Pabandęs sukčiauti, kalinys įkliuvo į savo rezgamą melo voratinklį

2017-07-03, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Nieko neįtikėtino: mobiliojo ryšio laikais suplanuoti nusikaltimą ir pradėti jį vykdyti įmanoma net ir įkalintam asmeniui. Recidyvistas, 38-erių Mindaugas Kordušas, atliekantis 18 metų laisvės atėmimo bausmę Marijampolės pataisos namuose, birželio 7 dieną prisidūrė Šilutės rajono apylinkės teismo nuosprendį: vienerius metus nelaisvės už pasikėsinimą sukčiauti. Kalinys į nusikaltimą įtraukė giminaitę, bet bendrininkams nepavyko apgauti šilutiškės, kuri suprato, kad sūnumi prisistatęs vyras – sukčius.

M. Kordušo gimtinė – Šilutė, deklaruota gyvenamoji vieta – Josvainiai (Kėdainių r.). Teistas 16 kartų. Teistumai neišnykę, jis pripažintas recidyvistu. Gyvenimo būdas: prasimanyti pinigų sukčiaujant. Įkliuvęs neprisipažįsta, išsisukinėja. Šios taktikos laikėsi ir Šilutės rajono apylinkės teisme, kai buvo teisiamas už pernai, balandžio 10 dieną padarytą tyčinį nesunkų nusikaltimą, tai yra pasikėsinimą sukčiauti (LR BK 22 str.1d., 182 str.1d.). Nusikaltimo užbaigti nepavyko, nes pasirinkta auka neužkibo ant melo kabliuko ir apie įtartiną telefono skambutį pranešė policijai. Pareigūnai sulaikė M. Kordušo giminaitę, kuri atėjo į sutartą vietą paimti 500 eurų.

Surentė „verksmingą“ istoriją

Nukentėjusioji šilutiškė turi du sūnus. Vienas gyvena Vilniuje, kitas – Čikagoje(JAV). Pernai, balandžio 10 dieną, apie 18 valandą, ji internetiniu ryšiu bendravo su JAV gyvenančiu sūnumi. Tuomet ir suskambo laidinis telefonas. Pakėlusi ragelį, išgirdo verksmingą balsą. Sūnumi prisistatęs vyras rietė istoriją apie, tariamai, nelaimingą atsitikimą: šiuo metu esąs ligoninėje, kritęs nuo laiptų ir susižalojęs. To negana, krisdamas  pastūmęs nėščią moterį, kuriai pargriuvus lūžęs kaukolės padas. Jos gydymui reikalingi 7000 eurų. Supratusi, jog ją bando apgauti, moteris įsijungė į vaidinimą: po pauzės pranešė nepažįstamajam ieškojusi pinigų, teturinti 500 eurų. Skambintojas (telefono numeris 864778654) paporino perduodąs ragelį „policijos tyrėjui“, leptelėjo net „tyrėjo“ pavardę. Pastarasis vis prašė nepadėti ragelio. Tuo tarpu bute buvusi šilutiškės dukra iškvietė policijos pareigūnus. Sukčius, aname laido gale pynęs melų voratinklį, nepajuto, kad pats įsipainiojo. Toliau telefoninis pokalbis vyko girdint ir viską užrašant policijos pareigūnui. Skambinantysis diktavo moteriai, ką šiai reikės padaryti. Anot sukčiaus, 500 eurų – tik pradinis įnašas, liepė surašyti kupiūrų numerius, pasakė, kad pinigų pasiimti ateis moteris. Susitikimo vieta: V.Kudirkos gatvė, prie parduotuvės „Po savo stogu“. Laikas – apie 21.30.

Merginą įklampino dėdės skambutis

Andžela (g.1993 m.) nusikaltimo bendrininke tapo po M. Kordušo skambučio. Ji iš balso pažino, jog skambina dėdė. Jis paklausė, ar nenorinti užsidirbti pinigų. Andžela nedirba, netekėjusi, neteista. Aišku, pinigų jai reikėjo, todėl giminaičio pasiūlymą priėmė. M. Kordušas pasakė, kad dar kartą paskambins ir pasakys, kokia jos užduotis. Pakartotinai paskambino apie 18 valandą, liepė paimti pinigus iš moters, vardu Jovita, laukiančios prie parduotuvės „Po savo stogu“. Ten Andželą ir sulaikė. Kai privažiavo policijos ekipažas, ji ėmė šaukti „mane supakavo“, kad išgirstų M. Kordušas, su kuriuo tuo tarpu mobiliuoju telefonu kalbėjosi nukentėjusioji. Šilutiškė iš balso pažino, jog kalbasi su asmeniu, apsimetusiu jos sūnumi. Teisiama Andžela savo kaltę pripažino visiškai, nuoširdžiai dėl to gailėjosi, veikdama suprato daranti nusikalstamą veiką už pažadėtą atlygį. Skiriant bausmę, į paminėtas lengvinančias aplinkybes buvo atsižvelgta, kaip ir į kaltę sunkinančią – bendrininkavimą.

M. Kordušas neprisipažino

M. Kordušas teigė nusikaltimo nepadaręs, apie jokį sukčiavimą nieko nežinojęs. Paskambinęs giminaitei paprašytas nuteistojo Dainiaus D., kad ši nueitų ir paimtų pinigus iš pastarojo nurodytos giminaitės. Šilutės rajono apylinkės teismas jo parodymus vertino, kaip pasirinktą gynybos versiją, prieštaraujančią baudžiamojoje byloje nustatytoms aplinkybėms. M. Kordušo versiją iš esmės griauna jo giminaitės Andželos parodymai, taip pat Tauragės apskrities VPK operatyvinės grupės pareigūnų surinkti įrodymai, telefoninių pokalbių išklotinių analizė, SMS žinutės. Tiesa, kam priklauso mobiliojo ryšio telefonas „Nokia 101” be SIM kortelės, per kratą rastas Marijampolės pataisos namuose, 8-ojo būrio patalpose, nenustatyta. Nuteistieji gyvena bendrabučio tipo patalpose. 8-ojo būrio asmenys turi teisę sportuoti pataisos namų stadione, o jo tvora ribojasi su 20-ojo būrio gyvenamuoju pastatu bei kiemu, todėl nuteistieji vienu ar kitu būdu galėjo tarpusavyje bendrauti, perduoti kokius nors daiktus. M. Kordušas atlieka bausmę 20-ojo būrio patalpose. 2016 m. balandžio mėnesį ten atliktos 8 kratos, o nuo sausio 1-osios – 40 kratų. Rasti ir paimti 28 mobilaus ryšio telefonai, 21 SIM kortelė. M. Kordušas šiuo atžvilgiu švarus. Tačiau pataisos namų administracija jį charakterizuoja neigiamai: drausmine tvarka baustas 19 kartų, perkeltas atlikti tolimesnę bausmę į 20-ąjį būrį drausmės grupės sąlygomis, atsisakė dalyvauti socialinės reabilitacijos programose. Kaip ten bebūtų, kaltinamųjų suole vidurinio išsilavinimo M. Kordušas elgėsi civilizuotai.

Recidyvistą iš bėdos bandė traukti kitas nuteistasis

M. Kordušo ir jo 24 metų giminaitės Andželos baudžiamoji byla išnagrinėta Šilutės rajono apylinkės teisme šiemet, birželio 7 dieną. Pastaroji neslapukaudama išdėstė, kaip viskas buvo. Aiškius parodymus davė nukentėjusioji, policijos pareigūnai. Gi pataisos namuose kalinčio liudytojo Dainiaus D. parodymai nepasižymėjo nuoseklumu. Jis teigė per internetą suradęs nukentėjusiosios telefoną, paskambinęs, prisistatęs sūnumi, kuris  pateko į bėdą, todėl būtini pinigai. Pakeitęs balsą, bendravo ir apsimetęs pareigūnu. Anksčiau, apklausiamas įtariamuoju, nurodė prašęs M. Kordušo surasti žmogų paimti pinigus iš moters, bet kitų aplinkybių teigė neprisimenantis. Teismas Dainiaus D. parodymus vertino skeptiškai, kaip siekį padėti M. Kordušui išvengti baudžiamosios atsakomybės. Kalinių brolystė, matyt, egzistuoja. Savo ruožtu, M. Kordušas tvirtino, jog Dainius D. teiravosi, ar turi kokį pažįstamą Šilutėje, kuris iš jo giminaitės paimtų 500 eurų bei padarytų bankinį pavedimą. Todėl ir paprašė Andželos paslaugos. Po kurio laiko ši paskambino ir pasakė, kad jai pinigų neduoda. Tuomet liepė Andželai eiti namo. Pats nukentėjusiajai neskambino, su ja nekalbėjo. Žodžiu, nekaltas.

Bausmė

Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Virgina Pankauskienė pripažino M. Kordušą ir jo giminaitę Andželą kaltais dėl pasikėsinimo sukčiauti (LR BK 22 str.1d., 182 str.1d.). Kaltinimą palaikė prokurorai Marius Maurius ir Robertas Kasnauskas. M. Kordušas pelnė vienerius metus nelaisvės. Subendrinant ir iš dalies sudedant bausmes pagal ankstesnius nuosprendžius, galutinė subendrinta bausmė - 18 metų ir 6 mėnesiai nelaisvės. Andželai pusmečiui skirti viešieji darbai, įpareigojant ją per paskirtą laiką neatlygintinai dirbti po 24 valandas per mėnesį visuomenės labui. Į bausmės laiką įskaitytas sulaikymas nuo 2016-04-10 iki 2016-04-11. Viena laisvės atėmimo diena prilyginta šešioms viešųjų darbų valandoms. Nustatyta, kad teisiamoji jau yra atlikusi 12 valandų viešųjų darbų.  Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.          


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?