Mielas sąjūdiečių susitikimas po 30 metų

2018-06-13
Šilutiškiams buvo malonu susitikti su bendraminčiais.
Šilutiškiams buvo malonu susitikti su bendraminčiais.
Birželio 4-ąją Vilniuje, Seimo rūmuose, vyko jubiliejinis Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 30-mečiui skirtas renginys. Į jį buvo pakviesti miestų ir miestelių sąjūdiečiai, kurie prieš tris dešimtmečius daug nuveikė ir atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, ir pradedant vietose naują gyvenimą kurti.    

Į šį jubiliejinį renginį vyko šilutiškiai sąjūdiečiai – Virgilijus Skirkevičius, Sergėjus Paciukas, Stasys Mėlinauskas, Stasys Blinkevičius, Stasys Vaičiulis, Šarūnas Laužikas ir šių eilučių autorius. Vilniuje prisijungė ir į sostinę prieš keletą metų gyventi persikėlęs Arūnas Plikšnys.

1988 -1990 metais Šilutės sąjūdis veikė labai išradingai. Ne vienu savo netradiciniu sprendimu, o vėliau ir darbais, jis buvo pavyzdžiu ir kitų rajonų sąjūdiečiams, o vėliau ir rajonų Savivaldybių tarybų nariams. Tad šia iškilminga proga susitikus buvo malonu prisiminti drauge anuomet nuveiktus darbus. Nors nebuvo iš anksto tartasi, tačiau dar prieš prasidedant jubiliejiniam minėjimui, prie šilutiškių prisijungė Šilutės rajone į tuometinę Aukščiausiąją tarybą, dabar žinomą Atkuriamojo seimo vardu, 1990 metais išrinktas ir Nepriklausomybę paskelbęs Egidijus Bičkauskas. Tai buvo labai mielas ir nuoširdus bendraminčių ir bičiulių susitikimas.

O prisiminti šiandien yra iš tiesų ką. Pavyzdžiui, E. Bičkauskas į dar sovietinę Aukščiausiąją Tarybą 1990 metais buvo iškeltas, kaip tuomet buvo reikalaujama, darbo kolektyvo. Jis ne kartą linksmino savo draugus pasakojimu, kad tai buvęs vos keletą darbuotojų turėjęs Kintų vaikų darželio – lopšelio kolektyvas. O tai buvo labai gerai apgalvotas Šilutės sąjūdiečių žingsnis, nes E. Bičkauskas buvo priešpastatytas Lionginui Šepečiui, tuomet žinomam komunistų partijos veikėjui. Viskas buvo rengiama ir daroma paslapčia – dokumentai Šilutės rinkimų komisijai iš Kintų vietos sąjūdiečių buvo atvežti likus 15 minučių iki pareikštinių dokumentų pateikimo pabaigos. Ir tai tik vienas iš buvusių bičiulių prisiminimų, kurie 1990 metais neatrodė taip smagiai, kaip jau atkūrus Lietuvos laisvę. Jubiliejinio minėjimo metu prie šilutiškių prisijungė ir Mečys Laurinkus, kitas Šilutės kraštui atstovavęs politikas.

Sąjūdžio 30-metis Seime buvo rengiamas iškilmingas. Tuo tarpu iš visos Lietuvos į šį posėdį atvykę sąjūdiečiai atrodė susirūpinę. Be oficialių ir privalomų dabartinių šalies vadovų kalbų, buvusių Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio tarybos narių pasisakymai nebuvo linksmi – tai sąlygojo dabar Lietuvoje vykstantys politiniai ir ekonominiai procesai. Apie tai kalbėjo ir profesorius Vytautas Landsbergis, ir Algirdas Kaušpėdas, ir Arvydas Juozaitis bei kiti.

Po minėjimo šilutiškiams sąjūdiečiams drauge su E. Bičkausku ir M. Laurinkumi pietaujant, buvo malonu pratęsti anų laikų prisiminimus. O taip pat išgirsti kai kuriuos anų metų politinių įvykių vertinimus. Nors jie abu tiesiogiai politiniame gyvenime nebedalyvauja, tačiau iš šalies seka tarptautinius įvykius. Ypatingai M. Laurinkus, kuris rašo savaitines įvykių apžvalgas į vieną dienraštį. Tad jis pasidalino savo pastebėjimais ir įžvalgomis.


Straipsnio komentarai

Joo2018-06-13
iš sąjūdžio didžiausią kapitalą užkalė Laužikas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?