Eteriniai aliejai – nuo skausmų ir kitų sveikatos bėdų

2017-06-05, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Eterinių aliejų gausus pasirinkimas yra Šilutės halės prekyvietėje „Ekologiški produktai“.
Eterinių aliejų gausus pasirinkimas yra Šilutės halės prekyvietėje „Ekologiški produktai“.
Eterinis aliejus teigiamai veikia ne tik žmogaus kūną, jo savijautą, bet ir energetiką. Taip pat padeda atgauti jėgas, atsikratyti įvairių negalavimų bei neigiamų emocijų. Taigi, kam gerti vaistus nuo galvos skausmo, jeigu yra daugybę eterinių aliejų, netgi efektyviau už chemiją kovojančių su skausmu?  Šilutės halėje ekologiškus produktus kviečianti įsigyti Jūratė Ovsianienė teigia, kad  aliejai padeda ne tik nuo skausmo – jie teikia ir  kitokios naudos organizmui. Ir, kas svarbiausia, be jokių šalutinių poveikių. Šilutiškė skaitytojams papasakojo apie eterinius aliejus, jų naudą plačiau.

Yra daugybė rūšių

Vienas efektyviausių būdų naudoti eterinius aliejus yra inhaliacijos: į karštą vandenį įlašinami keli lašai aliejaus ir kvėpuojama garais. Eteriniai aliejai taip pat gali būti kaip kvapai namams: aromaterapiniai garintuvai (difuzoriai) patalpoje paskleis gardų aromatą, kuris veikia psichoemociškai, taip pat gaivina ir valo orą.

Pasak verslininkės, kosmetologija, parfumerija, aromaterapija, farmakologija naudoja natūralius aliejus. „Eteriniai aliejai į organizmą gali patekti per odą, kvėpavimo organus, virškinimo traktą. Dažniausiai jie yra naudojami masažams, inhaliacijoms, vonioms, kosmetinių priemonių praturtinimui. Daugeliui yra žinomas arbatmedžio aliejus ar kvapusis levandų aliejus. Tačiau yra ir daugybė kitų retesnių aliejų“, - pradėjo pokalbė moteris.

Eterinių aliejų yra daugybė rūšių ir jų nauda yra labai didelė. Pavyzdžiui, arbatmedžio aliejaus kvapas atrodo ne itin malonus, tačiau tai nepaprastai vertingas aliejus - puikus antiseptikas, dezinfekuoja žaizdas, gelbsti susirgus kvėpavimo takų ligomis, malšina raumenų, ausų uždegimo keliamus skausmus, padeda gydyti spuoguotą odą, pūslelinę, nedidelius nudegimus, puikiai saugo nuo kraujasiurbių vabzdžių. Taip pat gina nuo agresyvios išorinio pasaulio energijos. Dargi kelia pasitikėjimą savimi, atkuria harmoniją ir pusiausvyrą, malšina stresą. Trumpai tariant, jis tinka kone visais gyvenimo atvejais. Buteliuką šio aliejaus verta nuolat turėti namuose.

Moteris teigia, kad šilutiškiai mėgsta ir tradicinį levandų aliejų. Jis dar vadinamas „žydruoju stebuklu“, kuris padeda atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją. Levandų aliejumi rekomenduojama tepti odos nudegimus (ant atšaldytos nudegimo vietos) ir pūslelinės apimtas odos sritis. Taip pat užtepti ant nedidelių kūno žaizdelių ar odos įbrėžimų. Jei jaučiatės prislėgta, esate blogos nuotaikos ar kamuoja migrena, panirkite į šiltą vonią su keliais lašeliais levandų eterinio aliejaus. Masažas šiuo aliejumi malšina sąnarių ir raumenų skausmus. O patalpoje aromaterapinės žvakidės ar lempos skleidžiamas levandų kvapas malšina galvos skausmą ir nemigą. Tiesa, esant mažam kraujospūdžiui, jo kvapas gali slopinti, nes sustiprina mieguistumą.

Tiems, kas nori greitai atgauti jėgas po sunkių emocinių smūgių, komplikuotų ligų , verslininkė rekomenduoja išbandyti pušų eterinį aliejų.  „Šis produktas šalina nuovargį, stresą. Pasižymi antiseptinėmis, priešuždegiminėmis ir atsikosėjimą skatinančiomis savybėmis, todėl vartojamas sergant bronchitu, viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, pneumonija. Padeda normalizuoti kūno temperatūrą, menstruacijos ciklo sutrikimus.  Slopina artrito, reumato, raumenų skausmus, menopauzės simptomus, stiprina imuninę sistemą, atgaivina plaukus bei stiprina jų šaknis. Vonios su pušų aliejumi atgaivina suglebusią, pavargusią odą“, - dėstė pašnekovė.

Eterinių aliejų mišinys nuo vabzdžių

Artėjant vasarai ir atšilus orams, gamtoje vėl pasirodo uodai, mašalai, erkės ir kiti geliantys kraujasiurbiai, kurių įkandimai gali pridaryti nemažai nemalonumų. Siekiant apsisaugoti, šiais laikais siūloma daug įvairiausių priemonių. Viena iš jų - repelentai, t. y. preparatai, atbaidantys įvairius  vabzdžius ir apsaugantys nuo įkandimų. Tačiau dauguma cheminių repelentų gali turėti didesnį ar mažesnį toksinį poveikį žmogui.  Todėl dabar, ieškant natūralių apsaugos nuo vabzdžių priemonių, vis dažniau atkreipiamas dėmesys į eterinius aliejus. Pastebėta, kad kai kurie aštresnio kvapo eteriniai aliejai turi vabzdžius atbaidančių savybių.  O tai ypač aktualu, jei norite apsaugoti vaikus natūraliomis priemonėmis.

Natūralių vabzdžius atbaidančių priemonių nesunkiai galima pasigaminti ir patiems. Tam gali būti naudojami tiek pavieniai EA (citrinžolių, gvazdikėlių, pipirmėčių, eukaliptų, bazilikų, pelargonijų,  rozmarinų, čiobrelių, anyžių), tiek jų mišiniai (pvz., citrinžolių, gvazdikėlių, pipirmėčių).

Kosmetiniai alėjai naudingi odai

Avokado aliejus minkština, drėkina ir sulaiko drėgmę, stimuliuoja atsinaujinimą poodinio sluoksnio, o viršutiniams plaukų ir odos sluoksniams suteikia glotnumo. Šiame aliejuje esantys, riebaluose tirpstantys vitaminai A ir E stabdo žalingą ląstelėms oksidacijos procesą – senėjimą. 

Avokado aliejaus riebiosios rūgštys pakeičia tas medžiagas, kurių, laikui bėgant, netenka mūsų oda. Taip pat yra moksliškai įrodyta, jog avokadų aliejus suaktyvina fibro-skaidulų gamybą. Aliejus taip pat puikiai nuriebalina bei apsaugo odą, plonu sluoksniu patepus, ypač gerai susigeria ir puikiai prasiskverbia į gilesnius audinius, todėl yra labai vertingas sausos, vystančios ir netekusios vandens odos priežiūrai.

Anot J. Ovsianienės, sezamo aliejus naudojamas sausos, raukšlėtos arba šerpetojančios odos priežiūrai. Aliejaus sudėtyje yra vitaminų, aštuonios svarbiausios amino rūgštys, įskaitant leucitiną ir miotiną, kalcio, magnio, fosforo. Šis aliejaus sulėtina odos ląstelių senėjimo procesus. Dėl savo gerai subalansuotos sudėties, kurioje yra neprisotintų riebiųjų rūgščių, aliejus aktyviai dalyvauja lipidų apykaitoje ir neleidžia ląstelėms kaupti riebalų arba padeda išskirti sukauptus riebalus. Efektyvi priemonė nuo laisvųjų radikalų. Naudojamas odos galvos masažui ir plaukų stiprinimui.

Padeda įveikti uždegimus

Dėl savo unikalios sudėties migdolų aliejus padeda įveikti uždegiminius procesus, odos niežėjimą. Tinka plaukų priežiūrai, didina jų elastingumą ir suteikia blizgesio. Taigi, migdolų aliejus pagerina odos būklę, išlygina kūno ir veido, ypač paakių raukšles, tinka celiulito profilaktikai, įdegusios odos drėkinimui ir raminimui, suvytusios odos tamprumui palaikyti ir t.t. Natūralus migdolų aliejus tinka visiems odos tipams, bet ypač rekomenduojamas, esant alergiškai, sausai, jautriai, suerzintai odai, egzemoms.

Ji primena, kad itin naudingas ir sviestmedžio aliejus arba dar kitaip vadinamas sviestmedžių sviestas ar taukmedis .  Jis naudojamas išbertai, inkštiruotai, kietai, sudiržusiai ir sutrūkinėjusiai odai minkštinti (ypač kulnams ir alkūnėms), odai varginamai dermatitų, psoriazių ir egzemų ir paprastųjų spuogų. suerzintai ar sudirgintai jautriai odai (nušalimai, alergijos, buitiniai nudegimai, vabzdžių įkandimai, nudegimai saulėje), smulkioms žaizdelėms, įbrėžimams ir nubrozdinimams, sviestmedžio aliejus nuo strijų gelbsti  nėštumo metu. Sviestmedžio sviestas naudojamas medicinoje pragulų prevencijai ir gydymui.

J.Ovsianienė kviečia išbandyti ir rožių aliejų – vieno vertingiausių pasaulyje. Jis antiseptinis, malšina spazmus, skatina žaizdų gijimą, jaunina odą, lygina raukšles, ypač paakių, didina odos elastingumą ir tamprumą, naikina pleiskanojimą, randus. Aliejus yra priešuždegiminis, skausmą malšinantis, reguliuoja emocinę būklę, esant klimakteriniams ir priešmenstruaciniems sindromams, nemigai. Jis pašalina nerimą, nervinę įtampą, gerina atmintį. Yra afrodizinis ir puikus aromatizatorius, dezodorantas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?