Po pėdos nykščio kauliuko operacijos – vėl graži pėda

2019-03-26, Viktorija SKUTULIENĖ Visuomenės informavimo specialistė
VšĮ Šilutės ligoninės ortopedai traumatologai Alius Pauža (kairėje) ir Gintaras Drūlia. Medikai informuoja moteris apie galimybę vėl turėti sveikas ir gražias pėdas. 
VšĮ Šilutės ligoninės ortopedai traumatologai Alius Pauža (kairėje) ir Gintaras Drūlia. Medikai informuoja moteris apie galimybę vėl turėti sveikas ir gražias pėdas. 
Pėdos pirmojo piršto iškrypimas, lotyniškai vadinamas Hallux valgus, – viena labiausiai paplitusių moterų pėdų deformacijų, dėl kurios skauda pėdas, jos tinsta, parausta. Jei jaučiate šiuos simptomus, Šilutės ligoninės ortopedai traumatologai ragina nedvejoti ir kreiptis – kartu bus rastas sprendimas, kaip sumažinti skausmą ir pėdos deformaciją. 
 
Simptomai ir priežastys
 
Iššokęs kojos piršto kauliukas sukelia daug nepatogumų: moterys negali avėti mėgstamų batų, dažnai tenka pirkti naują avalynę, net keliais dydžiais didesnius batus. Atšilus orams, nešiojama laisva avalynė, basutės ar šlepetės, kurios nespaudžia kojos, todėl dažniausiai skausmai moteris vargina žiemą. 
 
„Deformacija vystosi ne vienerius metus, todėl žmonės nejaučia pirmųjų simptomų ar nepastebi kojų pokyčių. Ilgainiui pradeda tinti nykščio srityje, ima skaudėti“, – aiškina VšĮ Šilutės ligoninės ortopedas traumatologas A. Pauža. Pasak specialisto, kojos nykščio sąnario deformaciją sukelia siaura, spaudžianti avalynė, kasdienis avėjimas aukštakulniais. Įtakos turi ir  paveldimumas. Jei kauliukas buvo iškrypęs mamai, didelė tikimybė, kad iššoks ir dukrai.
 
Ortopedas traumatologas G. Drūlia, pabrėžia, kad paveldimas yra ne iššokęs kauliukas, bet pats pėdos tipas. Anot specialisto, gali vaikščioti su kokiais tik nori batais, tačiau vis tiek deformacijos nepavyks išvengti. Beje, deformuoti pėdos kauliukai dažniausiai vargina moteris, vyrus – rečiau. 
 
Ortopediniai įtvarai negelbsti 
 
Nuo skausmo ir diskomforto kenčiančios moterys dažnai pasikliauna interneto reklamomis, kuriose skelbiami nuo deformacijos gelbstintys ortopediniai įtvarai. Gydytojo A. Paužos nuomone, tikėtis, kad juos užsidėję pacientai išgydys kojos piršto deformaciją, naivu. Tai – laikinas sprendimas. 
 
„Žmonės tiki, kad įtvarai padeda sumažinti deformaciją, deja, turiu juos nuvilti. Tarpupirščiais ir kitais įtvarais šio proceso sustabdyti neįmanoma. Ar galima sulėtinti – sunku atsakyti. Įtvaras skirtas tik tam kartui. Jį užsidėjus vaizdas pagerėja – pirštas tiesus, tačiau įtvarą nuėmus – vėl tas pat. Argi žmogus nešios įtvarą visą gyvenimą?“ – retoriškai klausia ortopedas traumatologas A. Pauža. 
 
Gydytojai vieningai teigia, kad šiai problemai spręsti yra patikimesnių sprendimo būdų negu nešioti įtvarus su viltimi, kad deformacija toliau nesiplėtos. „Norime, kad moterys žinotų, jog iš tikrųjų gali nebekentėti skausmo. Nereikia bijoti operacijos ar sveikimo laikotarpio. Žinokite, jog yra galimybė vėl turėti sveiką gražią pėdą“, – praneša ortopedas traumatologas G. Drūlia. 
 
Patikimas sprendimo būdas
Europoje taikomos trys populiariausios Hallux Valgus deformacijų operacijų metodikos, kurios taikomos ir Šilutės ligoninėje. Ortopedai traumatologai aiškina, jog pagal deformacijos dydį, sprendžiama ir operacijos apimtis. Jos metu koreguojama piršto ašis, minkštieji audiniai. 
 
„Jei žmogus nesikreipia laiku, vystosi ir kitų pirštų deformacija. Tada pacientės akimirksniu atskuba pas mus, mat nebegali iškęsti skausmo“, – sakė A. Pauža. 
Iššokusio kojos piršto kauliukų deformacijų yra pirmo, antro, trečio laipsnių. Kai tėra pirmas laipsnis – operacijos nereikia. Antro ir trečio laipsnių deformacijoms jau būtina operacija. „Kuo ilgiau pacientas atidėlios, tuo didės nykščio, kitų pirštų deformacija, pakis pėdos ašis, kentės kelio, klubo sąnariai, skaudės nugarą. 
 
Prasidėjus kojos piršto deformacijai, Šilutės ligoninės medikai pacientams rekomenduoja nedvejoti ir kreiptis į juos ir kartu nuspręsti, kokio gydymo imtis. „Pirmieji skausmai – tai  signalas, kad reikalinga pagalba. Negydomi kauliukai tik dar labiau darosi skausmingi ir deformuojasi kiti pėdos pirštai bei visa pėda“, – sakė A. Pauža. Jam antrino ir kolega, pridurdamas, kad pajutus pirmuosius pėdos deformacijos požymius ir skausmą, svarbu kuo ankščiau kreiptis į ortopedą traumatologą. Tada gydymo eiga bus lengvesnė ir greitesnė. 
 
Kitą dieną po operacijos – namo
 
Pastebima, jog ne visi pacientai ryžtasi operacijai, nes baiminasi, kad nebegalės vaikščioti. Ortopedai traumatologai informuoja, jog pacientui atliekama operacija tik kartu su gydytoju suderinus patogiausią dieną ir laiką. Priklausomai nuo deformacijos sudėtingumo, operacija trunka apie 1 valandą. Kitą dieną, gydytojui įvertinus rezultatus, pacientas išleidžiamas namo. Esant poreikiui, pacientui pritaikomas įtvaras, su kuriuo galima vaikščioti, tačiau tik remiant kulną. 
 
„Moterys dažniausiai nerimauja, jog negalės minti išoperuotos kojos. Pabrėžiu: jau kitą  dieną pacientė gali minti koją, tačiau ne pirštais. Galima koją statyti ant kulno“, – akcentuoja gydytojas  G. Drūlia. Galutinai pasveikstama per 5 savaites.

Straipsnio komentarai

Nu2019-04-02
Gerai kad daug klausimų,o kaip tik norėjau pas jį kreiptis. Persigalvojau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ingri2019-03-30
Šitas gydytojas su mėlyna darbo apranga, ŠAUNUOLIS???? esu dėkinga už begalinį rūpesti ir atvirai išsakyta nuomonę bei pasekmes. Išmano savo darbą. ???????????????? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Gugis2019-03-27
o tai ką tu čia parašei? ne nuomonę? tu gal kažkoks nuomonių specialistas, kuris yra lygesnis negu kiti? nu žinai gal tu kiborgas išlindęs iš po žemių? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gugis2019-03-27
Matot ką turim dėl tos teisės į nuomonę. Kiekvienas ką nori tą ir rašo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to ???2019-03-27
matai kokia princesė. pabudo nuo neiškultų žirnių po čiučiniais. o pabudusi pablūdo ir pradėjo strojinti visus tam kad susiporavę gaideliai imtų ir mestų visus savo darbus važiuojant į malūnus ir imtų dėl jos statyti sienas iš kažkokių blokų. Vien dėl to kad jai kažkas "nemalonu". Jinai kažkoks visuomeninis lakmuso popierėlis. Jugi aš to laikraščio nerašau tik pakomentuoju ir tikrai nesakau nieko kas yra nelegalaus, nevartoju kažkokios vulgarios ar nešvankios kalbos, nekurstau, nesantaikauju, tt. Aš gi nieko nežinau. Viskas kuo tu mane tepi tai yra tavo nenuostabaus proto purvini škudurai kurie lenda į viešumą kažkokių ragų pavidalu, nes svyla kažkokios trumpos melo kojos. Be to čia nelabai ir laikraštis toks labiau kaip viešųjų ryšių centras kur skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
???2019-03-27
Ar niekas taip ir negali užblokuoti to dvitaskio. Tiesiog nemalonu skaityti laikraštį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2019-03-27
Reikia į Švėkšną paskambinti ar nieko nepasigedo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Aš2019-03-26
tu nelabai supranti ką reiškia savanoriškas gydymas, kur šitą barjerą cžv gestapas apėjo su daug įvairių apėjimų pvz rūpybomis, nepriklausomybininkai kovojantys su priklausomybėmis, smurtas artimoje aplinkoje, terorizmas, radikalizacija, saugios kaimynystės, drąsos kelėnai, drąsūs keliai, violetiniai, voluntariusai, tt. Bet tai tik ėjimas pagrįstas keistu tikėjimu tikėjimo žodžiu. "savanoriškas gydymas" tai yra lygiai ta pati sparnuota Ostapo Benderio frazė apie tai kad "skęstančiųjų gelbėjimasis pačių skęstančiųjų reikalas", kur tokiems skęstantiems nėra jokių šansų "išgyti" išskyrus griebtis už šiaudų ir bandyti išgerti tą skysti kuriame skęsti. Nu tame ir esmė kad psichiatrija negydo - jie per visą psichiatrijos istoriją nėra išgydę nei vieno "ligonio" jeigu nežiūrėti į tokią veiklą per kažkokią karinę anglių karalystės prizmę kur daktarų grupuotė veikia pagal logiką kad "geras indėnas tik miręs indėnas". Tad "ligonis" turi susiprasti kas darosi ir gydytis pats. Jeigu eini pas psichiatrus ir prašai kad tave gydytų tai tas pats kas eiti į bažnyčia ir prašyti kad tave nustotų mušti. Tad čia irgi negalima kažkaip susiprasti apie psichiatriją, nes tai yra kažkoks nesusipratimas žiūrint iš kokios tik nori pusės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2019-03-26
Nesuprantu iš kur tokių komentatorių Šilutėje atsiranda, artimiausias taškas tikrai ligoninė kur tvarko nusikalbėjimus, artimieji turėtų padėti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ps2019-03-26
Israsykit kas nors tam dvitaskiui siuntimą i Švėkšna ! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-26
žinot čia tokie "reklaminiai" straipsniai tai kažkas panašaus į tas istorijas apie dušų marketingą dievų miško klipatoms. Kokie jūs būsite gražus murziai kai nusiprausite, nereiks gaišti laiko mazgojimams. tame ir esmė kad gražiomis akimis sotus nebus nei vienas vilkas, net jeigu pas tą vilką ir geležiniai nervai ir nelašanti kantrybė. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-26
kas čia per pavardės pas daktarų grupuotę? kas per veidai? ar kartais ne su skraidančiais olandiškais malūnais atsidonchikotina? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?