Mokinių tarptautinis projektas Nemuno Deltos Regioninio Parko valdose

2016-09-30, Vilija Staškienė Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos projektų vadovė​

Kaip paukščiai išskleidę sparnus rugsėjo 19 dieną sugūžėjo mokiniai į Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamo projekto „Išskleiskite sparnus, pasaulio paukščiai“ tarptautinius mainus.

Mainai prasidėjo Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijoje kai susitiko 10 mokinių iš šios gimnazijos ir 10 mokinių iš Marii Konopnickiej gimnazijos Nr. 1 in Chorzow (Lenkija). Jaunimą lydėjo po dvi mokytojas iš abiejų mokyklų (Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos meno vadovė Vilija Staškienė bei biologijos mokytoja Irena Gronskienė ir Marii Konopnickiej gimnazijos Nr. 1 in Chorzow (Lenkija) karjeros konsultantė Monika Kruszynska ir kūno kultūros mokytoja Beata Musial). Projaktą koordinuojančios Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos direktorius Rolandas Kučiauskas pasveikino projekto dalyvius, įteikė dovanėles, bei palinkėjo geros kloties įgyvendinant projektą.

Projekto dalyviai, susipažinę Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijoje, iškeliavo vykdyti projekto veiklas į Ventę. Kadangi projektas buvo skirtas atkreipti dėmesį į paukščius ir jų apsaugą, projekto dalyviai šešias dienas stebėjo paukščius ir analizavo paukščių gyvenimo ypatumus.

Jaunimas lankėsi Ventės Rago Ornitologinėje Stotyje, kur ornitologas Vytautas Jusys išsamiai pristatė paukščių migracijos ypatumus. Projekto dalyviams ypač įdomu buvo sužinoti apie Lietuvos ir Lenkijos paukščius. Žinojimas, kad paukščiams visos šalys lygios ir kad jie yra mūsų visų, leido mokiniams iš skirtingų šalių susivienyti ir užmegzti glaudesnius tarpusavio ryšius. Dalyvaudami paukščių žiedavimo procese, laikydami paukščius rankose, jauni žmonės suprato, kokie trapūs ir pažeidžiami paukščiai yra ir kaip svarbu juos saugoti.

Ornitologo Povilo Paukštuko draugijoje mokiniai turėjo galimybę stebėti paukščius pro teleskopą. Daugelis iš jų tai darė pirmą kartą gyvenime. Jaunimui nusišypsojo laimė iš arčiau pamatyti pilkųjų garnių šeimyną, kurių grožiui neliko abejingo nei vieno. Rudagalviai kirai žiūrint pro teleskopą atrodė, kaip ranka pasiekiami. Mokiniai žavėjosi išlavinta ornitologo P. Paukštuko klausa, gebančia išgirsti paukščių balsus ir juos atpažinti. Jaunimas dar ilgai stebėjosi: „Kaip ornitologui tai pavyksta“ ir džiaugėsi turėdami galimybę pabūti nuostabioje Nemuno Deltos regioninio parko gamtoje, toli nuo miesto šurmulio, kur tyla tampa sąjungininku, jeigu nori išgirsti paukščių balsus.

Projekto dalyviai ne tik stebėjo paukščius, bet ir juos fotografavo. Nereikėjo daug laiko suprasti, kad norėdamas nufotografuoti paukštį, turi būti tylus ir draugiškas gamtai. Penki projekto dalyviai turėjo galimybę su Nemuno Deltos Regioninio Parko ekologu Robertu Kubiliumi paplaukioti vandens transportu ir pamatyti paukščius iš arčiau. Mokiniai dėkingi ekologui už diskusiją apie fotografo vaidmenį gamtoje. Projekto dalyviams buvo svarbu sužinoti, kokiomis aplinkybėmis fotografas gali pakenkti gamtai ir kodėl svarbu fotografuojant paukščius žinoti fotografavimo gamtoje ypatumus.

Parengus dešimt nuotraukų parodai apie paukščius, mokiniai grupavosi į tarptautines grupes. Vieną parodos darbą rengė du mokiniai (vienas mokinys iš Lenkijos, kitas – iš Lietuvos). Visi projekto dalyviai parodos apie paukščius darbus galėjo daryti kaip nori, atsižvelgiant į tai, kad visus darbus apjungė du aspektai: kiekviename darbe turėjo būti paukščio nuotrauka ir užrašyta sentencija, lyg savotiškas paukščio balsas – ką paukštis norėtų pasakyti žmonėms. Taigi mokiniai dirbdami tarptautinėse grupelėse skaitė literatūrą, diskutavo su Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos biologijos mokytoja metodininke Irena Gronskiene, domėjosi paukščių gyvenimo ypatumais ir svarstė, ką kiekvienas paukštis norėtų pasakyti žmonėms, kas jam galėtų būti svarbu.

Taip projekto dalyviai parengė parodą apie paukščius ir jų apsaugą, kurią sudarė dešimt darbų. Paroda buvo pristatyta Nemuno Deltos Regioninio Parko direkcijoje 2016 metų rugsėjo 23 dieną. Projekto vadovė Vilija Staškienė džiaugėsi gražiu bendradarbiavimu su Nemuno Deltos Regioninio Parko direktoriumi Vaidu Paviloniu, kadangi bendrų diskusijų dėka buvo išgryninta parodos idėja ir pateikimo galimybės.

Į parodos pristatymą atvyko Šilutės r. Rusnės pagrindinės mokyklos mokiniai su biologijos mokytoja Danute Freitikiene ir socialine pedagoge Angele Noreikiene. Projekto dalyviai mielai dalinosi savo patirtimi įgyta tarptautiniuose mainuose ir kaip draugystės ženklą padovanojo pačių gamintas lesyklėles. Į Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamo projekto parodos pristatymą atvyko Marii Konopnickiej gimnazijos Nr. 1 in Chorzow (Lenkija) direktorius Marian Piegza su žmona. Svečiai žavėjosi ne tik mokinių parengta tarptautine paroda, bet ir nuostabiomis Nemuno Deltos Regioninio Parko apylinkėmis.

Šiuo metu paroda yra Nemuno Deltos Regioninio Parko direkcijoje, vėliau parodą bus galima pamatyti Rusnės Turizmo Informacijos Centre.

    

     


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?