Smetoniškas žąsų turgus Pagėgiuose: sandoriai užtvirtinti Joškės karčemoje

2016-12-22, Stasys BIELSKIS
Žmonės fotografavosi „ant Lietuvos laikraščių“.
Žmonės fotografavosi „ant Lietuvos laikraščių“.
Mažosios Lietuvos tradiciniame žąsų turguje skambėjo tarpukario Lietuvos estrados klasikų Danieliaus Dolskio ir Antano Šabaniausko dainos. Jų kūriniai pasirinkti neatsitiktinai – prieškarinėje Lietuvoje Vyriausybė buvo priėmusi sprendimą, kad ūkininkų užaugintą žąsų perteklių privalo išpirkti valdininkai.

Šių dienų valdininkai tęsia Smetonos laikų tradicijas – Pagėgiuose derėjosi ir pirko žąsis.

Pirmiausia, atvykusius į turgų, pasitiko žandaras, pasienietis ir muitininkas, kurie tikrino „tavorą“, ir jeigu nustatydavo, kad jis legalus, įteikdavo leidimą prekiauti.

Prekeiviai sustojo prie žąsų svėrimo punkto. Jiems prekybos vietą nurodė turgaus prievaizdai.

Ant šieno kupetos užlipusios „šukdytojos“ paskelbė žąsų turgaus pradžią.

„Visų pirma norime pasakyti, kad jeigu jūs, gerbiamieji pardavėjai, nešūkausite ir nepristatysite savo prekių, „kupčystė“ bus labai menka, - garsiai aiškino „šukdytoja“ tapusi Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė. - Šitas pjedestalas yra skirtas visiems, čia galima užsilipti, paimti „trūbelę“ arba ne, ir dirbti „šukdytoju“ bei reklamuoti savo prekes. Prekiautojai atvyko iš Jurbarko, Tauragės, Šakių, Šilutės rajonų ir Pagėgių savivaldybės. Tiek prekiautojų dar nėra buvę. Dar noriu pranešti, kad čia veikia Joškės karčema – kokių tik skanėstų ir „lėkarstvų“ joje nėra, tad nepraeikite pro šalį“.

Žąsų turgaus bankelis – Pagėgių kreditą unija, jos vadovė Raimonda Tutlienė paskelbė, kad žąsį galima įsigyti ir už vieną eurą, perkant loterijos bilietą.

Ant šieno kupetos užlipo ir aukščiausios kategorijos valdininkas, Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis: „Džiaugiuosi, kad šis žąsų turgus jau tapo respublikiniu, yra pripažintas, sertifikuotas. Jau norėtųsi pasveikinti visus su artėjančiomis Kalėdomis, palinkėti gerų metų, meilės ir pagarbos vienas kitam. Mylėkime Pagėgių kraštą – jis yra nuostabus“.

Seimo narys Ričardas Juška irgi pasakė tautai kalbą: „Stebina, kad jūs, nedidelė savivaldybė, radote tokią galimybę garsinti savo kraštą žąsų turgumis“.

„Šilokarčema“ pasižvalgė po žąsų turgų ir štai ką dar pastebėjo. Prano Jankausko ūkio (Sintautų sen., Šakių r.) žąsis pardavinėjo jo draugė Genutė Janušauskienė. Vilmantas ir Regina Vizbarai iš Pelučių kaimo (Veliuonos sen., Jurbarko r.) gyrėsi šiemet užauginę daugiau nei 50 žąsų. Ūkininkė Rita Mačiulienė į žąsų turgų atvyko irgi iš Pelučių kaimo, atvežė žąsų, ančių, kalakutų ir net gaidžių. Danutė Serapinienė iš Tauragės siūlė pirkti didelių žąsų, bet praėjus valandai apgailestavo, kad nė vienos dar nebuvo pardavusi. Matyt, patingėjo nueiti ant šieno kupetos ir ten pabūti „šukdytoja“.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?