Fotografijos paslaptys nepažįstamame mieste

2018-06-10, Sergėjus Gvildys
Gatvės muzikantai Barselonoje.
Gatvės muzikantai Barselonoje.
Vasara atostogų ir kelionių metas. Kiekvienas, radęs bent menkiausią galimybę, niekada neatsisakys įdomios kelionės, galimybės susipažinti su dar neatrastomis vietomis. Na, o kaip nepasidalinti įspūdžiais su draugais? O kai prie žodinio pasakojimo gali pridėti vaizdus, ir ne pirktomis atvirutėmis suvenyrų parduotuvėje, o savo pamatytus ir nufotografuotus. O gražiomis nuotraukomis dalintis Facebook ir Instagram paskyruose pastaruoju metu yra neatidėliotinas būtinumas. Savo straipsnyje norėčiau pasidalinti keliais patarimais, kad kelionių nuotraukos būtų gražesnės ir įdomesnės.

Taigi, keliauti įdomu, ir jei jūs pirmą kartą atvykote į nepažįstamą miestą, reikia pirmiausia išstudijuoti lankytinas vietas, o svarbiausia, gerai orientuotis, kad nepasiklysti. Na, kokia kelionė, jei atminčiai nenufotografuoti nors kelių kadrų? Štai keletas patarimų.

Aeruoste galima pamatyti gražių vaizdų su pakilimo taku, ypač, jei išskrendate anksti ryte ar vėlai vakare, leidžiantis saulei. Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad fotografuoti greičiausiai galėsite išskrendant, kadangi atskridus paprasčiausiai nebus laiko fotografuoti, o ir, kaip taisyklė, atvykimo zonoje fotografuoti draudžiama. O štai išvykimo zonoje ir laiko pakankamai, ir nėra draudimų fotografavimo procesui.

Ieškant nakvynės, patartina teikti pirmenybę nedidukams moteliams vietoj viešbučių komplekso. Dažniausiai juose galima pamatyti įspūdingą interjerą, todėl ir pats viešbutėlis tampa fotografijos objektu.

Administratoriui pasakykite, kad esate fotografas iš svečios šalies ir paprašykite, kad jus apgyvendintų kambaryje, iš kurio lango matomas gražus vaizdas. O dar geriau praneškite apie tai iš anksto, dar rezervuodami numerį. Jei tokio numerio negali jums pasiūlyti, tuomet pasidomėkite galimybėmis fotografuoti iš terasos ar nuo stogo.

Dažnai, atvykus į pasirinktą gyvenvietę ar miestą, pasitaiko kad vyksta reikšmingi vietos įvykiai. Ar tai miesto šventė, ar kažkokia eisena su karnavalu, ar svarbios sportinės varžybos. Ir jei nepasirūpinote bilietais iš anksto, tuomet patekimas būna apsunkintas ar visai neįmanomas. Net jei nepavyko sužinoti, tai tik atvykus, patartina pasidomėt pas viešbučio personalą apie tai, kas vyksta jų mieste ir kokios patekimo galimybės.

Dar vienas būdas surasti kažką įdomaus – tai apžvalgos vietų paieška. Tai gali būti ne tik apžvalgos aikštelės, bet ir kavinių, restoranų terasos. Kuo daugiau tokių taškų surasite, tuo daugiau galimybių turėti puikių kadrų. Nesidrovėkite paklausti vietos gyventojų rekomendacijų.

Beveik nė vienas neįsivaizduojame kelionės, kurioje nebūtų numatytas apsilankymas muziejuose. Juose dažniausiai galime rasti puikų apšvietimą daiktų fotografijai. O galimybė nufotografuoti ten esančių istorinių ir kultūrinių artefaktų – tai galimybė papasakoti apie šalį savo fotografijose. Žinoma, neužmirškite nufotografuot ir aprašymų lentelių,  taip bus lengviau atsiminti, ką jūs nufotografavote. Atkreipkite dėmesį į vietos gyventojų kasdienybę. Įžymias vietas fotografuot puiku, bet ir paprastų žmonių kasdieninis gyvenimas, taip pat yra geras įkvėpimas fotografui, medžiojant savo nuostabius kadrus.

Fotografija mieste reikalauja nemažai jėgų – reikia daug vaikščioti ir studijuoti aplinką. Todėl patartina neskubėti. Kartais geriau prisėsti, pasimėgauti kavos puodeliu, tam, kad pajusti vietovės atmosferą. Būtent tai ir yra kelionės prasmė, o ne visų įžymių vietų aplankymas. O dar turėkite mintyse ir tai, kad ilgi pasivaikščiojimai gali užsitęsti iki vėlaus vakaro ar net iki nakties. Būtinai fotografuokite naktinį miestą, tai pridės tam tikro „šarmo“ jūsų kelionės fotografijų kolekcijai.

Dar keletas praktinių patarimų. Jei fotografuojate žmones gražaus pastato ar paminklo fone, tam, kad būtų įžiūrimi veidai, paprasčiausia paprašykite juos prieit arčiau jūsų. Žinokite, kad arčiau esantys fotografuojami objektai bus didesni nei toliau esantys, todėl į kadrą puikiai galime įkomponuot ir architektūrą ar jos dalį ir žmones.

Dažnai pasitaiko, jog fotografuojant prieblandoje ar patalpoje, kur menkas apšvietimas (bažnyčioje ar muziejuje) nuotraukos būna neryškios. Tai atsitinka todėl, kad fotoaparato automatiniai nustatymai pasirenka per ilgą išlaikymą, o esant ilgesniam nei 1/80 sek. išlaikymui, beveik visada fiksuojami rankos judesiai – kadrai susilieja. Tam, kad to išvengti, reikia užfiksuoti fotoaparatą ar padėti ant kieto pagrindo ar fotografuoti nuo stovo.  Jei nėra galimybių nuo nejudančio pagrindo fotografuoti, tuomet išeitis - rankiniu būdu nusistatyti išlaikymą ne ilgesnį 1/80 s ir padidint ISO reikšmę, priklausomai nuo aplinkos apšvietimo. Geriausia, esant sudėtingom sąlygom, visuomet padaryti porą bandomųjų kadrų.

Naktinio miesto fotografija tiesiog neįmanoma iš rankos dėl mažo apšvietimo, nes tam reikia ilgesnio išlaikymo. Todėl reikalingas stovas. Jį gali atstoti kietas pagrindas – suoliukas, turėklas ar net akmuo. Svarbu, kad fotoaparatas ant pagrindo stovėtų  stabiliai. Neturint nuotolinio pulto, reikėtų fotografuoti naudojant paleidimo laikmatį, nes spaudžiant užraktą, neišvengsime sujudinimo.

Pasidalinau keliais esminiais patarimais fotografuojant kelionėje.  Tikiuosi, kad jie padės ir nuotraukos bus dar gražesnės ir įspūdingesnės. Plačiau galiu patarti ir apmokyti individualiai. Mano kontaktai: tel. +37067314452. El. paštas: vsfotografija@gmail.com


Straipsnio komentarai

Gintarė2018-06-10
daugiau tokių patarimų! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?