Tarybos posėdyje opozicija „iškrito“

2015-01-04, Saulius SODONIS
Paskutinio metų posėdžio metu, Tarybos nariams buvo išdalinti dailūs sieniniai kalendoriai su Gardamo vaizdu.
Paskutinio metų posėdžio metu, Tarybos nariams buvo išdalinti dailūs sieniniai kalendoriai su Gardamo vaizdu.
Gruodžio 18 d., ketvirtadienį, vyko paskutinis šių metų Šilutės rajono savivaldybės tarybos 53-iasis posėdis. Jame aptarti ir priimti 46 sprendimų projektai. Vienas iš posėdžiui pateiktų sprendimo projektų, pačių jo iniciatorių prašymu, buvo išimtas ir atidėtas mėnesiui. Kaip ir keletas pastarųjų Tarybos posėdžių sprendimų – ne vienas jų formalus, susijęs su lito perskaičiavimu į eurus. Posėdžio metu paaiškėjo, kad tarp Tarybos narių yra ir besirūpinančių kalbos švarumu. 

Opozicija

Po paskutinio valdžios pasikeitimo Šilutės rajono savivaldybėje į opozicijos gretas buvo „pervesti“ Tarybos nariai buvę konservatoriai, dabar pasivadinę frakcija „Šilutės kraštas“, Šarūnas Laužikas, Birutė Kleinaitė ir Vincenta Bubilienė. Taip pat Darbo partijos nariai Saulius Stankevičius, Darijus Pundžius, Juozas Sauspreškis ir Algimantas Čeponis, „valstiečiai“ Virgilijus Pozingis, Genovaitė Kimbrienė ir Povilas Tunaitis. Iki šiol daugumoje Tarybos posėdžių labai aktyviai reikšdavosi opozicijoje esantys Tarybos nariai. Tačiau šiame posėdyje dauguma opozicijos narių net nedalyvavo. Opoziciją šį kartą „atstovavo“ tik V. Pozingis, P. Tunaitis, A. Čeponis, V. Bubilienė, B. Kleinaitė.

Posėdžio pradžioje kalbėjęs Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pranešė, kad S. Stankevičius, Š. Laužikas, J. Sauspreškis, G. Kimbrienė, A. Bumblauskienė, D. Pundžius, D. Šoščeka ir G. Bružas serga, todėl posėdyje nedalyvaus. Vėliau, kiek pavėlavusi, posėdyje pasirodė Tarybos narė Daiva Žebelienė.

Jei prisiminsime ankstesnius šios kadencijos Tarybos posėdžius, tai toks politikų nedalyvavimas yra vienas iš retesnių. Įdomu, kad panorus apie tai sužinoti Savivaldybės interneto tinklalapyje esančiame Tarybos posėdžių archyve, to padaryti nepavyks. Jei anksčiau prie kiekvieno priimto sprendimo buvo matoma, kaip kas balsavo, tai dabar tokia informacija paslėpta ir nukišta labai jau toli. O koks yra Tarybos narių „lankomumas“ išvis nepavyks sužinoti, nes tokie dalykai nepateikiami. Taigi gaila, kad už nemažus ES pinigus sukurta Savivaldybės svetainės dalis, kur viskas turi būti matoma ir vieša – kažkaip suvelta, paslepiant (nebūtinai tai padaryta specialiai, - aut. pastaba) kai kuriuos demokratijai svarbius dalykus. Vienas jų – Tarybos narių lankomumas.

Atidėtasis sprendimas

Atidėtas sprendimo priėmimas dėl vietos gyventojų apklausos paskelbimo. Tokią apklausą inicijavo Saugų seniūnijos Vilkyčių dalies iniciatyvinė grupė. Jos metu norėta sužinoti, ar vadinamosios Vilkyčių kadastrinės vietovės žmonės pritaria savarankiškos seniūnijos įkūrimui atsiskiriant nuo Saugų.

Šis būsimas sprendimas buvo aktyviai aptartas Tarybos komitetų posėdžių metu dar prieš savaitę. Tuokart Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Raimundas Ambrozaitis sakė, kad buvo parengtas sprendimo projektas ir tokia apklausa turėtų būti vykdoma visoje Saugų seniūnijoje. Tačiau Ekonomikos ir finansų komiteto nariai Š. Laužikas bei A. Jakas, gyventojų prašymu, pasiūlė tai daryti tik Vilkyčių kadastrinėje vietovėje. Šių Tarybos narių pageidavimu Savivaldybės administracija buvo įpareigota parengti alternatyvų sprendimą. Jis nesulaukė šio komiteto narių daugumos palaikymo, todėl Tarybos posėdžiui buvo pateiktas sprendimas, kur numatyta apklausti visos seniūnijos žmones.

O Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto nariai surengė išvažiuojamąjį posėdį į Vilkyčius. Tačiau iš ten grįžo nesusiformavę savo nuomonės, nes pritrūko kvorumo. Taip atsitiko dėl to, kad ne visi galimos Vilkyčių seniūnijos kaimų gyventojai pritaria atsiskyrimui nuo Saugų. Tad bent jau kol kas apklausa nebus vykdoma, o kaip bus pasielgta ateityje – nėra žinoma. Aišku yra tik tiek, kad jei ir įvyks tokia gyventojų apklausa, tai ji turės viso labo tik patariamąjį balsą.

Euro, euras ar €?

Galima šiuo atveju tik projektų rengėjus kaltinti, kad per jų neatidumą sprendimo projektuose, kur litai yra perskaičiuojami į eurus, buvo keli euro įvardijimai. Būta ir tarptautinio EU, ir lietuviško varianto Eu ir net specialiu euro simboliu pažymėtų sprendimo projektų. Tai pastebėjo Tarybos nariai J. Purlys ir V. Pozingis. Todėl šio posėdžio metu apie tai, kaip reikia rašyti ir sakyti naująją mūsų valiutą, aiškino Šilutės r. savivaldybės kalbos tvarkytoja Vita Stulgienė. Ji mokė, kad lietuviškai euro trumpinys rašomas Eu be taško, kaip kad buvo litas. Tiesa, didele klaida nelaikoma ir jei būna parašyta tarptautiniu žymėjimu EU. Štai euro simbolis su dvigubu perbrauktu brūkšneliu nevartotinas dokumentuose. Ji taip pat paaiškino, kad euras yra lygiai taip pat linksniuojamas kaip ir litas. Ir nors ji tai sakė ne vieną kartą, kai kurie Tarybos nariai  jos neišgirdo.

Šis netikslumas (bei projektų rengėjų neatidumas, - aut. pastaba) galiausiai buvo baigtas aptarinėti, kai Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis paprašė Tarybos narių sutarti, kad visi šie netikslumai bus ištaisyti. O posėdžio pabaigoje Tarybos narė Stasė Skutulienė paprašiusi žodžio pasidžiaugė, kad Tarybos nariai taip rūpinasi dėl lietuvių kalbos grynumo ir švarumo.                               


Straipsnio komentarai

jo2015-01-05
ka nors uzvalge per tusofke negero,kad taip vienodai visi susirgo. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?