Nerūkantieji ir rūkaliai surėmė ietis dėl balkonų

2016-09-19, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Šilutiškiai sako, kad  LR Seimas galėtų spręsti svarbesnius klausimus nei dėl nerūkymo balkone.
Šilutiškiai sako, kad LR Seimas galėtų spręsti svarbesnius klausimus nei dėl nerūkymo balkone.
Lietuvos Respublikos Seimas po svarstymo pritarė siūlymui uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose. Dar neaišku kaip šios įstatymo pataisos bus įgyvendinamos ir ar jos veiks?

Rūkymas - liga

Antradienį už draudimą rūkyti balkone balsavo 38 Seimo nariai, prieš - 3, susilaikė 21. Šiuo metu įstatymai Lietuvoje rūkyti draudžia švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigose ir jų teritorijose, restoranuose, kavinėse, baruose, klubuose, lošimo namuose ir kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus.

Įstatymo iniciatoriai, savo siūlymą aiškina tuo, kad dėl rūkalių elgesio nuo pasyvaus rūkymo kenčia jų kaimynai. Jie mini, kad pasaulyje nuo rūkymo kasmet miršta apie 6 mln. žmonių, iš jų apie 600 tūkst. dėl pasyvaus rūkymo. Lietuvoje rūkymo sukeltos ligos kasmet pasiglemžia apie 7 tūkst. gyvybių.

Tai jau ne pirmas bandymas uždrausti rūkyti balkonuose. 2014 metais tokiam siūlymui nepritarė Vyriausybė, pažymėdama, kad draudimo rūkyti balkonuose ar pro langus būtų praktiškai neįmanoma įgyvendinti ne tik dėl komplikacijų užfiksuojant pažeidėją, bet ir dėl jo tapatybės nustatymo - rūkymas neleistinose vietose priskiriamas prie administracinių teisės pažeidimų, o tiriant tokio pobūdžio veikas į privačias patalpas patekti negali nei policijos pareigūnai, nei savivaldybių darbuotojai.

Šilutės visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė palaiko iniciatyvą uždrausti rūkyti balkone, tačiau galvoja, kad įsigaliojus draudimui, rūkantieji tai darys tiesiog savo namuose, virtuvėje. Moteris pati niekada nerūkė, o ir užaugo šeimoje, kuriai tabako kvapas buvo svetimas. „Rūkymas - tai liga“, - sakė ji.

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis įsitikinęs – rūkantis neturi kenkti nerūkančiam. „Jei yra balkonas penktame aukšte, galinis, jei tai nėra arti kito balkono, o dūmai nepasiekia kaimynų, tegu rūko. Bet jei dūmai patenka į kaimynų butus pro pravertus langus, tada negalėtų tokiose balkonuose rūkyti. Nerūkantiems tiesiog yra nepriimtinas kvapas ir nėra sveika“, - kalbėjo meras. Jis neslėpė, pats rūkė apie dešimt metų. Vieną dieną pagalvojo, kad neverta to daryti, ir žalingo įpročio atsisakė. Po tokio sprendimo praėjo apie penkiolika metų. Pasak V. Laurinaičio, tai tiesiog nieko vertas užsiėmimas, kenkiantis sveikatai. Pataria rūkantiems to nebedaryti, nes tada atsiranda geresnė savijauta, o ir šalia esančiųjų sveikatai nekenki.

Rūkymas nekelia problemų

Daugiabučių namų savininkų bendrijos „Šyša“, kuri įsikūrusi Šilutėje, Liepų gatvėje,  pirmininkas Vytautas Janavičius pritaria draudimui rūkyti balkone. „Gali žmogus išeiti į lauką ir rūkyti.  Mūsų name - kultūringi žmonės. Jei kuris paprašo kaimyno nerūkyti balkone, tai jis to ir nebedaro. Todėl rūkymas mums problemų nekelia. Šiaip rūkymas – bloga yda, o įprotis baisiau už prigimtį. Pats rūkau, bet žmona prieš, kad tai daryčiau balkone. Todėl ar šilta, ar šalta einu rūkyti į lauką“, - atviravo šilutiškis.

P. Jakšto gatvėje įsikūrusios DNSB „Vyšnia“ pirmininkas Robertas Kinčius taip pat įsitikinęs, kad nereikia rūkyti balkonuose.  Pasak pašnekovo, tas žalingas įprotis ne tik rūkančiajam, bet ir šalia esančiam labai kenkia.  Vyras pats kažkada rūkė. Dabar jau devyneri metai to nedaro. „Juokinga, kai žmonės verkia, jog sunku gyventi, bet rūko. Tegu paskaičiuoja, kiek cigaretėms išleidžia. Kiek joms per metus skiriame lėšų,“, - tvirtino R. Kinčius.

DNSB „Nemunas“, esančios Cintjoniškių gatvėje, pirmininkas Alvydas Grupas buvo kritiškas. Vyras nepalaiko tokios idėjos. „Seimas, ko gero, neturi svarbesnių reikalų, kad sprendžia tokius klausimus kaip rūkymas balkone?“, - klausė šilutiškis. Pirmininkas tvirtino, kad jo vadovaujamos bendrijos gyventojams nekilo jokių problemų dėl rūkymo ir turintys šį įprotį vienas kitam netrukdo. „Kam tas balkonas bebus reikalingas? Gal uždraus ir skalbinius džiauti, sakys nėra vaizdo, kai plevėsuoja „palapinės“.  Beliks juos tik užmūryti“, - juokavo A. Grupas.

Peržiūri galiojančius teisės aktus

Gatvėje kalbintas šilutiškis Jonas sakė, jog neseniai atšventė 76-ąjį jubiliejų ir savęs neatsimena nerūkančio. „Matote, rūkyta mėsa geriau išsilaiko“, - šmaikštavo jis. O dėl rūkymo balkonuose - jam netrukdo ten rūkantys žmonės.

Mama Sigita tikino, kad jai baisiau už tabako kvapą nieko nėra, nes nuo jo dažnai net supykina. Todėl tikrai bus laiminga, jei kaimynai nebegalės traukti pypkės balkone.

Seimas po svarstymo pritarė konservatoriaus Antano Matulo siūlymui uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, tačiau kaip įstatymo pataisos dėl draudimo rūkyti daugiabučių balkonuose bus įgyvendinamos ir ar jos veiks? „Sudėtinga. Pats nerūkau. Gal tam ir pritariu. Reikia gerbti kaimynus, kai dūmai kyla iš apačios ir nerūkančiam, ir vaikams nėra gerai. Kontrolė? Reaguosime tik į gyventojų skundus. Patys balkonų tikrinti neisime. Reikės taikytis ir žiūrėti, kaip įgyvendinti visus pakeitimus“, - kalbėjo Šilutės policijos viršininkas A. Mikalauskas. Jis teigė, kad pakeitus įstatymą ar atsiradus naujam, pareigūnai sutikrina galiojančius teisės aktus, žiūri, ar gali taikyti nuobaudą už pažeidimą iš dabar galiojančių normų ar turi laukti, kada įstatymų leidėjai jas priims.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?