Ministras A. Veryga kviečia netikėti skleidžiamais gandais apie vaistus

2017-07-10, sam.lrv.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nuo liepos 3 dienos įsigaliojus naujajam Kompensuojamųjų vaistų kainynui, visų veikliųjų medžiagų vaistai ir toliau liko Kainyne ir yra kompensuojami. Vaistų pasirinkimo laisvė ir toliau bus, tad žmonės tikrai galės rintis jiems labiausiai tinkančius vaistinius preparatus. Tad SAM ragina netikėti tendencingai skleidžiama tikrovės neatitinkančia informacija, kuria klaidinami mūsų šalies pacientai.

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, skleidžiama informacija apie tai, kad kai kurių būtinų vaistų nebelieka, yra neteisinga ir kelianti paniką. Todėl ministras A. Veryga ragina visų suinteresuotų šalių atstovus viešoje erdvėje elgtis atsakingiau ir nustoti galvoti apie pelnus, prisidengiant pacientų gynimo interesais.

„Priešingai, socialiai atsakingos suinteresuotos grupės turėtų padėti žmonėms renkantis vaistus, objektyviai patarti, paaiškinti, kad gydo veiklioji medžiaga, o ne vaistų pakuotė, firmos pavadinimas, kaina ar kiti rinkodariniai priedai. Atsiprašau, bet turiu tai pasakyti, nors žinau, kad daug kam tai nepatiks. Laikas suprasti, kad priešingas elgesys rodo socialinį nebrandumą ir kenkimą pacientų, t. y. socialiai pažeidžiamų žmonių, gerovei, siekiant juos priversti galvoti ir elgtis taip, kaip naudinga pelno siekiančioms organizacijoms. Tad pradėkime būti vieningi, solidarūs, paprasti ir žmogiški, juk mūsų tiek ne daug – nepilnai trys milijonai“, - sako ministras A. Veryga.

Ministras A. Veryga sako, kad neverta nuogąstauti, jog nebus galima įsigyti kai kurių įprastų vaistų. Naujajame kainyne liko visos iki šios buvusios veikliosios medžiagos – nei viena iš jų neišbraukta.

„Tai reiškia, kad visose vaistų grupėse pagal veikliąją medžiagą, stiprumą ir formą vaistai bus kompensuojami kaip ir iki šiol. Jei kažkurio vaisto nebeliko, vietoj jo galima rinktis kitą tokias pat gydomąsias savybes turintį vaistą. Populiariausi vaistai, kurių kompensuojamųjų receptų išrašoma daugiausiai, nėra išbraukiami iš Kainyno, pacientai ir toliau galės juos vartoti, tik pacientų priemokos jiems bus ženkliai mažesnės“, – sako ministras A. Veryga.

Kompensuojamųjų vaistų kainyne vaistai keičiasi nuolat. Tai yra natūralus rinkos reguliuojamas procesas. Į rinką ateina inovatyvūs, neseniai išrasti patentiniai vaistai, nauji generiniai vaistai. Tuo tarpu kiti vaistai, atsižvelgiant į vaistų rinkoje vykstančią konkurenciją kainomis, pasitraukia iš rinkos. Būna atvejų, kai dėl įvairių priežasčių nutraukiama vaisto gamyba arba keičiama vaisto pakuotė, nes planuojama tiekti kitą pakuotę.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės K. Garuolienės, šiais metais į Kainyną, gamintojams nesumažinus vaistų kainų iki nustatyto lygio, nebuvo įrašyti 159 vaistai, likusi vaistų dalis (151 vaistas) pasitraukė iš kainyno dėl to, kad buvo pakeista vaistų pakuotė, nes planuojama tiekti kita pakuotė, gamintojas nutraukė šių vaistų tiekimą, atsirado vaistų gamybos spragos ir panašiai. Pavyzdžiui, iš ankstesnio Kainyno dėl tokių pačių priežasčių išsibraukė157 vaistai, tad kaita vyksta nuolat. Bet kuriuo atveju, pacientai nelieka be gydymo juos keičia kitų gamintojų gaminami vaistai.

Pavyzdžiui, iš kainyno išsibraukė dvi populiaraus vaistinio preparato X  pakuotės, tačiau kainyne liko to paties gamintojo, to paties stiprumo, kitos dvi vaistinio preparato X  pakuotės tuo pačiu pavadinimu. Dažni atvejai, kai tas pats gamintojas pakeičia pakuotės firminį pavadinimą ir vaistas gaminamas to paties gamintojo kainyne liko, tik pasikeitė jo pavadinimas.

Taip pat svarbu pažymėti, kad išbraukiamų vaistų sąraše taip pat gausu vaistinių preparatų, kurie yra tiekiami lygiagretaus importo būdu, atsižvelgiant į tai, kad tos vaistų tiekimo būdas dažniausiai yra nenuolatinis ir šie vaistai tuo pačiu pavadinimu ir toliau yra kompensuojami, tik skiriasi būdas kaip jie pasiekia vaistines. 

Be to, SAM ragina atkreipia pacientų dėmesį į tai, kad vaistinės privalo užtikrinti, jog jose būtų pigiausių populiariausių vaistų. Jei nutinka taip, kad pacientams yra sakoma, jog tokių vaistų nėra ir negalima įsigyti, SAM ragina žmones netylėti ir apie tai informuoti Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą tel. 8 800 735 68. Gavę pacientų skundus jie vyks tikrinti, nes pacientams turi būti užtikrintas pigiausių populiariausių vaistų prieinamumas.


SAM pavyzdžiai, kaip mažėja tokią pat veikliąją medžiagą (gydomąsias savybes)
turinčių kardiologinių vaistų kainos

 

1 pavyzdys. Populiaraus vaisto su veikliąją medžiaga Nebivololum 100 mg, (geriamieji, kieti, paprasto atpalaidavimo), kuriam per metus išrašoma 500 tūkst. receptų (tai sudaro 5 proc. visų receptų skaičiaus).

-        už šį vaistą paciento priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos,  šiuo metu yra - 4,5 Eur.,

-        įsigaliojus naujam Kainynui priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos, už jį bus – 1,4 Eur.

-        anksčiau pacientai sumokėdavo - 1,6 mln Eur.

-        dabar primokės už jį tris kartus mažiau – 0,5 mln. Eur.
 

2 pavyzdys. Kitas populiarus vaistas su veikliąją medžiaga Metoprololum 1 g, (geriamieji, kieti, pailginto atpalaidavimo), kuriam per metus išrašoma 330 tūkst. receptų (tai sudaro 3 proc. visų receptų skaičiaus);

-        už šį vaistą paciento priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos, šiuo metu yra – 1,54 Eur.,

-        įsigaliojus naujam Kainynui priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos, už jį bus – 0,5 Eur.

-        anksčiau pacientai sumokėdavo – 0,9 mln Eur.

-        dabar primokės už jį tris kartus mažiau – 0,3 mln. Eur.
 

3 pavyzdys. Kitas populiarus sudėtinis vaistas su veikliosiomis medžiagomis Perindoprilum et Indapamidum 10 mg, (geriamieji, kieti, paprasto atpalaidavimo), kuriam per metus išrašoma 100 tūkst. receptų (tai sudaro 1 proc. visų receptų skaičiaus);

-        už šį vaistą paciento priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos, šiuo metu yra – 7,78 Eur.,

-        įsigaliojus naujam Kainynui priemoka, kompensuojant 100 proc. bazinės kainos, už jį bus – 1,97 Eur.

-        anksčiau pacientai sumokėdavo – 1,6 mln Eur.

-        dabar primokės už jį keturis kartus mažiau – 0,4 mln. Eur.
 

Kontaktai žiniasklaidai:
Lina Bušinskaitė-Šriubėnė
Sveikatos apsaugos ministro patarėja
tel. +370 5 219 3330,
mob. +370 683 76527, 
el. paštas lina.sriubene@sam.lt

Alina Žilinaitė
Ryšių su visuomene projektų vadovė
Sveikatos strateginės plėtros skyrius
tel.+370 5 260 4890,
mob. +370 699 42285,
el. paštas alina.zilinaite@sam.lt


Straipsnio komentarai

praregėkit žmonės atsibuskit ar nematot kad jum bus blogiau 2017-07-11
kur gi ne jei nuo kiekvienos sunkios ligos išbraukė pagrindinius vaistus ir dar priemoka padidino tai kiek žmonių mirštamumas padidės ir kiek greitukėm darbo bus nuo duru jos neatsitrauks ar jūs antiek nemąstot tik VERYGĄ TIK VERYGĄ o ką jis dirbą neįsigilinat Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2017-07-10
Aš kviečiu netikėti ministru Veryga. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?