Kur keliaus litai? Į sąvartyną, metalo laužą ir muziejų

2014-12-31, Aida Murauskaitė
Lietuviškos litų ir centų monetos bus parduotos kaip metalo laužas. M.Patašiaus nuotr.
Lietuviškos litų ir centų monetos bus parduotos kaip metalo laužas. M.Patašiaus nuotr.
Inkasatoriams sausio mėnesį jau atslūgs įtampa dėl eurų – mat juos jie jau bus išvežioję pardavėjams ir paslaugų teikėjams. Tačiau lauks nauja užduotis: per dvi savaites surinkti apyvartoje besisukančius litus.

Manoma, kad bus surinkta apie 2 tūkst. tonų litų – tiek banknotų, tiek monetų.

Lietuvos banko duomenimis, gruodžio pradžioje litų banknotų apyvartoje buvo 70 mln. vienetų ir jie svėrė apie 70 tonų, monetų – 1,135 mlrd. vienetų (2236 tonos).

Prognozuojama, kad į banką grįš apie 90 procentų litų banknotų ir apie 30 proc. monetų. Tačiau ne visi per pirmąsias savaites ar mėnesius.

Keliaus į atliekas

Kas nutiks litams? Banknotai bus smulkinami specialiomis mašinomis, o atraižos keliaus į sąvartyną. Užtat monetas ketinama suniokoti specialiu įrenginiu, o vėliau parduoti kaip metalo laužą.

Litų monetos pagamintos iš vario, aliuminio, nikelio lydinių. Centai – iš vario, cinko, alavo, aliuminio lydinių.

Metalo laužą supirksianti užsienio įmonė atskirs metalus, iš kurių buvo pagaminti litai.

Kuo litų monetos virs vėliau? Kaip sakė specialistai, bet kuo, kas gaminama iš šių metalų. Lietuviški pinigai gali būti panaudoti kad ir laidams gaminti.

Naikinimo laikas neribotas

„Banknotai ir monetos bus naikinami tol, kol turėsime ką naikinti. Juk Lietuvos bankas tiek popierinius, tiek metalinius litus keis į eurus neribotą laiką“, – sakė Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Kasos departamento direktorius Mindaugas Vilkelis.

Kaimyninėse šalyse – Latvijoje ir Estijoje – iš apyvartos išimtų banknotų ir monetų likimas buvo toks pat, koks numatomas ir lietuviškiems pinigams.

Lygiai taip pat kadaise buvo sunaikinti ir rubliai, ir talonai – vadinamieji vagnorėliai. Juos galima pamatyti muziejuose, kai kurie žmonės pasiliko pavyzdžių atminimui.

Darbo padaugės dvigubai

Litų likimas rūpi ir inkasatoriams. „Kol galios dvi valiutos, darbo bus per akis. Per pirmąsias dvi sausio savaites teks ne tik paleisti į apyvartą eurus, bet ir surinkti litus“, – sakė saugos ir inkasavimo bendrovės „Eurocash1“ vadovas Vytautas Labeckas.

Jis ir jo kolegos kaimyninėje valstybėje apskaičiavo, kad Latvijoje grynųjų pinigų kiekis euro įvedimo laikotarpiu padidėjo 30 procentų.

„Prognozuojame, kad inkasavimo apimtis Lietuvoje gali padidėti iki 2 kartų.

Įvertinę Latvijos patirtį, euro įvedimui mes pradėjome rengtis jau nuo šių metų vidurio“, – pasakojo V.Labeckas.

Šiuo laikotarpiu bendrovė monetų skaičiavimo mašinų naudos keturis kartus daugiau nei įprastai. Mat būtent monetų skaičiavimas suryja daug laiko, banknotus sutvarkyti ne taip sudėtinga.

Į gatves dukart daugiau išvažiuos ir inkasavimo automobilių, ir pačių inkasatorių.

V.Labeckas sakė, kad dar vienas iššūkis lauks nustojus galioti litams: visus surinktus litų banknotus ir monetas teks suskaičiuoti, įskaityti į įmonių sąskaitas ir paruošti sutvarkyti, kitaip tariant, sunaikinti.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?