug kalbama. Reikia bandyti užkirsti jai kelią.

 


Straipsnio komentarai

jr2016-08-08
o apie revakcinacija valstybe pagalvojo ? po skiepu kurso po 5 m. reikalinga revakcinacija, kas uz ja mokes ?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
oooooooo2016-08-08
čia kiekvieno žmogaus pasirinkimas o ne prievarta Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?