Kaip prisijaukinti saulės energiją?

2019-11-08, Sergėjus GVILDYS
UAB „Energetikos objektų statyba“ savininkas ir vadovas A. Endzinas prie individualiam vartotojui sumontuoto saulės jėgainės įtampos keitiklio.
UAB „Energetikos objektų statyba“ savininkas ir vadovas A. Endzinas prie individualiam vartotojui sumontuoto saulės jėgainės įtampos keitiklio.
Mokslinis ir techninis progresas, kurio varomoji yra ne tik karinė pramonė bet ir stambusis verslas, po truputį žengia ir arčiau mūsų durų. Dar neseniai žavėjomės galimybe kalbėti telefonu be laido, o šiandien jau kasdienybe tapo vaizdo skambučiai. Ne paslaptis, kad visa tai kainuoja milžiniškus energijos resursus, kurie, deja, turi nesustabdomą tendenciją brangti.

Brangstanti energija verčia dairytis alternatyvų

Energijos resursai, o ypač jų gamybos kaštai, tampa vis brangesne preke. Neseniai pasauliniame energetikos forume mokslininkai pateikė pavyzdį, kad mobiliuoju telefonu balso paieškos vienam  žodžiui reikalinga tiek energijos, kad jos kiekio užtektų užvirinti litrą vandens. Tai iš tikrųjų didžiuliai resursai. O jei jų poreikius perkelsime į gamybą ir buitį, tai neišvengiamai susidursime su brangstančiais energijos kaštais.

Ir šiandienos gyvenimo be energijos neįmanoma įsivaizduoti. Bet kaip šioje vietoje galėtume sutaupyti? Būtent šiuo klausimu kalbinome UAB „Energetikos objektų statyba“ savininką ir vadovą Audrių Endziną. Mat įmonės veikla neapsiriboja vien tik elektros instaliacija ir instaliuotų objektų priežiūra. Ši įmonė - kone pagrindinis atsinaujinančių energijos šaltinių montuotojas mūsų rajone. Pasak A. Endzino, šiandien individuali energijos gamyba prieinama beveik kiekvienam - tiek fiziniam, tiek juridiniam asmeniui.

Įmonių kaštų taupymas

Elektros energijos įsigijimo kaštai ypač aktualūs parduotuvėms ir gamykloms, kurios naudoja šaldymo įrangą, taip pat kai naudojama energija patalpų apšildymui bei karšto vandens gamybai. Šios sritys naudingiausios savo pasigamintos energijos naudojimui. Ir čia verslas, o ypač smulkusis, turi nišą taupymo manevrams.

Pavyzdžiui, 5 kilovatvalandžių galios saulės baterija per metus pagamina apie 6 000 kilovatų elektros energijos. Ją galima taupyti, padedant į ESO energijos saugyklą, bet naudingiau sunaudoti iš karto dėl saugojimo kainos. Todėl pereinant prie saulės energijos tokius dalykus reikia pasiskaičiuoti ir įvertinti, kaip racionaliau panaudoti pagamintą energiją. Apytiksliais skaičiavimais, anot A. Endzino, elektros vartotojas turi realius šansus neblogai sutaupyti. Pagal sąlyginius elektros energijos kaštus, išlaidos gali sumažėti nuo 80-90 eurų iki 17 eurų.

Nauda ir kaštai atskiram vartotojui apskaičiuojama individualiai, pagal konkrečius duomenis, kurie priklauso ne tik nuo oro sąlygų bet ir nuo pastato konstrukcijos ypatumų. Sąlyginai yra paskaičiuota, kad įrenginio atsipirkimas gali trukti apie 5-7 metus, priklausomai nuo oro sąlygų. Jei saulės daugiau per metus, tai ir atsipirkimas yra spartesnis. Be to, yra galimybių pasinaudoti ir valstybės parama.

Alternatyvos galimybės daugiabučiuose

Pravartu būtų žinoti apie atsinaujinančius elektros energijos šaltinius ne tik individualių namų gyventojams, bet ir gyvenantiems daugiabučiuose. Ypač tuose, kur planuojama namo renovacija.

Ne tik teisingas namo apšiltinimas taupo šilumos kaštus. Čia vertėtų pagalvoti ir apie elektros energijos alternatyvą. Sumontavus saulės baterijas ant daugiabučio namo stogo, gyventojai gali užtektinai patys pasigaminti karštą vandenį. Žinant karšto vandens, jo pašildymo ir kitus susijusius su priežiūra kaštus, nesunku įsivaizduoti taupymo galimybes. Labiausia patartina atkreipti dėmesį tiems namų gyventojams, kur reikalingas karšto vandens ir šildymo sistemos atnaujinimas dėl nusidėvėjimo.

Saulės jėgainės gali būti montuojamos tiek trifaziame, tiek ir vienfaziame tinkle, kas labai svarbu nedidelio galingumo vartotojams, siekiantiems pasididinti galią, tuo pačiu apsirūpinant ir pigia bei kokybiška energija. Todėl jų įrengimas – tikrai efektyvus ir naudingas vartotojui sprendimas.

Įrenginiai tarnauja ilgai

Įmonė, teikianti atsinaujinančių energijos šaltinių montavimo paslaugas, suteikia 5 ir 10 metų garantiją atliktiems darbams. O saulės baterijų gamintojas teikia 20 metų garantiją. Baterijos yra pakankamai atsparios naudojimui mūsų klimatinėse sąlygose. Gamintojas garantuoja, kad pučiant uraganiniam vėjui iki 35 m/s jos išlieka veiksnios. Kitų, nenumatytų gamtos stichinių nelaimių atvejais, kai kurios draudimo bendrovės nemokamai draudžia saulės baterijas, kartu su būsto draudimu. Todėl akivaizdu, kad baimių rizika yra minimali.

Saulės baterijų įrengimo kaštai yra skaičiuojami kiekvienam objektui individualiai. Tačiau, jei vartotojas sugeba, daugelį paruošiamųjų darbų gali atlikti pats. Pasak A. Endzino, apie tai jo įmonėje galima gauti konsultacijų ir kitokios pagalbos. Pravartu žinoti ir tai, kad nuo kitų metų tiek elektros, tiek elektros gamybos įrenginių kaina kils. Todėl laimėti gali tie, kurie dar šiemet apsispręs ir nedelsdami pradės parengiamuosius darbus.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

dųdelė2019-11-13
raik pajimt i pūst postą... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
E.Ž.2019-11-12
turiu jau porą metų ir negaliu atsidžiaugti! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Fiksas2019-11-11
Nepirkti, nepirkti, nepirkti. Apgaule totali. svarbu, kad parduoti teisingai sako. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
TT2019-11-09
Smagi investicija tačiau netgi su valstybės kompensavimu, iš lietuviškų algų nesukrapštysi tokių pinigų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
apie atsipirkimą2019-11-09
pieną superka vienokia kaina , o parduoda keliariopa...nugriebtą...sviestas ir grietinė atskirai...
ir tai jiems ne tik atsiperka, bet ir solidų pelną neša...per kelias dienas...jei atsipirktų po 5 metų...je jau būtų seniai išnykę.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pardavėjų reikalas2019-11-08
kuo daugiau parduoti. Geras daiktas ir be reklamos geras. Reklamuojamas visoks šlamštas, arba pigus, už kurį keliariopa kaina imama. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
per didelė reklama2019-11-08
kelia įtarimus.
Tipo nusipirkite įrengimus o mes paskirstysime energiją...trečdalį pasiimsime už ale pasandėliavimą, perteklių visą pasiimsime...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
per didelė reklama2019-11-08
kelia įtarimus.
Tipo nusipirkite įrengimus o mes paskirstysime energiją...trečdalį pasiimsime už ale pasandėliavimą, perteklių visą pasiimsime...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tam o tai2019-11-08
Atsipirkt gal ir atsipirks, bet visų pirma neįpirksi. Čia tik turčiams toks taupymas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O tai2019-11-08
neblogas variantas 5 metai pilnas atsipirkimas tai čia net labai geras Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?