Pamario Oskaras iškeliaus į Juknaičius

2020-02-27, „Šilokarčemos“ informacija
„Juknaičiai“ – pirmasis kolektyvas, Šilutės rajonui pelnęs vieną garbingiausių šalyje įvertinimų – „Aukso paukštės“ apdovanojimą.
„Juknaičiai“ – pirmasis kolektyvas, Šilutės rajonui pelnęs vieną garbingiausių šalyje įvertinimų – „Aukso paukštės“ apdovanojimą.
Už reikšmingus darbus ir nuopelnus garsinant Šilutės kraštą Lietuvoje ir už jos ribų, tautinės kultūros, šokio meno tradicijų pamario krašte sklaidą bei aktualinimą, Mažosios Lietuvos etnografinio regiono liaudies šokio savitumo išsaugojimą, gaivinimą ir tradicijų tęstinumą Juknaičių seniūnijos vyresniųjų liaudiškų šokių grupei „Juknaičiai“ skirtas Pamario krašto Oskaras – „Sidabrinės nendrės“ premija. Ji bus įteikta Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

Pelnė garbingus apdovanojimus

Juknaičių seniūnijos vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Juknaičiai“ suburta 1993 metais. Kolektyvo įkūrėja bei vadovė – diplomuota kultūros ir švietimo darbuotoja, baletmeisterė, pedagogė Loreta Margarita Černeckienė. ,,Juknaičiai“ – vienas žinomiausių Šilutės rajono meno kolektyvų, pasižymintis ypatingo tikslumo meninių programų atlikimu, novatorišku požiūriu į tautinį šokį ir kuriamas choreografijas.

Kolektyve šoka daugiau nei 20 linksmų, širdimi nesenstančių šokėjų, puoselėjančių ir gaivinančių tautines tradicijas, savo laisvalaikį skiriančių liaudies šokiui. Grupė aktyviai dalyvauja ir savo šokiais puošia Šilutės rajono bei kitų Lietuvos vietovių kultūrinius renginius, masines šventes.

„Juknaičių“ šokėjai, beveik 30 metų garsindami pamario krašto kultūrinį autentiškumą, dalyvavo ir iškovojo pergales daugelyje meno saviveiklos konkursų, pelnė laureatų vardus įvairiose peržiūrose bei pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, laimėjo apdovanojimus. Kolektyvas Šilutės kraštui atstovavo visose Lietuvos dainų šventėse (nuo 1994 m.). „Juknaičiai“ – pirmasis kolektyvas, Šilutės rajonui pelnęs vieną garbingiausių šalyje įvertinimų – „Aukso paukštės“ apdovanojimą (2006 m.).

Jaučia atsakomybę

Kolektyvo nariai jaučia atsakomybę ir pasididžiavimą atstovaudami pamario kraštui ne tik Lietuvos scenose, bet ir užsienio šalyse. Grupė surengė pasirodymus Latvijoje, Rusijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Graikijoje ir kitur. Šokių grupė „Juknaičiai“ palaiko kultūrinius ir kūrybinius ryšius su daugeliu Lietuvos šokių kolektyvų, artimai bendrauja su Latvijos šokių ansambliais „Ūsa“ ir „Cipars“.

Kolektyvų abipusis bendradarbiavimas stiprina bendrą veiklą, bendrus interesus ne tik tarp dviejų kolektyvų, bet ir tarp dviejų šalių – Lietuvos ir Latvijos, tarp Latvijos miestų ir Šilutės. Kolektyvams keičiantis naujienomis, žiniomis apie savo veiklą, pasirodymus, projektus, „Juknaičių“ šokėjams lankantis svečiose šalyse, žinia apie Šilutės krašto kultūrinę terpę sklinda tarptautiniu mastu. Grupės nariai su vadove net rengia lietuviškų šokių kursus įvairių tautų kolegoms, pasakoja apie Šilutės kraštą ir Lietuvą, lietuvių papročius, moko lietuviškų tautinių šokių.

Praturtina krašto kultūrą

Kolektyvo bendradarbiavimas, partnerystė skatina į Šilutės kraštą atvykti koncertuoti Lietuvos ir kitų šalių kolektyvus. Tai praturtina pamario kultūrinį gyvenimą, teikia galimybę šio krašto žmonėms pažinti kultūrų įvairovę, visapusiškai tobulėti, lavinti intelektą, plėsti kultūrinį akiratį.

Grupė ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir dalyvauja kuriant bei plėtojant Šilutės krašto kultūrinio gyvenimo oazę: pati inicijuoja ir rengia šventes, minėjimus, šokio konkursus, kviesdama juose dalyvauti pamario bendruomenę. Organizuotas Šilutės rajono suaugusių žmonių šokių kolektyvų festivalis „Kviečia juknaitiškiai“ (1999-2000 m.), rajoninis šokių konkursas „Pamario šokis 2004“, šventiniai proginiai koncertai „Šokių sūkury“ (2000 m.), „Šokim, trypkim, jauni būkim“ (2003 m.), kt.

Šokių grupei „Juknaičiai“ pavaldūs įvairių laikotarpių šokiai. Jų repertuare – ir lietuvių autentiški tautiniai šokiai, ir istoriniai XVI-XX amžiaus šokiai, ir vadovės L. M. Černeckienės sukurtos šokio choreografijos. Kolektyvo nariams – įvairių profesijų žmonėms – liaudies šokis tarnauja kaip saviraiškos ir bendravimo priemonė. Šokėjai didžiuojasi, galėdami atverti savo širdis liaudies menui ir puoselėti liaudišką šokį, džiuginti kitus ir patys džiaugtis teikiama šokio palaima. Dalyvavimas kolektyvo veikloje skatina krašto bendruomenės telkimą aktyviai kultūrinei ir visuomeninei veiklai, turiningam laisvalaikiui ir užimtumui. Kolektyvas užaugino ne vieną šokėjų kartą, išugdė ne vieną tautinio šokio mokytoją, dirbantį ir perteikiantį pamario jaunimui meilę šokiui ir tautinėms tradicijoms.

Yra garbės narė

Juknaičių seniūnijos vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Juknaičiai“ nuo 1996 iki 2010 m. buvo aktyvi Šilutės-Emericho miestų bendradarbiavimo draugijos narė. Šiuo laikotarpiu kolektyvas daug prisidėjo prie šių dviejų miestų kultūrinių ir draugystės ryšių stiprinimo. Lydėdamas Šilutės atstovų delegacijas į Vokietiją, sutikdamas Emericho miesto svečius pamario krašte, kolektyvas reprezentavo Šilutės krašto savitumą ir išskirtinumą, kultūrinį identitetą. Šiuo metu grupė yra Šilutės-Emericho miestų bendradarbiavimo draugijos garbės narė. 2013 metais kolektyvas ,,Juknaičiai“ įrašytas į Juknaičių garbės knygą, o 2016-aisiais kolektyvo vadovei L. M. Černeckienei suteiktas Juknaičių seniūnijos garbės pilietės vardas.

Nemato sunkaus darbo

Į koncertą atėjęs žiūrovas nemato sunkaus kasdienio kolektyvo narių darbo, ilgų repeticijų, pavargusių veidų, nuovargio. Jis ateina į šventę. Ir tik kolektyvas žino šios šventės kainą. Daug paruošiamųjų darbų šokėjai prieš koncertus atlieka savo rankomis: patys siuva kostiumus, moterys siuvinėja savo sukneles pasirodymams, gamina dekoracijas ir t. t. Nors geriausias įvertinimas grupei yra žiūrovų plojimai bei šypsenos, tačiau labai svarbus ir platesnės gerbėjų auditorijos išreikštas palaikymas bei supratingumas.

Juknaičių seniūnijos vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „Juknaičiai“ koncertinėje veikloje yra įspūdingas skaičius – 317 koncertų.

Kolektyvas atstovavo Šilutės kraštui Lietuvos dainų šventėse, įvairiuose konkursuose, reprezentavo pamarį užsienio šalyse, patys inicijavo ir organizavo koncertus. Yra pelnę daugybę apdovanojimų.

Teikimą šio kolektyvo apdovanojimui teikė  Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotektorė direktorė Laima Dumšienė, Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė, Šilutės kamerinio dramos teatro direktorė Ramunė Kiniulytė, Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė, Kintų Vydūno kultūros centro direktorė  Rita Tarvydienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro direktorius Valerijonas Krutikovas, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė.


Straipsnio komentarai

..2020-02-27
čia panašios kvailystės kaip kad rankų lenkimas, vaikščiojimas atbulomis, skęstančiųjų savęs gelbėjimasis griebiantis už šiaudo, tt. Nu iš esmės nendrė irgi šiaudas, tik šiek tiek "reibesnė". Kad dėl ostapininkų veidelių tai čia kaip ir įdomybė, nes matosi kaip ir nuo pirmos klasės pažįstamas veidas. Nu žinot čia iš tos operos kur mažoji lietuva, visokie mažyliai, mažučiai, tt. Niekada nebūna maža žodžių kišenėje. Matot anglų kalboje "oscar" tai yra sudurtinis žodis: O + Scar. Tai yra O formos randas. Turbūt ir eina kalba apie randus kuriuos palieka galingų plunksnų karūnomis dėvintys indėnai kolekcionuodami skalpus nuo žmonių galvų. Ir čia reikalinga turėti omenyje ir kitus skalpus kur visokie alibabiniai neužmirštuolininkai skalpuoja vaikus žydėdami vienybėje. Aišku su šitomis nesamonėmis tai viskas kitaip. Jie viską "garsina" tyliai, paslapčiomis, tt Tai ir yra karinės operacijos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?