Į susitikimą atskubėjo būrys naumiestiškių

2019-06-24, Nijolė Rimkienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Žemaičių Naumiesčio filialo bibliotekininkė
Susitikti su svečiais ir dalyvauti pasakų dirbtuvėse susirinko didelis būrys Žemaičių Naumiesčio gimnazijos ir Gardamo skyriaus moksleivių.
Susitikti su svečiais ir dalyvauti pasakų dirbtuvėse susirinko didelis būrys Žemaičių Naumiesčio gimnazijos ir Gardamo skyriaus moksleivių.
Šilutės F. Bajoraičio viešosios  bibliotekos Žemaičių Naumiesčio filiale lankėsi gamtininkas, fotografas, rašytojas Selemonas Paltanavičius ir dailininkė, knygų iliustratorė, literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ vyriausioji redaktorė ir dizainerė Lina Eitmantytė-Valužienė.

Knygas rašo važiuodamas

Susitikti su svečiais ir dalyvauti pasakų dirbtuvėse susirinko didelis būrys Žemaičių Naumiesčio gimnazijos ir Gardamo skyriaus moksleivių.

Pasakų dirbtuvės su S. Paltanavičiumi prasidėjo nuo rašytojo pasakojimo apie savo vaikystę, kuri prabėgo gamtos apsuptyje. Pats Selemonas prisipažino, kad stiprų artimumą su gamta jis pajuto dar būdamas visai mažas. Gamtininku tiesiog gimė ir jau vaikystėje žinojo, kad  bus gamtininkas.

„Kiek save atsimenu, be gamtos man niekas nerūpėjo“, – pasakojo rašytojas. Dar būdamas vaikas svajojo, kaip rašys knygas apie gamtą, kurių tuo metu labai trūko. Rašytojas parašė daugiau nei 50 knygų. Didelė dalis skirtos vaikams. Jos – apie Lietuvos gamtą, jos grožį, mišką ir jo turtus.

S. Paltanavičius šiuo metu yra vienas populiariausių vaikų rašytojų Lietuvoje. Jo knygos ne kartą pateko į geriausių knygų penketukus. „Velniukas ir vieversiukas“ išrinkta geriausia 2007 metų knyga vaikams. Knyga „Maži ežiuko sapnai“ laimėjo 2016 metų knygos vaikams rinkimus.

Dirbtuvėlių dalyviai su dideliu susidomėjimu klausėsi svečio pasakojimo apie tai, kaip gimsta kūrinio idėja, kaip ji auga, kaip atsiranda personažai, kaip kuriami jų charakteriai, aplinka, kurioje jie apgyvendinami. Rašytojui būsimų knygų, sumanymai kyla labai įvairiai: vienus rašytojas nešiojasi ir brandina ilgai, metų metus, kiti gimsta staiga ir prašosi parašomi. S. Paltanavičius juokavo, kad knygas rašo važiuodamas automobiliu. Vaikams nepatikėjus, paaiškino, kad mintis įrašinėja į diktofoną, o vėliau belieka jas užrašyti. Rašytojas skaitė ištraukas iš savo knygų, atsakinėjo į klausimus, kvietė vaikus į gamtą ieškoti savų atradimų.

Iliustracijos sužadina vaizduotę

Dirbtuvėlėse knygų iliustruotoja ir vaikų literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ vyriausioji redaktorė Lina Eitmantytė-Valužienė vaikams vaizdžiai pristatė knygos kelią - nuo surinkimo kompiuteryje iki išleidimo spaustuvėje. Dailininkė pasakojo, kad vaikų knygos leidime labai svarbią vietą užima iliustracijos, kurios padeda vaikams suvokti tekstą ir sužadina jų vaizduotę. Iliustracijos padeda net nemokančiam skaityti suprasti knygos turinį.

Lina paaiškino, kuo skiriasi dailininkas nuo iliustratoriaus. Dailininkas yra laisvas savo vaizduotėje, jis gali laisvai išreikšti savo idėją. Knygos iliustratorius turi labai įsigilinti į iliustruojamos knygos turinį, pajausti herojų charakterius, jų gyvenamąją aplinką, išvaizdą. Knygose iliustracijos turi savo seką.

Iliustratorė trumpai papasakojo apie savo iliustruotą Claudijos Rainville ir Riccardo Geminiani knygą „Rafis, baltasis erelis“, jos herojų baltąjį erelį Rafį, kuris gimė kitoks nei jo giminaičiai, parodė originalias savo sukurtas knygai iliustracijas ir pakvietė dirbtuvėlių dalyvius patiems tapti iliustratoriais. Pasiūlė baltame lape nusipiešti mažą ovalią figūrėlę, nuspalvinti juodai, bet palikti mažą baltą taškelį. Pridėti linijas, lankus. Vaikai greitai susivokė, kad piešia paukštį, o tiksliau mažą erelį. Galutiniame rezultate, nors visi piešė tą patį, piešiniai buvo saviti ir skirtingi. Atsisveikindama dailininkė paragino vaikus nebijoti būti kitokiais, nes kiekvienas iš jų yra ypatingas, o kitaip mąstantys žmonės yra įdomūs.

Dailininkės L. Eitmantytės-Valužienės kūrybiniame bagaže – daugiau nei dvidešimt iliustruotų knygų, surengta ne viena kūrybos darbų paroda Lietuvoje. Dailininkės kūrybos darbai eksponuoti Bolonijoje, Bratislavoje, Seule ir kt.

Dirbtuvėlėse su menininkais vaikai daug sužinojo, patyrė šiltų emocijų, patys dalyvavo meninės kūrybos procese.

Susitikimai surengti vykdant tęstinį projektą „Profesionalaus meno ir saviraiškos dialogas“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.


Straipsnio komentarai

..2019-06-24
beraščiai ostapininkai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?