Prūsijos karalienės Luizės žiedas. Kas tai?

2020-01-17

Kaliningrado sritis ir Klaipėdos kraštas yra buvusios Prūsijos karalystės rytinė dalis – Rytų Prūsija, kurias geografiškai jungė Nemuno upė. Po Antrojo pasaulinio karo, vėliau po sovietų sąjungos griūties, Nemunas tapo išorine siena, skiriančia Lietuvos Respubliką ir Kaliningrado sritį. Tačiau ši teritorija yra turtinga išlikusiu bendrą Rytprūsių istoriją ir kultūrą menančiu paveldu, bet dėl nepakankamai išvystytos turistų informavimo sistemos, bendros turizmo strategijos pasienio regione (Pagėgiuose ir Sovetske) stokos, kyla kultūrinio dialogo ir identiteto suvokimo problemos.

VšĮ Pagėgių krašto turizmo informacijos centras bei Sovetsko miesto savivaldybės administracija 2019 m. rugpjūčio 10 d. pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą „Tikslinės turizmo traukos vietovės tarp Rytų ir Vakarų Europos sukūrimas, propagavimas ir plėtra“, finansuojamą 2014-2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis (toliau – EKPP).

Šiuo projektu siekiama per bendras veiklas atgaivinti Kaliningrado srities ir Klaipėdos krašto istoriją be sienų, ją tinkamai reprezentuoti ir inovatyviomis priemonės didinti vietos žmonių bei turistų susidomėjimą bendru paveldu ir taip prisidėti prie kultūrinio dialogo skatinimo, regiono patrauklumo didinimo bei turizmo abipus sienos vystymo ir plėtros.

Vienas iš svarbiausių projekto uždavinių - bendrai veiklai sutelkti institucijas, turizmo centrus, muziejus, asociacijas apibus Nemuno ir sukurti tarptautinį turistinį maršrutą ,,Karalienės Luizės žiedas“. Kodėl karalienė Luizė?

Prūsijos karalystė - nebeegzistuojanti istorinė valstybė kelis šimtmečius dariusi didelę įtaką Vokietijos ir visos Europos istorijai. Viena ryškiausių to meto asmenybių yra Prūsijos karalienė Luizė, palikusi gilų pėdsaką žmonijos istorijoje. Projekto „Tikslinės turizmo traukos vietovės tarp Rytų ir Vakarų Europos sukūrimas, propagavimas ir plėtra“ metu siekiama išsaugoti istorinį Prūsijos karalienės Luizės palikimą Tauragės ir Sovetsko regionuose, viešinant istorines, kultūrines vietas bei objektus abipus Nemuno.

Todėl per dvejus projekto įgyvendinimo metus bus sukurtas turistinis maršrutas ,,Karalienės Luizės žiedas“, apimantis daugiau nei 300 km.

Turistai galės keliauti karalienės Luizės žiedu: maršruto pradžia - Vilkyškiai ,,Istorijos inkubatorius“ (Pagėgių sav.), antras žymesnis taškas – Panemunė, Lietuvos Respublikos ir Kaliningrado srities pasienis, sienos perėjimo punktas. Šiandien vietos ir užsienio turistams sudarytos puikios galimybės keliauti į Kaliningrado sritį, pasinaudojant nemokamomis elektroninėmis vizomis.

Todėl pirmasis istorinis miestas, pasitinkantis turistus yra Tilžė (dabar Sovetskas). Tilžės mieste įdomi ne tik senoji urbanistinė architektūra, bet ir buvusiame Jokūbynės parke 2014 metais atstatyta Prūsijos karalienės Luizės skulptūra. Toliau Luizės žiedas tęsiasi į Kaliningrado miestą, per Kuršių Neriją - į Klaipėdos miestą ir apylinkes, kol galų gale žiedas užsibaigia Piktupėnuose, Pagėgių sav. Šiuo metu sudarytas preliminarus maršrutas, kuris ilgainiui bus plėtojamas. Projekto pabaigoje bus išleistos brošiūros ir žemėlapiai su išsamiu ir konkrečiu maršruto aprašu. Taip stiprinant institucijų ir turizmo sektoriaus bendradarbiavimą abipus Nemuno, siekiama padidinti turistų susidomėjimą bendra istorija ir pritraukti kuo daugiau turistų į Tauragės bei Sovetsko regionus.

Pirmasis žingsnis žengtas praėjusių metų gruodžio 9-ąją. Tą dieną projekto partneris - Sovetsko miesto savivaldybės admininistracija - organizavo projekto atidarymo konferenciją. Konferencijoje dalyvavo Pagėgių ir Sovetsko miesto savivaldybių atstovai, projekto darbo grupės nariai. Sėkmingą abipusį bendradarbiavimą įrodo ir tai, kad konferencijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos konsulato Sovetske trečiasis sekretorius Darius Junelis.

Po sveikinimo žodžių buvo pradėta išsamiau nagrinėti Luizės pėdsakus Kaliningrado srityje. Šia tema pranešimus skaitė Sovetsko miesto istorijos muziejaus specialistė Ala Petrova Čiubun, Kaliningrado kraštotyros klubo vadovas Adatov Boris Nikolaev ir kiti.

Pranešimai atskleidė daug nežinomų istorinių faktų, susijusių su Prūsijos karalienės Luizės gyvenimu, politine ir visuomenine veikla. O svarbiausia - buvo diskutuojama, kaip šias istorines žinias praktiškai pritaikyti turistų poreikiams. Konferencijos pabaigoje projekto vadovas Sigitas Stonys pristatė filmuotą medžiagą apie Pagėgių krašto turizmo išteklius.

Būtina pažymėti, kad projektas pasižymi keliais pridėtinės vertės ir naujumo aspektais. Visų pirma, projektu siekiama sukurti veiklią atstovybę, kurios būstinė - ,,Istorijos inkubatorius“ Vilkyškiuose. Atstovybė turėtų tapti Prūsijos istorijos tinklo, jungiančio turizmo centrus, muziejus, asociacijas ir įvairias draugijas Vakarų Lietuvoje bei Kaliningrado srityje, iniciatore.

Vertėtų akcentuoti turistinio maršruto tarptautiškumą ir tematiškumą, kuris, turizmo srities analitikų nuomone, paprastai populiaresnis ir patrauklesnis nei tik lankytinų objektų apjungimas į bendrą maršrutą. Tinkamai išplėtotų ir aktyviai naudojamų tarptautinių turistinių maršrutų, apimančių Lietuvos ir Rusijos teritorijas, yra vos keli. Vienas iš jų „Baltų kelias“, apimantis istorines baltų gyvenamąsias teritorijas (Lietuva, Latvija, Rusija, Baltarusija, Lenkija). Todėl turistinio maršruto ,,Karalienės Luizės žiedas“ propagavimas ir plėtra tiek kultūriškai, tiek ekonomiškai yra itin svarbus.

Labai svarbu pažymėti, kad tarptautinis tematinis maršrutas bus pritaikytas ir tiems, kurie nori susipažinti su Rytų Prūsijos kultūra, tačiau dėl įvairių priežasčių neturi galimybės keliauti iš vienos valstybės į kitą. Abiejose valstybėse turistai galės susipažinti su šalių istorija neakivaizdžiai – nuotoliniu būdu pasitelkus informacines technologijas (virtualūs turai, animacijos, reprezentacijos).

VšĮ Pagėgių krašto turizmo informacijos centras yra pagrindinis paramos gavėjas. Projekto partneris - Sovetsko miesto savivaldybės administracija. Bendra projekto vertė – 698 867 eurai, iš kurių – 628 980,3 eurų yra finansuojama ES lėšomis. Projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai. Projekto darbo grupė: projekto vadovas Sigitas Stonys, projekto finansininkė Dalia Šėperienė, projekto koordinatorė Gintarė Šimkūnaitė, projekto koordinatorius Sovetsko mieste Oleg Vašurin, finansininkė Natalija Eremenko, projekto koordinatoriaus asistentė Olesia Soloveva.

Norinčius sužinoti daugiau apie bendrą projektą kviečiame sekti facebook‘o paskyrą „Istorijos inkubatorius“.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

šišioniškė2020-01-26
Tai kad vienas jau buvo toks projektas (Lenkija, Lietuva , Rusija- Tilžė)... Ar kas nors pajutot??? Oi kaip yra mėgstama Pagėgių politikų frazė - ,,turizmas..., tik per turizmą..." (atseit galima šiame regione siekti pranašumo ir ekonominio suklestėjimo)... bet kažkaip tas kraštas kaip tuštėjo, taip toliau liūdnai tuštėja... nors, ga,l kai kurie dvareliai ir klesti :) ...Tilžė... irgi nieko naujo... kur Andželika Špiliova - kuri yra superinė krašto istorijos žinovė... Žodžiu - abipus Nemuno - tik gražios kalbos...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
autentischkas schischionischkis2020-01-22

jei abieju saliu politikai nesikis, pasiseks projektas. Kolkas nera tarpe paminetu projekto vygdytoju „vagiu ar kokiu zuliku“
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
282020-01-18
Garantuoju, kad po lesų ,,įsisavinimo'' viskas pasibaigs kaip su vandens turizmu Nemune- kur tie laivai ir kur to prieplaukos?..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Flamingai2020-01-18
Rusija ir Lietuva nu cia kazkas nerealaus ???????????? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?