Šilutės valdininkams – advokato kirtis: įžvelgė pinigų grobstymo schemą

2018-04-16
Šilutės rajono savivaldybė užsimojo iškirsti daugiau nei 260 medžių, tačiau tinkamos informacijos apie šį projektą negavę gyventojai sukilo – kreipėsi
Šilutės rajono savivaldybė užsimojo iškirsti daugiau nei 260 medžių, tačiau tinkamos informacijos apie šį projektą negavę gyventojai sukilo – kreipėsi
Šilutėje nuo balandžio pradžios pradėta aktyviai ruoštis naikinti Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augančius medžius ir atsodinti naujus želdinius. Šilutės rajono savivaldybė užsimojo iškirsti daugiau nei 260 medžių, tačiau tinkamos informacijos apie šį projektą negavę gyventojai sukilo – kreipėsi į teisininką, kuris netruko įžvelgti galbūt neteisėtus savivaldybės veiksmus.

Šilutės rajono gyventojas Simonas Norbutas portalui lrytas.lt pranešė, kad užfiksavo, kaip paskubomis ir atmestinai vykdoma savivaldybės organizuota medžių būklės ekspertizė.

Pasibaisėjo savivaldybės aplaidumu

„Savivaldybė pristatė apželdinimo projektą – kirs senus medžius, atveš naujus medelius už europinius pinigus ir pasodins. Inventorizavo želdinius, pjautinus medžius pažymėjo. Taip buvo padaryta neva pirminė ekspertizė“, – kalbėjo aktyvistas Simonas.

Anot jo, supratę, kad gali būti iškirsti net ir sveiki, brandūs medžiai, visuomenės nariai kreipėsi į advokatą Saulių Dambrauską. Surinkę parašus po peticija, aktyvistai pateikė savivaldybei reikalavimą atlikti pakartotiną želdinių ekspertizę.

„Nufilmavome, kaip savivaldybė atlieka ekspertizę, ir pasibaisėjome. Paaiškėjo, kad vienintelis pasamdytas ekspertas neturi reikiamo išsilavinimo, o savivaldybės surinkta komisija pristatė, kad tai vienintelis kvalifikaciją turintis ekspertas Lietuvoje“, – aiškino aktyvistas S. Norbutas.

Be to, pasak S. Norbuto, savivaldybė nebuvo tinkamai informavusi gyventojų dėl planuojamų iškirsti medžių – per kelias valandas surinkę apie 170 parašų tuo įsitikino patys aktyvistai.

S. Norbutas teigė, kad visuomenės suinteresuotumas išaugoti medžius – pagrįstas. Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse esantys medžiai yra seni, dideli, subrendę, tačiau dauguma jų – sveiki ir nekeliantys pavojaus. „Tai gražūs, brandūs želdiniai, visi veša, lapoja. Taip, yra vienas kitas ligotas, kuriuos reikia prižiūrėti, apgenėti ar nukirsti. Tačiau dabar norima iškirsti kone visus medžius tose gatvėse ir kuo skubiau sunaudoti europines lėšas“, – tikino pašnekovas.

Pasirinko netinkamą specialistą

Visuomenės interesus ginantis advokatas Saulius Dambrauskas portalui lrytas.lt teigė, kad remiantis Jungtinių Tautų Orhuso konvencija, visuomenė turi teisę dalyvauti rengiant ir įgyvendinant projektus susijusius su aplinkos keitimu nuo pat pradinių tų projektų rengimo stadijų.

„Paaiškėjo, kad jie pasikvietė nekompetentingą asmenį, kuris neturi specialaus aukštojo išsilavinimo želdinių būklei įvertinti, nors ir yra įtrauktas į Aplinkos ministerijos rekomendacinius sąrašus ir yra įkūręs arbortistikos asociaciją. Pagal turimą sertifikatą, pasamdytas asmuo turi teisę genėti augalus, tačiau jis negali jų vertinti kaip specialistas – dendrologas“, – teigė visuomenės interesą ginantis S. Dambrauskas.

Todėl, anot advokato S. Dambrausko, visuomenė turi teisę reikalauti, kad medžių būklę vertintų atitinkamą kvalifikaciją turintis specialistas. „Noriu pabrėžti, kad želdinių būklę vertinti turi dendrologai, o ne architektai, savivaldybės klerkai ir pan. Be to, želdinių apsaugos įstatymuose yra pažymėta, kad želdiniai pirmiausia turi būti išsaugomi“, – akcentavo advokatas.

Advokatas įžvelgia aferą

Stebėdamas skubos tvarka atliekamą medžių būklės ekspertizę advokatas S. Babrauskas ėmė įžvelgti neteisėtus Šilutės r. savivaldybės veiksmus.

„Tai gali būti šiurkštus bandymas panaudoti europines lėšas. Medžių kirtimas, kelmų išrovimas, išvežimas, naujų želdinių sodinimas – visa tai yra privačių įmonių, kurias samdo savivaldybė, veikla. Tai yra pinigų naudojimo sistema, schemos. Aš manyčiau, kad jos yra nusikalstamos. Ir šiuo atveju tai daroma aplinkosaugos ir visuomenės sąskaita“, – piktinosi advokatas S. Dambrauskas.

Dėl galbūt neteisėtų savivaldybės veiksmų advokatas kartu su aplinkosaugos entuziastais planuoja rinkti medžiagą, kuri bus pateikta atitinkamoms kontroliuojančioms Europos Sąjungos institucijoms. Jei nors vienoje byloje būtų nustatyta žala, gali būti pradėtas ir žalos išieškojimas.

Advokatas atkreipė dėmesį, kad želdinių naikinimas Želdinių apsaugos įstatyme yra traktuojamas kaip netinkama jų priežiūra. „Želdinys apleidžiamas iki nusikalstamos būklės ir tada nusprendžiama, kad jį jau laikas nupjauti“, – aiškino S. Dambrauskas.

S. Dambrausko teigimu, tokiems apželdinimo projektams reikėtų „įsukti“ europinių pinigų srautus ir nutraukti tokių agresyvių projektų finansavimą.

Dendrologų savivaldybei neprireikė

Dendrologų draugijos vadovas Arvydas Rutkauskas teigė, kad Šilutės miesto savivaldybė dėl medžių ekspertizės į Dendrologų draugiją net nesikreipė.

„Nors Aplinkos ministerija yra paskelbusi orientacinį ekspertų sąrašą, jis yra su klaidomis. Ekspertai turi turėti aukštąjį išsilavinimą, reikiamą patirtį ir pan. Tačiau šiuo atveju buvo nusamdytas Arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas. Bet Aplinkos ministerija tokių dalykų netikrina“, – aiškino Dendrologų draugijos pirmininkas.

Pasak A. Rutkausko, arboristai – tai medžių genėtojai, kurie yra suinteresuoti, kad kuo daugiau medžių būtų kertama, pjaunama. „Tai yra interesų konfliktas. Pasamdžiusi arboristus savivaldybė parodė, jog yra suinteresuota pakeisti tuos medžius“, – įžvalga dalijosi A. Rutkauskas.

Viešųjų pirkimų vadovas aiškintis nepanoro

Šilutės savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus teigė neturįs daug laiko pašnekesiams, tačiau trumpai į klausimus atsakyti gali.

– Visuomenės interesą ginantis advokatas nustatė, kad medžių ekspertizei atlikti buvo nusamdytas tik vienas ir tinkamos kompetencijos neturintis asmuo – Arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas. Kodėl pasirinkote šį asmenį?

– Iš kur jūs nusprendėte, kad jis neturi tinkamos kompetencijos? Jūs, gerbiamasis, neformuokite nuomonės, yra Aplinkos ministerijos raštas, kuriame yra rekomenduojamų arboristų sąrašas. Tame sąraše jis ir yra.

– Tačiau jo kompetencijos stoką nustatė visuomenės interesą ginantis advokatas.

– Matot, kaip yra, advokatas... Jei yra Aplinkos ministerijos sąrašas, tai reiškia, kad jis atitinka, turi europinius atestatus. Kas tada gali kvestionuoti jo atitikimą? Be to, niekas nenurodo, kiek žmonių reikia kviestis į ekspertizę, – nėra įstatymo, kad būtų privaloma kviestis 10 ar 20 žmonių. Mes pasikvietėme specialistą, kuris turi reikiamą atestatą, ir su visa komisija apėjom tuos želdinius.

– Kodėl pasirinktas būtent Renaldas Žilinskas?

– Įėjau į internetą, radau arboristą, ir viskas. Gal advokatas siūlys tą, kuris jam palankus? Mums nė vienas nėra palankus. Mes paklausėme, ar jis turi reikiamus atestatus, ir mums jis tinka.

– Bet į Dendrologų draugiją nesikreipėt?

– O kodėl mes turim į juos kreiptis, jei mums reikia arboristų?

– Juk arboristai geni ir pjauna medžius, o dendrologai išmano medžio sandarą, nustato ligas ir pan.

– Vieni išmano viena, kiti – kita. Mums reikėjo arboristo, kuris nustatytų medžio būklę ir įvertintų. O jeigu siūloma dar ką nors, kuris norėtų užsidirbti, čia jau yra kažkoks spaudimas. Spaudimo negali būti. – Kokie yra tolimesni jūsų veiksmai? Ar planuojate papildomą ekspertizę? – Mes atlikome ekspertizę ir viską sužiūrėjome. Visa komisija dalyvavo.

– O komisija sudaryta iš vieno arboristo?

– Iš kur jūs nusprendėte, kad komisija yra vienas asmuo?

– Na, arboristas buvo tik vienas, jūsų nusamdytas Renaldas Žilinskas.

– Mes esame komisija, kuri nusisamdė jį kaip konsultantą, ekspertą. Komisija susideda iš savivaldybės architekto, Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojo, seniūnijos atstovo, savivaldybės atstovo ir manęs, buvusIo gamtosaugininko, dabar komisijos pirmininko. Mes visi ėjome ir žiūrėjome. Viskas, daugiau nebegaliu diskutuoti, šiuo metu esu komisijoje.

– Tai kokie tolesni jūsų veiksmai dėl šio apželdinimo projekto?

– Aš šiuo metu esu komisijoje ir turiu dirbti. Leiskite man dirbti. Neturiu kada kalbėti.

– Tai bus dar viena ekspertizė atlikta?

– Negaliu dabar kalbėti.

– Ačiū už atsakymą.

Portalui lrytas.lt pavyko susisiekti ir su medžių ekspertizę atlikusiu Arboristų asociacijos direktoriumi Renaldu Žilinsku.

– Kodėl būtent jus pasirinko atlikti ekspertizę? Dalyvavote kokiame nors konkurse dėl medžių ekspertizės atlikimo, ar tiesiog jums paskambino ir pakvietė?

– Visi klausimai turėtų būti skirti savivaldybei. Kokiu būdu jie mane pasirinko – klauskite jų.

– Kokiais kriterijais vadovavotės ekspertizės metu?

– Tie medžiai, kurie buvo parengti kirsti, jau buvo suskirstyti per inventorizaciją ir atrinkti. Mes su komisija tuos medžius, kurie buvo paskirti iškirsti, dar kartą įvertinome, ir jų gerokai sumažėjo.

– Kiek buvo nuspręsta kirsti ir kiek sumažėjo?

– Buvo nuspręsta kirsti apie 260 medžių, dabar sumažėjo dar apie 80.

– Jūsų manymu, užtenka vieno žmogaus medžio būklei įvertinti ar reikalinga grupė specialistų?

– Specialistai būna parinkti savivaldybės komisijos. O jie gali kviestis 5–6 specialistus, gali ir vieną kviestis. Čia jau sprendžia savivaldybės komisija.

Aplinkos ministerijoje – gilus biurokratinis liūnas

Dėl Šilutės savivaldybės noro iškirsti medžius Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse bei visuomenės protesto portalas lrytas.lt kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad paaiškintų susiklosčiusią situaciją dėl galbūt neteisėtų savivaldybės veiksmų samdant specialistus ir europinių lėšų panaudojimo.

Deja, bet Aplinkos ministerija vengė konkretaus atsakymo ir atsakomybę permetė pavaldžioms institucijoms. Į devynis užduotus klausimus Gamtos apsaugos ir miškų departamento Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio skyriaus vyr. specialistė Rugilė Kičaitė atsakė valstybinėms institucijoms įprasta biurokratine kalba ir pasiūlė atsakymo ieškoti kitur.

„Norime atkreipti dėmesį, kad savivaldybės teritorijoje esančių želdynų, želdinių apsauga, tvarkymas ir kūrimas yra savarankiškoji Konstitucijos ir įstatymų nustatyta (priskirta) savivaldybių funkcija. Savivaldybės teikia fiziniams ir juridiniams asmenims informaciją medžių ir krūmų sodinimo, kirtimo, genėjimo, perkėlimo klausimais, išduoda leidimus kirsti, persodinti ar kitaip šalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus, augančius valstybinėje ir privačioje žemėje. Taigi, teisė nuspręsti dėl saugotino medžio išsaugojimo, nukirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo yra savivaldybės kompetencija“, – atsakė Aplinkos ministerijos atstovė.

Specialistė nurodė, kad Europos Sąjungos paramos lėšų tinkamą panaudojimą įgyvendinant projektus tikrina Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

Nesilaikydami reikalavimų liks be finansavimo

Tuo metu Aplinkos projektų valdymo agentūra teigė, kad tai – Aplinkos ministerijos kompetencija. Anot APVA Gamtotvarkos projektų skyriaus vadovo Sauliaus Vasiliausko, jų agentūra vykdo tik ES ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis įgyvendinamų projektų priežiūrą.

„Vadovaudamasi Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programa, Šilutės rajono savivaldybės administracija parengė kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo gamtinio karkaso teritorijoje projektą, kuris teisės aktų nustatyta tvarka yra suderintas. Išlaidos pagal šią veiklą nėra padengtos, jei bus nustatyta, kad išlaidos yra patiriamos nesilaikant Aprašo bei Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų, jos nebus padengiamos“, – paaiškino S. Vasiliauskas.

Prireiks 350 tūkst. eurų

Šilutės miesto istorinės dalies – Tilžės, Lietuvininkų gatvių nuo Verdainės tilto per Šyšos upę iki tilto per Šyšos upę ties H. Šojaus dvaru kraštovaizdžio (želdinių) tvarkymo projekto vertė – beveik 350 tūkst. eurų. Pasak projekto vadovo Romualdo Ambrulaičio, projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų pabaigos.

Iš viso turėtų būti pasodinta 320 medžių (iškirsta – 260) – tai liepos, klevai, kaštonai, uosiai, beržai, gudobelės, vinkšnos ir kt.

Svarbiausias kriterijus – medžio stabilumas

Paklaustas, kaip turi būti atliekama medžio ekspertizė ir kaip nusprendžiama, kad medis yra kirstinas, dendrologas A. Rutkaustas teigė, kad svarbiausias kriterijus yra medžio stabilumas.

„Tikrinama medžio statika, apatinės dalies, šaknų, lajos būklė, lapų ligos ir pan. Tačiau mieste svarbiausia – statika, o visa kita yra sutvarkoma ir prižiūrima, genima, gydomos žaizdos, vykdoma apsauga nuo kenkėjų ir pan. Net ir puvinio leidžiama iki 70 proc. kamieninėje dalyje. Tačiau dėmelė nuo puvinio tėra tik smulkmena – kiekvienas medis jų turi, tokia jo fiziologija“, – aiškino dendrologas.

Normalių medžių nebeliks

Tačiau A. Rutkauskas nerimauja, kad naudojantis europiniais pinigais bus atliktas „euroremontas“ – genetiškai stiprius, sėklinės kilmės brandžius medžius pakeis iš Vakarų ir Pietų Europos atvežtais skiepytais medeliais, kurie gyvena apie 25–40 metų. „Normalių medžių neturėsime. Jie klonuoti, sunkiai augs, bus apskurę, apkerpėję, kaip Gedimino prospekte Vilniuje ar Šiauliuose, Vilniaus gatvėje esančiame bulvare“, – kalbėjo dendrologas.

Pasak A. Rutkausko, geriausia būtų medžius keisti pamažu, o ne viską masiškai nušluoti ir atsodinti, siekiant tik kuo greičiau panaudoti eurpopines lėšas.

„Juk kiekvienas senas medis yra vertybė. Jis gamina deguonį, valo orą, yra įaugęs, tačiau jam reikia skirti lėšų palaikyti, sutvarkyti, apgenėti, gydyti, šaknis pamaitinti ir pan. O dabar nori tik nupjauti, išrauti ir pakeisti naujais. Tada patogu kelius tiesti, asfaltuoti. Tokie projektai dažniausiai yra skirti savivaldybės įnoriams tenkinti“, – aiškino dendrologas.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

nu2018-04-18
tau kuriam keista viskas-- pažiurėk į Gedimino pilies bokšta tipo labai gražu iš visu pusiu matosi tokia gražia pily turim su nutriušusiais šlaitais ,kai puspročiai valdžioj sedi tai ant visu kurie prieštarauja kad valdantieji kvailysčiu nekrėstu galima varyti kad jie stabdo progresa ir atsinaujinima? kai pas valdžios akyse tik eurai šviečia o smegenys subinėj sudėtos tada reikalingi aktivistai nesamonėm stabdyti. Medžiai yra prižiurimi kas keli metai buna nugenimu kad neišaugtu perdaug ir išlaikytu forma alėjos . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
hehehe2018-04-18
valdžios suinteresuoti asmenys norėjo greitai prasukti pelningą reikalą ir tikėjosi tai padaryti niekieno nepastebėti. Deja, turime pastabių ir neabejingų žmonių Komentaras patinka Komentaras nepatinka
VISKAS KAZKAIP KEISTAI2018-04-18
Na, o as mana, kad dabar atejo tokie keisti laikai, kai kiekvienas durnius gali lipti ant backos ir klykti savo tiesa. Aisku, i valdzia daznai pakliuva veilokai kurie kaip zuikiai bijo del savo populiarumo ir todel geriau isvis nieko nedaro. Dabar loja visi kaip pasiute ant esamos rajono valdzios, o tai kad tu medziu niekas nepriziurejo minimum 30metu tai jum nerupi. Ir dabar butu gerai kad nieko nedarytu, a ne? Itariu kad ir nedarys, nes jus durneliai to nenusipenote, o jie atsakomybe nusiima nes jus neleidote. Kazkoks nuprotejimas... Greitai pradesite aiskinti ir kaip namus statyti ir kaip kelius tiesti. O is tikro reikia valdziai tureti stubura ir dirbti tai kas numatyta,o ne trydalioti del visokiu aktyvistu. Jus kaip beprociai, net po visu teismu sprendimu tebespankstate net del Minges medziu ! Uz toki medziu uzauginima ant pylimu ir krantiniu fricai butu kelnes numove ir kaili iskarse. Demokratija nera tvarkos garantas. Tvarka uztikrina istatymai ir ju laikymasis. Demokratija yra skirta valdziai issirinkti, o ne isrinktai valdziai trukdyti dirbti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nu2018-04-18
atsiminkit tu žmoniu vardus ir pavardes kai ateis savivaldos rinkimai ir kokias giesmeles jie mum tada giedos kad atsisėstu į taryba ir tada aiškintu kaip ir kokiame mieste mes turim gyventi kad tik jie gali nuspresti kas gali žaliuoti o ka reikia kirsti. Tie medžiai dar ir juos pačius į Barzdunus palydės jei juos mes išsaugosim Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nu2018-04-18
šitas ponas Rimkus yra prikišes nagus ir prie Mingės medžiu kirtimo ir ten buvo isisavinamos europos paramos lėšos kaižkaip kyla itarimas kad nuo to europinio pyrago jiem daug trupiniu nubyra kad jie toki entuziazma rodo kirsti Musu miesto ir Rajono medžius. Dariaus ie Girėno gatvė plika kaip paklodė medžiu nebėra gerai gražiai viskas sutvarkyta bet medžiai kur o kada jie bus atsodinti? Šilutės centrine gatve tvarkė tiesė vamzdynus jei pamenat paskui klojo naujai šaligatvius bet medžiai niekam neužkliuvo . Pažiurėkit kaip jie sužaliuoja koks grožis kai stovi prie savivaldybės ir žiuri į tekančia saule kaip ji kyla virš žaliuojančio miesto grožis neapsakomas o dabar Šilute nori IŠPRIEVARTAUTI Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Donce2018-04-17
Kokia ta schema?nesąmones tas advokatais rašo.jiokio konkretumo, svarbu pavadinimą skambų įdėti.Čia dendrologai vargšą arborista užsipuolė. Pila čia visokias nesąmones. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ADVOKATAS ?2018-04-17
„Želdinys apleidžiamas iki nusikalstamos būklės ir tada nusprendžiama, kad jį jau laikas nupjauti“, – aiškino S. Dambrauskas."
Rimtai? Gal advokatas mazdaug isivaizduoja kiek laiko auga medis ? Kas cia per samokslo teorijos? Pagal sita advokata,iseitu kad Silutes valdzios zmones susitare ir piktybiskai nepriziurejo medziu... 50 metu ??? Tam kad dabar galetu "saviskiams" atiduoti pinigus uz medziu pjovima ir tt ? Nu jo,taip sakant, advokatai irgi visokie buna...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kelia nerima2018-04-17
As sutinku, kad savivaldybe Lietuvininku gatves "medziu projektui" nepasiruose tinkamai. Bet mane neramina faktas , kad yra apskusti ko gero VISI ARBA BEVEIK VISI savivaldybes projektai.Ir as tikrai nesu ant tiek kvailas, kad nesuprasciau, jog tai yra arba kenkimas valdantiesiems, arba tycinis,o gal net ir uzsakytas, kenkimas Silutes rajonui. Yra tycia ieskoma bet kokio preteksto apskusti VISKA ir tokiu budu suristi rankas savivalybei, uzsaldyti lesas, nutraukti investicijas.Manau turetu buti atliktas rimtas tyrimas kas stovi uz aktyvistu. Jau yra laikas savivaldybei kreiptis i teisesauga.Priesingu atveju, mes silutiskiai liksime Lietuvos durneliu vietoje... be sporto rumu, be baseinu, be parku, be upes ir tt. Nustok Laurinaiti galvoti kad sia problema isspresi pats be teisesaugos pagalbos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?