Neplaunamose daugiabučių laiptinėse – daugybė pavojingų bakterijų ir kitokių parazitų

2016-08-16, Stasys BIELSKIS
K. Kalinausko g. 11-ojo namo laiptinę ir valytoja nepriekaištingai valo, ir gyventojai puošia daugybe gėlių.
K. Kalinausko g. 11-ojo namo laiptinę ir valytoja nepriekaištingai valo, ir gyventojai puošia daugybe gėlių.
Neseniai Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) atliktas daugiabučių namų laiptinių tyrimas atskleidė pavojingą tiesą – nevalomose laiptinėse bakterijų ir pelėsinių grybų skaičius dešimtis kartų didesnis, nei periodiškai valomose bendrojo naudojimo patalpose. Pasidomėjome, kaip laiptinės valomos Šilutės mieste, ką apie šią problemą sako visuomenės sveikatos specialistai.

Laiptinę pradėjus valyti „Šilutės būstui“, problemų nebeliko

Šilutės miesto Kęstučio gatvės 10-ojo namo gyventoja Alma Šveikauskienė sakė besidžiaugianti tuo, kad jokių problemų nebeliko, kai laiptinę pradėjo valyti „Šilutės būstas“. „Anksčiau būdavo, jog tik kartą per mėnesį kas nors išvalydavo laiptinę, nes visi neva užsiėmę. O dabar, pavyzdžiui aš, turinti 78 kvadratinių metro ploto butą, per mėnesį moku tik 3,9 euro. Ir nebereikia niekuo rūpintis, kažkaip viskas gerai. Parėjus jaučiasi, kad laiptinė išplauta naudojant kažkokius ploviklius, nes tiesiog – kvepia. O anksčiau problemų kildavo dėl to, kad kai kuriose laiptinės aikštelėse atsirasdavo butų, kurių savininkai arba išvykę į užsienį, arba gyvena garbaus amžiaus senjorai, arba ligoniai, nepajėgiantys valyti laiptinių. Todėl nebeatitikdavo iš anksto sudarytas laiptinės valymo grafikas, būdavo ir barnių, ir nepasitenkinimų“.

Vakar A. Šveikauskienė sakė, jog dabar laiptinė yra žymiai tvarkingesnė nei pas jos mamą, gyvenančią viename Laisvės alėjos name.

Neplaunant – 10 kartų daugiau pavojingų bakterijų

„Šilokarčemos“ korespondento kalbinta A. Šveikauskienė nežinojo, kad nešvariose laiptinėse aptinkama net žmogaus sveikatai ir gyvybei pavojingo auksinio stafilokoko bakterijų. Tikėtina, kad to nežino dauguma gyventojų.

Šilutės rajone, pasak UAB „Šilutės būstas“ direktoriaus Alekso Kvederio, jo vadovaujama bendrovė administruoja 450 daugiabučių namų. Bet vis dar yra nemažai tokių, kurių gyventojai nesirūpina laiptinių valymu. Atliktas tyrimas atskleidė, kad taip elgdamiesi gyventojai ne tik nesirūpina patalpų higiena ir estetika, bet ir rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata.

NVSPL Mikrobiologinių tyrimo skyriaus specialistai tyrė valomas ir nevalomas laiptines. Mėginiai buvo imami nuo lauko ir butų durų, radiatorių, turėklų, taip pat buvo tiriamas ir bendrojo naudojimo patalpų oras. Paaiškėjo, jog kai kuriais atvejais neprižiūrimose laiptinėse bendras aerobinių mikroorganizmų skaičius buvo 10 kartų didesnis nei ten, kur bendrosios daugiabučio patalpos periodiškai valomos drėgnuoju būdu.

Mikrobiologai nešvariose laiptinėse aptiko ne tik didesnį bakterijų kiekį, bet ir dideles pelėsinių grybų kolonijas bei daliai žmonių itin pavojingo auksinio stafilokoko bakterijų.

Pastarosios bakterijos tam tikrose situacijose gali sukelti odos, plaučių, sąnarių, širdies vožtuvų, kaulų ar bet kurio kito žmogaus kūno organo uždegimą. Jeigu organizmo gebėjimas kovoti su bakterija yra nusilpęs, auksinis stafilokokas su krauju gali būti nuneštas į bet kurį organą ir jį pažeisti. Didžiausią pavojų auksinis stafilokokas kelia mažiems vaikams ir žmonėms, kurių silpna imuninė sistema.

„Šilutės būsto“ direktorius A. Kvederis „Šilokarčemai“ teigė, kad tyrimai buvo užsakyti norint per mokslinę prizmę pažvelgti į nevalomų daugiabučių laiptinių problemą. Mat gauti rezultatai tik patvirtino, kad nesirūpindami švara gyventojai rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata.

„Šiuo metu daugiabučiuose namuose yra tikrai nemažai laiptinių, kurių niekas nevalo, o toks apsileidimas – didelė grėsmė žmonių sveikatai. Norėtųsi, kad šis tyrimas paskatintų gyventojus labiau rūpintis bendrųjų patalpų švara“, - sakė A. Kvederis.

Naudojamos specialios cheminės priemonės

Aplinkos ir teritorijų priežiūros paslaugas teikiančios dukterinės bendrovės „Mano aplinka“ Šilutės padalinio vadybininkė Giedra Beinorienė „Šilokarčemai“ teigė, kad pirmiausia gyventojai turėtų užsisakyti laiptinių valymo paslaugą. Bendrovės „Mano aplinka“ valytojos šį darbą atlieka profesionaliai – naudojamos specialios cheminės priemonės laiptinėms valyti.

„Valytoja kartą per savaitę išvalo laiptinę, bet šiai paslaugai turi pritarti laiptinės gyventojai. Šiuo metu tokią paslaugą, kartu su „Šilutės būstu“, teikiame jau 53 laiptinių gyventojams“, - sakė G. Beinorienė.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kurias laiptines gyventojai tvarko patys tiesiog sušluodami purvo likučius. Tačiau klaidinga manyti, jog pavojingus užkratus galima išnaikinti periodiškai valant laiptines sausuoju būdu. Net jei jos atrodo švarios, dar nereiškia, kad taip yra iš tikrųjų. Kokybiškai išvalyti bendrąsias patalpas įmanoma tik naudojant specialias priemones.

Kokia tvarka Šilutėje?

Pasidomėjome, kas Šilutėje kontroliuoja švarą laiptinėse. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė paaiškino, kad pastarosios įstaigos kompetencijos ribos yra nustatytos Visuomenės sveikatos priežiūros įstatyme. Ir laiptinių švaros priežiūra nėra jai priskirta kompetencija. Tai, pagal įstatymą, turi atlikti Savivaldybės sanitarijos inspektorius.

Šias pareigas Šilutės savivaldybėje einantis Jonas Čeponis paaiškino: „Laiptinių oro mėginių dar neėmėme, o šiaip apie tai kalbame su daugiabučių namų komendantais, bendrijų pirmininkais bei seniūnais. Jeigu būna nusiskundimų, kartu vykstame, tikriname švarą laiptinėse. Pastaraisiais metais jokių nusiskundimų dėl to nebuvo, viskas vyksta normaliai“.

 

Reklama: namų tvarkymas Vilniuje


Foto galerija

Kęstučio gatvės 10-ojo namo gyventoja Alma Šveikauskienė sakė besidžiaugianti tuo, kad jokių problemų nebeliko, kai laiptinę pradėjo valyti „Šilutės būstas“.Nors Kęstučio g. 10-ojo namo 2-ąją laiptinę ir valo valytojos, jų darbas negerbiamas. Vakar ryte, vos įėjus pro duris, pasitiko kažkokio neklaužados numestos šiukšlės.Tvarkingose laiptinėse yra net „garažai“ dviračiams.

Straipsnio komentarai

Joana2016-08-19
Kad tik ne. nei karto nemaciau kad naudotu kokias priemones valymui. net kibiro su sawim nepasiima. ir dar raso apie specialias priemones. Melas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
zita2016-08-17
Jau tokie visi uzsiėme kad siaubas.Tėvai dirba vaikams duokit šluotas ! Nes daugiausiai jie ir šiukšlina.Pašluotų savaitėlę pagalvotų prieš šiukšlindami. O tas valymas kartą į savaitę tai tikrai nuo jokių užkratų neapsaugos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gyventoja2016-08-16
Labai būtų gerai,kad būtų valomos visos laiptinės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?