SADM teiks pataisas dėl dirbančių tėvų pirmaisiais vaiko priežiūros metais

2019-02-16, socmin.lt

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teiks Ligos ir motinystės įstatymo pataisas dėl pirmaisiais vaiko priežiūros metais išmokas gaunančių, bet kartu ir dirbančių tėvų. Pataisų reikia norint pagerinti situaciją tėvams, kurie 2019 metais išeis vaiko priežiūros atostogų ir pirmaisiais mažylio priežiūros metais norės darbuotis.

Kaip žinoma, mamai ar tėčiui esant vaiko priežiūros atostogose ir kartu darbuojantis iki mažyliui sukanka vieneri metai, vaiko priežiūros išmoka mokama ne visa, o skirtumas tarp priklausančios išmokos ir gaunamų darbo pajamų.

Dėl mokesčių sistemos pasikeitimų dirbantys ir vaiką pirmaisiais metais auginantys tėvai, kurių visoje Lietuvoje yra apie du šimtai, sausio mėnesį gavo mažesnes vaiko priežiūros išmokas, bet jau kovo mėnesį „Sodra“ šį skirtumą padengs išmokėdama priemokas už sausį ir vasarį. Toliau priemoka į sąskaitą įkris kartu su išmoka.

Taip daroma, nes įstatyme įtvirtinta imperatyvi pareiga mokėti iki mokesčių pertvarkos paskirtas išmokas.

Tačiau tėvai, kurie vaiko priežiūros atostogų išeis šiais metais, ir norės darbuotis iki mažyliui sukaks vieneri, būtų atsidūrę kitokioje padėtyje, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teiks Seimui Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas.

Ministerija jau yra buvo pateikusi Seimui pataisas, pagal kurias pagal kurias vaiko priežiūros atostogų iki mažyliui sukaks vieneri išėję, bet dirbantys, tėvai turėtų gauti ne mažesnę nei 50 proc. vaiko priežiūros išmoką. Ši pataisa buvo paruošta atsižvelgus į dirbančių tėvų siūlymus sudaryti geresnes sąlygas prižiūrėti vaiką pirmaisiais metais ir kartu darbuotis išsaugant teisę į pusę išmokos.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasiūlė pataisą patobulinti ir klausimo svarstyme padarė pertrauką. Ministerija patobulintą pasiūlymą planuoja pateikti pavasario sesijoje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Finansų ministerijai taip pat pradėjo diskusijas dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatų. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas reglamentuoja neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), kuris taikomas ir socialinio draudimo išmokoms. Dėl neapmokestinamojo dydžio pokyčių 282-489 eurus „į rankas“ siekiančios socialinio draudimo išmokos teoriškai šiek tiek sumažėja, bet skirtumą kompensuoja „Sodra“.

Kaip žinia, išmokos, mokamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų,  yra apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu, tai yra iki 2019 m. sausio 1 d. galiojusiais įmokų tarifais. Tačiau apmokestinant išmokas taikomas naujas 300 eurų neapmokestinamasis pajamų dydis, kuris anksčiau siekė 380 eurų. 

„Sodra“ priemokomis kompensuos skirtumą išmokų gavėjams, kuriems jos paskirtos 2018 metais, bet teisės aktus gali tekti keisti norint užtikrinti lygiavertes sąlygas Lietuvos piliečiams, kuriems išmokos paskiriamos po mokesčių pertvarkos.


Straipsnio komentarai

..2019-02-16
vėl aiškina kažką apie negyvėlius tarsi jei būtų gyvi, sveiki ir lakstytų rūpindamiesi mus gyvaisiais. nu yra kažkokie aklieji kur veda kažkur ir kuriuos mes sekame į tą jų šviesiais pažadais padabintą rytojų. Ministerija yra negyvas objektas, kuris negali teikti jokių pataisų prie geriausių norų pagrįstų kad ir geriausiais ketinimais. Lygiai ta pati problema su Sodra, jinai negali padengti jokių skirtumų. Kuo toliau į straipsnį tuo dar gražesnio kartumo šaknys subujoję - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pradėjo diskutuoti su kitų atgijusiu objektu - Finansų ministerija. Tarsi jų socialinis modelis ant tiek automatizuotas kad jiems jau nebereikia net nosies patiems krapštytis, ten viskas atžymima taip kaip reikalinga tam modeliui, o jie gali gyventi po palmėmis kur nors tailande. Nu jiems turbūt aktualu tik apsauga asmens duomenų privatumo srityje kad kad sustabdyti tų drąsių kelėnų ylų lindimo iš maišo tvaną. Kažkoks sąjūdis nuostabaus proto zombių kaukolių kapinynuose. Straipsnis nepasirašytas tarsi valstybė užgrobta ir valdoma piratinių anonymous organizuoto nusikalstamumo vikingų grupuočių.
Va kas liečia socialinę apsaugą ir tas apmokamas motinystės/tėvystės vaiko priežiūros atostogas lietuva buvo turbūt pasaulyje viena iš pačių pačiausių šioje srityje. Trys metai atostogų. Dokumentai ir blankai ant durniaus. Tad čia gali būti kad buvo naudojama kaip kažkokia brexit imperijos al-qaeda bazė kad formintis ir auginti savo popierius "organiškai" su ar be garsų pasauliu.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?