Afrikinė nelaimė: bus konfiskuojamos kiaulės, skiriamos didžiulės baudos

2017-02-26, Stasys BIELSKIS
Jeigu ūkininkai tinkamai laikysis biologinio saugumo reikalavimų, jų kiaulės nebus konfiskuojamos ir utilizuojamos. Algimanto Snarskio („Ūkininko patarėjas“) piešinys
Jeigu ūkininkai tinkamai laikysis biologinio saugumo reikalavimų, jų kiaulės nebus konfiskuojamos ir utilizuojamos. Algimanto Snarskio („Ūkininko patarėjas“) piešinys
Vos ne katastrofa ūkininkams yra afrikinis kiaulių maras (AKM), vis sparčiau plintantis Lietuvoje ir bet kada galintis užklupti pamario kraštą. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas „Šilokarčemai“ sakė, kad 2015 metais šalyje buvo nustatyti 132 šernai, užsikrėtę AKM, pernai – 478, o šiemet, iki vasario 6 dienos, - jau net 103.

Aplaidumas akis bado

P. Bušausko teigimu, iš Baltarusijos per Šalčininkų rajoną ėmęs plisti AKM dabar arčiausiai Šilutės rajono jau yra registruojamas Kėdainių ir Jonavos apylinkėse. Bet šiais laikais tai visai nedidelis atstumas, kad  ligos užkratas gali būti atvežtas ir į vakarinę Lietuvos dalį.

VMVT administracijos vyriausioji patarėja Jurgita Savickaitė „Šilokarčemai“ teigė, kad tokie nesiliaujantys AKM atvejai bei protrūkiai neramina ne tik šalies veterinarijos specialistų, bet ir  kiaulių laikytojų. Pasak jos, praėjusiais metais VMVT inspektoriai 3 900 ūkiuose patikrino, kaip įgyvendinamos biologinio saugumo priemonės. Maždaug kas trečiame  šios priemonės neatitiko reikalavimų.

Praėjusią savaitę ligos protrūkis užfiksuotas  Biržų rajone. Veterinarijos inspektoriai nedelsdami patikrino, kaip laikomasi biologinio saugumo reikalavimų kituose, į ligos židinio zoną patenkančiuose kiaulininkystės ūkiuose. Rezultatai nustebino - iš patikrintų vienuolikos ūkių tik vienas atitiko visus  saugumo reikalavimus.

Šilutės rajone tvarka  griežtesnė

Šilutės VMVT viršininko, valstybinio veterinarijos inspektoriaus Edmundo Cipario teigimu, rajone sausio 1-ąją buvo 279 ūkiai, kuriuose laikomos kiaulės.

„Mes nuolat tikriname kiaulių ūkius, - pasakojo E. Ciparis. – Trijų kilometrų atstumu nuo Grabupėlių kaime esančio kiaulininkystės komplekso atlikome visų ūkių stebėseną. Pernai patikrinome ir stambesnių dešimties ūkių, kuriuose laikomos ir paršavedės, patalpas. Pasitelkus į pagalbą seniūnijų žemės ūkio specialistus, buvo patikrinti 79 smulkieji ūkininkai, laikantys iki dešimties gyvulių, skirtų savo  poreikiams tenkinti. Vyksta ir įvairūs mokymai – daliname lankstinukus, individualiai paaiškiname reikalavimus“.

Pasak Šilutės VMVT viršininko, iš seniūnijų specialistų gauta pranešimų apie vienuolikoje ūkių nustatytus galimus neatitikimus dėl biologinio saugumo priemonių užtikrinimo. Atlikus pakartotinius patikrinimus, kai kuriems kiaulių augintojams skirtos administracinės nuobaudos – 28 eurai (kai sumoka per 10 dienų – 14 eurų). Bet metų pabaigoje, E. Cipario teigimu, neliko nė vieno pažeidėjo.

Nustatyti trūkumai daugelyje ūkių panašūs - netinkamai įrengti, užšalę dezinfekciniai barjerai, neaptvertos kiaulių laikymo (tvartų) teritorijos, labai dažnai netinkamai pildyti gyvulių judėjimo dokumentai. Ne visi kiaulių laikytojai keitė avalynę ir drabužius prieš patenkant į kiaulių laikymo vietą.

„Lietuvoje - vėl netikėtas ligos protrūkis, bet kitokio apsaugos būdo be biologinio nėra, o jis ir buvo pažeistas, - „Šilokarčemai“ pasakojo E. Ciparis. -  Jau kiek lankstinukų apie tai išleista, straipsnių prirašyta – daugiau nebemokinsime. Todėl perspėjame, kad, radę saugos neužtikrinimo atvejus, bausime. Nenoriu gąsdinti, bet kitaip nebus – jei laikote gyvulius, užtikrinkite, kad liga  jų napasiektų. Mes dabar prašysime visų privačių veterinarijos gydytojų, kurie turi licenciją, atlikti patikrinimus kiaulių laikymo vietose. O gavę pranešimus apie pažeidimus, važiuosime priimti sprendimus dėl sankcijų taikymo. Aplankysime kiekvieną, kuris nesilaikys saugos reikalavimų. Nenorime, kad jie būtų pažeidėjai, o tik geranoriškai suprastų, jog biosaugą privalės įgyvendinti. Priešingu atveju, gali būti priimami sprendimai tokius ūkius likviduoti“.

Galima ir kiaules konfiskuoti

VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis sakė norintis atkreipti kiaulių laikytojų dėmesį, kad VMVT tikrai dar aktyviau vykdys patikrinimus ūkiuose. Mat AKM atvejai laukinėje faunoje, miškuose nustatomi beveik kiekvieną dieną ir tai tęsiasi jau trejus metus. Patirtis rodo, kad, daugėjant užsikrėtusių šernų skaičiui, didėja rizika virusui patekti ir į kiaulių laikymo vietas.

„Gaila, kad ne visi suvokia šių būtinų priemonių įgyvendinimo svarbą. Didžioji dalis ūkininkų vis dar mano, kad šiuos reikalavimus diegti reikia tik dėl VMVT inspektorių patikrinimų. Bus tikrinami visi ūkiai. Tai ne vienkartinio pobūdžio akcija, o nuolatinis kontrolės procesas. Kiaulių laikytojai turės apsispręsti – laikyti kiaules ūkiuose, kurie atitinka biologinio saugumo reikalavimus ar jų atsisakyti. Ūkininkai nepagalvoja, kad į ligos židinio apsaugos ar priežiūros zoną patekus komerciniam ūkiui, jo vadovybė gali paduoti į teismą ūkininką, dėl kurio kaltės virusas išplito į aplinką ir atnešė didžiulių finansinių nuostolių“, – šių svarbių priemonių būtinumą komentavo M. Masiulis.

VMVT primena, kad nesilaikantiems biologinio saugumo reikalavimų taikomos administracinio poveikio priemonės. Pirmą kartą  gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 50 iki 1 450 eurų. Pakartotinai nustačius pažeidimus, asmenims – nuo 50 iki 550 eurų, vadovams – nuo 150 iki 2 300 eurų. Tarp poveikio priemonių  numatytas ir gyvulių konfiskavimas.

Beje, nusiraminti neturėtų ir tie Šilutės rajono kiaulių laikytojai, pas kuriuos pernai nebuvo nustatyta jokių biosaugos reikalavimų pažeidimų. E. Cipario teigimu, šiemet vėl bus patikrinti visi ūkiai.


Straipsnio komentarai

Fedia2017-04-06
pirma siknas istarkuos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Stiopa 2017-02-26
Kada i Sibira? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?