Prieš kapinių lankymą – šaltas kainų dušas

2016-10-31, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Ona Jankienė iš Barzdūnų kaimo teigė, kad puokščių kainos šiemet yra mažesnės.
Ona Jankienė iš Barzdūnų kaimo teigė, kad puokščių kainos šiemet yra mažesnės.
Rudeniniame gamtos virsme švenčiamos Visų šventųjų ir Vėlinių dienos.  Nuo senų laikų žmonės tikėjo gyvųjų ir mirusiųjų bendravimu, pastarųjų pagalba savo artimiesiems. Tikėta ir tuo, kad mirusiųjų vėlės aplanko gyvuosius būtent vėlyvą rudenį. Tad ne veltui lapkričio pradžioje minimos net dvi vėlių minėjimo šventės. Kad ir kiek brangtų kapinių puošmenos, paskutinę savaitę prieš minėtas šventes artimieji kapus tvarkys ir puoš gėlėmis. Siūlančių jų įsigyti – nors vežimu vežk, o pirkėjų – mažai.

Gėlės pabrango

Mirusiųjų šventėms artėjant, prekybos centruose, turguose, kapinių prieigose puokštės ir vainikai iš gyvų bei dirbtinių gėlių pasipila kaip iš gausybės rago. Įvairių spalvų, dydžių, formų kapų puošmenos, atrodo, pačios prašosi, kad jas kas nors pirktų. Tačiau ne kiekvienas gali sau leisti įsigyti tai prie ko širdis linksta, nes kainos -  gana didelės.

Jau daug metų dukrai Rimai padeda prieš Vėlines puokštes padaryti ir parduoti Ona Jankienė iš Barzdūnų kaimo. Ji teigė, kad kainos kompozicijų šiemet yra mažesnės nei praėjusiais metais. „Pernai žmonės dar nesigaudė po euro įvedimo, mokėjo net po dvidešimt eurų už puokštę. O dabar ir už aštuoniolika eurų pirkti nenori. Mažesnės kainuoja nuo 3 iki 15 eurų“, - kalbėjo moteris. Ji pastebėjo, kad žmonės labiau nori puokščių, kuriose vyrautų baltos gėlės. Pasak pašnekovės, daug kas priklauso nuo pirkėjo amžiaus – vyresni nori baltų žiedų, o jauni žmonės drąsiai renkasi spalvotus ir ryškius.

Šilutės turguje dirbtinių gėlių, jų žiedų, įvairiausių priedų, kurie reikalingi puokštės darymui, kvietė įsigyti Jovita Stulginskaitė. Moteris net nebesuskaičiuoja, kiek metų prekiauja puošmenomis. „Gėlės brangsta. Palyginus su praėjusiais metais, jos gerokai didesnės. Kai atsirado euras, iš pradžių kainos keitėsi tolygiai. Dabar, ką mes pirkom litais, tą patį perkame eurais. Atlyginimai nedidėja. Anksčiau, pirkdama puokštę, esu mokėjusi net litą, o dabar už tą pačią moku eurą. Aš ir žmogui nebegaliu parduoti už tą pačią kainą, nes pati moku brangiau“, -  sakė Jovita. Anot jos, ateina daug pirkėjų, kurie nori derėtis, bet daug tokių, kurie sukanda dantis ir perka už tiek, kiek prašoma. „Būna ir tokių, kurie sako, jog prekybos centruose pigiau. Tada paprašau, kad atneštų nupirkę pigesnes. Pasakau, kad jas aš nupirksiu. Tuo ir baigiasi pretenzijos“, - atviravo pašnekovė.

Dirbtinių žiedų kainos labai įvairios – nuo 10 iki 30 centų. Pigiau kainuoja tos, kurios pirktos iš tiekėjų ne šiais metais. Prekeivė teigė, kad rožių žiedus žmonės perka įvairių spalvų, o kitų gėlių – baltas.

Valdžia galėtų padėti labiau

Gyvų gėlių įsigyti kvietė du itin linksmai nusiteikę draugai Bronislavas Saldukas ir Jonas Genutis. „Prekyba – prasta. Kas gali pirkti, visi išvažiavę, o prekybos centrai pavogė uždarbį iš turgininkų. Čia dabar tik egzistavimas ir daugiau nieko“, - atviravo Bronislavas. Jo draugas Jonas įsitikinęs – valdžia turėtų šiek tiek daugiau padėti smulkiesiems verslininkams.

B.Saldukas pastebėjo, kad prekybos centruose parduodamos gyvos gėlės, kurios purškiamos įvairiais chemikalais. „Jiems prie maisto jomis prekiauti leidžia, o mums...  Prekiauju savo užaugintomis chrizantemomis. Iš pradžių jas pasodini lauke, paskui persodini į šiltnamį. Kai šąla, tenka naktimis keltis ir jį šildyti. Dirbi kaip arklys, o naudos... Šiemet niekas nieko neperka.  Būčiau jaunas, tikrai išvažiuočiau. Nebėra, ką čia veikti “, -  baigė pokalbį Bronius.

Pas šį prekiautoją gyvos gėlės kainavo nuo euro iki keturių. Kaina priklausė nuo chrizantemos dydžio. Tačiau tokios pat kitose vietose kainavo ir brangiau. Buvo net tokių, kurie už mažą vazonėlį prašė po  penkis eurus.

Žvakių kainos tiek prekybos centruose, tiek turguje buvo labai įvairios - nuo 23 centų iki penkių eurų. Kaina priklauso nuo jų dydžio ir degimo trukmės.

Galima parsinešti nelaimių laviną

Pakalbinti pirkėjai neslėpė – kapų puošmenų kainos kandžiojasi. Iš Pašyšių kaimo į Šilutę jų pirkti atvyko dvi draugės Elena Vykertaitė ir Irena Bartkevičiūtė. Jos neslėpė - pastebėjo kainų pokyčius. Tikino, kad šiemet puošmenos kainuoja brangiau nei praėjusiais metais. „Perku dirbtines gėles, nes praktiškiau – gyvos greit nušąla. Turiu daug kapų aplankyti. Anksčiau pirkdavau jau padarytas puokštes. Šiemet jas darysiu pati, nes taip sutaupysiu. Maža puokštelė dabar kainuoja po septynis ar net dešimt eurų. Brangu“, - dėstė E.Vykertaitė.

Pokalbio metu I.Bartkevičiūtė  jau visko, ko jai reikėjo kapų puošybai, buvo nusipirkusi. Tik žvakių dar neturėjo. Moteris taip pat turi nemažai artimųjų kapų. Daugelis jų toli nuo Šilutės – Kelmėje. Ten planavo vykti dar iki mirusiųjų švenčių.

Gėlių kainas analizavo ir šilutiškė Rasa. Ji neslėpė – per Vėlines ją visuomet labai traukia nueiti į kapines. Ir ne tam, kad susitiktų su giminaičiais, seniai matytais pažįstamais ar pasivaikščiotų. „Man tiesiog norisi ramiai pabūti prie artimųjų kapų. Prisiminti prabėgusias gyvenimo akimirkas. Mintimis pabendrauju su tais, kurių jau nebėra“, - sakė Rasa. Ji guodėsi, kad jau nebeišgali sutaupyti juodai dienai ir vos galą su galu suduria, o artėjančios šventės tik dar labiau priverčia jaustis blogai.

Močiutė Genė perspėjo, kad per Vėlines į kapines negalima nueiti tuščiomis – garantuotai užsakyta nesėkmė. Pasak jos, mirusiems būtina atiduoti duoklę, nes jie, išeidami anapilin, nieko neišsinešė, visą sunkiai uždirbtą turtą paliko gyviesiems. Senolė teigia, kad skolą reikia gražinti gėlėmis, žvakėmis ir nesvarbu, kiek jos kainuoja.

 „Man ir mama, ir močiutė perspėdavo, kad nieko negalima parsinešti iš kapinių į namus - net ir tuščios pintinėlės nuo nuvytusių gėlių, jeigu planuotume pavasarį į ją padaryti kitą puokštę.  Kartu su kapinėse laikytu daiktu parsineštume nelaimę arba problemų laviną. Taip nutiktų dėl to, kad  vėlės gali ateiti ieškoti savo daikto“, - perspėjo pašnekovė. Ji įsitikinusi – nelaimingi tie, kurie vagia nuo kapinių gėles ir žvakes.

 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?