Kodėl nuo visuomenės slepiama tabako gaminių sudėtis?

2019-07-08, Jokūbas Baltrukonis | Alfa.lt
pixabay.com iliustracija
pixabay.com iliustracija
Rūkaliai perka cigaretes ir kitus tabako gaminius, bet nelabai domisi, ką iš tikrųjų vartoja. Tačiau jeigu jie pradėtų tuo domėtis, susidurtų su sunkumais.

Nuo 2016 m. Lietuvoje panaikintas reikalavimas ant cigarečių ir kitų tabako gaminių pakuočių nurodyti kenksmingų medžiagų kiekį. Tabako vartotojai, priėję prie prekystalio, dabar mato tik skirtingus pakuočių dizainus, formas, kainas ir dramatiškus įspėjimus apie žalą sveikatai, tačiau nėra jokios informacijos apie sudėtį.

Informacija apie tabako sudėtyje esančias medžiagas buvo paslėpta remiantis naujais Europos Parlamento ir Tarybos reikalavimais. Naujų mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad ant cigarečių pakelių nurodomi dervų, nikotino ir anglies monoksido kiekiai klaidina vartotojus, nes sukuria iliuziją, jog vienos cigaretės yra mažiau kenksmingos negu kitos.

Tyrimų išvadose taip pat teigiama, jog dideli kombinuoti įspėjimai apie galimą žalą sveikatai, kuriuos sudaro tekstinis įspėjimas ir spalvota nuotrauka, yra veiksmingesni nei įspėjimai, kuriuos sudaro vien tekstas.

Tačiau tabako gaminių sudėtis tapo mįsle – niekas nežino, kas konkrečiai parduodama, bet nemaža visuomenės dalis tai vis vien vartoja.

Portalas Alfa.lt pamėgino išsiaiškinti, ar galima sužinoti, kas yra Lietuvos rinkoje parduodamų tabako gaminių sudėtyje ir kuo skiriasi pigiausios cigaretės nuo brangiausių.

Tabako pramonę kaltina sąmokslais

Nacionalinės tabako ir kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun paaiškino, jog rūkant skirtingus tabako gaminius nėra mažesnio blogio. Jos teigimu, nėra prasmės nurodyti tikslaus medžiagų kiekio, nes bet koks jų kiekis didina vėžio ir širdies kraujagyslių ligų riziką.

„Gali būti netgi taip, jog ten, kur dervų mažiau, jų sudėtis gali būti pavojingesnė. Nėra jokių įrodymų, kad nurodytas mažesnis dervų, monoksido arba kitų medžiagų kiekis reiškia mažesnį pavojų sveikatai. Tinkamesnis pasirinkimas – dabar esantys vaizdiniai įspėjimai, pabrėžiantys tabako keliamą žalą. Šios informacijos pakanka.

Nesvarbu, ar tai natūralus, ar nenatūralus tabakas, tos medžiagos yra pavojingos. Natūralus tabakas sukelia priklausomybę, kaip ir nikotinu apipurkštas popierius. Tabako natūralumas nesumažina jo sukeliamos rizikos“, – patikino N. Goštautaitė-Midttun.

Paklausta, ar yra skirtumas tarp pigiausių ir brangiausių cigarečių, ji atsakė, kad nebūtinai.

„Cigarečių pakelio kainą visų pirma sudaro mokesčiai, o po to – prekės ženklas. Žmonės renkasi mokėti už prekės ženklą, nepaisant to, kad sudėtis gali būti visiškai tokia pat“, – teigė N. Goštautaitė-Midttun.

Pašnekovė metė kaltinimus tabako pramonei, esą ši ilgai vengė nurodyti visus savo gaminių ingredientus ir slėpė jų poveikį bei tikslą. Jos teigimu, remiantis Tabako gaminių direktyvos reikalavimais, pramonė privalo deklaruoti tikslią savo gaminių sudėtį, bet ne viešai, o valstybinėms institucijoms, kurių galimybės patikrinti atitikimą, anot moters, yra gana ribotos.

„Jie norėtų nurodyti kai kurių ingredientų, pavyzdžiui, dervų, kiekį, nors ši informacija mažai vertinga, ir vengia skelbti viską, kas ten yra dedama. Daug dešimtmečių šią informaciją pramonė teikė selektyviai. Visą tą laiką jie maustė žmones, slėpė, jog cigaretės gaminamos tokiais būdais ir su papildomais priedais, kurie sukelia didesnę priklausomybę.

Pavyzdžiui, mentolio medžiagos, suteikiančios mėtinį poskonį, – tai priedas, skirtas tam, kad žmogus nejaustų nemalonaus pojūčio įkvėpdamas dūmų ir galėtų jų įkvėpti giliau į plaučius. Tokiu būdu pasisavinamas didesnis kiekis kenksmingų medžiagų ir prie jų labiau priprantama.

Šių ir kitų papildomų ingredientų dedama tam, kad žmonės vartotų daugiau, o ne mažiau. Tabako pramonės išslaptinti dokumentai JAV atskleidė, kad tai buvo daroma tikslingai“, – tvirtino N. Goštautaitė-Midttun.

Ji tikisi, jog tabako kontrabandą ir vartojimo paplitimą mažins nuo šių metų gegužės mėnesio Lietuvoje įsigaliojusi tabako gaminių atsekamumo sistema.

„Naujausi gyvensenos tyrimai rodo, kad Lietuvoje tarp suaugusiųjų ir nepilnamečių mažėja tradicinių cigarečių rūkymas. Prie to reikšmingai prisidėjo šalyje įgyvendinamos tinkamos tabako kontrolės priemonės“, – teigė pašnekovė.

Sudėtis saugoma lyg valstybinė paslaptis

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) informavo, jog Lietuvoje parduodamų tabako gaminių sudėtis tiriama Klaipėdoje, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro laboratorijoje.

Parduodamose cigaretėse didžiausi leidžiamieji išsiskiriančių medžiagų kiekiai neturi viršyti: dervų – 10 mg, nikotino – 1 mg, anglies monoksido – 10 mg vienoje cigaretėje.

Tarnybos teigimu, siekdama nustatyti kitas rūkant išsiskiriančias medžiagas, Sveikatos apsaugos ministerija turi teisę atlikti papildomus cheminius tyrimus.

VVTAT atsakė, jog informacija apie tabako gaminius yra skelbiama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) tinklalapyje, paspaudus nuorodą „Gamintojų ir importuotojų pranešimai apie tabako gaminių sudedamąsias dalis ir išsiskiriančias medžiagas“.

Paspaudus šią nuorodą, atidaromas „Excel“ programos failas, kuriame pateikiama lentelė su Lietuvos rinkai teikiamų tabako gaminių sąrašu. Tačiau jame apie tabako gaminių sudedamąsias dalis ir išsiskiriančias medžiagas jokios informacijos nėra.

NTAKD informavo, jog tabako gaminių gamintojai ir importuotojai privalo teikti informaciją apie tabako gaminių sudėtį Europos Komisijos bendrajam registravimo portalui EU-CEG, tačiau pagal ES direktyvas visos šalys narės privalo apsaugoti tabako produktų komercinę (gamybinę) paslaptį.

Dabar Europos Komisija vykdo projektą, kurio metu bus nustatyta, kokia informacija yra skelbtina visuomenei, o kuri liks konfidenciali. NTAKD patvirtino, jog priėmus sprendimą paviešinti tabako gaminių sudėtį duomenys bus paskelbti šio departamento interneto svetainėje.

Cigarečių kokybė nepriklauso nuo kainos

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos direktorius Arnas Neverauskas užtikrino, kad tabako gaminių sudėties kontrolė yra valstybės rankose, ir pabrėžė, jog sudėties ženklinimas nuo pakuočių dingo Europos Komisijos, o ne gamintojų sprendimu.

„Atnaujinta Tabako gaminių direktyva ir Tabako kontrolės įstatymas numato medžiagų skaičius, kokios jų maksimalios išraiškos gali būti tabako gaminiuose. Gaminiai tiekiami rinkai tik gavus visus reikiamus leidimus. Neabejoju, jog vykdančiosios institucijos vykdo laboratorinius tyrimus ir viską vertina.

Tabako kontrolės įstatymas numato labai aiškią seką, kaip gaminys yra reguliuojamas. Nedrįsčiau abejoti, jog kontrolės funkcijos vertinamos labai rimtai“, – teigė A. Neverauskas.

Tabako pramonės atstovui taip pat buvo užduotas klausimas, koks skirtumas tarp pigiausių ir brangiausių cigarečių.

„Tabako gamintojai turi savo prekės ženklus, jie yra atsiradę ne per kelerius metus, o per ilgą laikotarpį. Į prekės ženklo įvaizdžio kūrimą buvo investuojamos atitinkamos lėšos ir tokiais pagrindais tie gaminiai yra atskiriami. Taigi, atsakant į šį klausimą, esmė sukasi ne per sveikatos prizmę“, – sakė A. Neverauskas.

alfa.lt


Straipsnio komentarai

Skaitytojas 2019-07-11
Nikotino pagaminimo savikaina yra juokinga . O va gaminai jų turintys kainuoja neadekvačiai :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Skaitytojas2019-07-11
Didesnė dervų koncentracija daro daugiau žalos organizmui . Cigarečių rūkymas daro didžiausią žalą kvėpavimo takams .Kuo daugiau dervų tuo greičiau ir daugiau yra kenkiama . O štai gamintojai ir įstatymų priėmėjai bei kontroliuotojai sako ,kad tai neturi reikšmės ir koks skirtumas ar žmogus numirs po metų ar po dviejų jis vis tiek numirs :D Bet nelabai yra dėl ko sukti galvą dėl to . Vieni imituoja kad kažką kontroliuoja kiti kad tai rūpi .O tiems kam iš tikro rūpi paplekšnoja per petį ir sako kad viskas yra gerai :D Ir gyvenimas teka sava vaga . Kažką keisti yra sudėtinga .Nes garsiausiai dažniausiai rėkia tie kurių supratimas ribotas .O tie kas supranta ir žino kaip tyli nes tyla gera byla :D Pasidomėkit kokios kainos yra visokių nikorete :D Tie gaminiai brangesni nei cigarečių pakelis :D Štai ir suprasit ar tikrai yra noras kažką keisti . Vieni žviegia kaip juos nuodija ir kad viską reikia uždrausti .O kiti tyliai prunkščia į delną :D Jei prilyginti rūkymą lėtinei ligai ir sudaryti sąlygas žmonėms tabako gaminius pakeisti pleistrais purškalais ir kitais ir aplinkiniai mažiau kentėtų ir priklausomybė turintys mažiau save nuodytų . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ni2019-07-10
i kam save žaloti savo noru? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-08
tad kas liečia pamazgas spaudžiamas į gerklę iš geltonosios spaudos priespaudos išspaudų tai reikalinga susiprasti kad viskas kas rašoma ir yra sukramtyta taip tarsi jūs aklos vištos. Va čia ir yra labai įdomu kai kurie nepaaiškinami aspektai, kur tie neatsakyti klausimai virš jūsų daržovinių galvų kabo kažkokie akmeniniai kardai. Nu kaip žiba auksu tokios pareigos: Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos direktorius. Bet tikrovėje tai kažkokia šaraškinų kontora ir lobių prigrūsta kėdė specialiai kažkokiam vienam ostapininkui. Ir viskas tam kad būtų galima parašyti straipsnį. Kažkoks svertas ir lazda tam kad versti lietuvos pasaulį. Va tada nors ir akivaizdu kad nors tai sukurta specialiai ir jie dedasi kad jie yra speciali tarnyba, bet jie kažkodėl nesielgia taip. Daro viską atvirkščiai. Volioja durnių, begioja garbėtroškiniais paradais, kelia triukšmą, dangus griuva, vilkai atbėga, tt. Matot toje asociacijoje tik du nariai: susivieniję brexitariatai, kur eismas važiuoja atbulomis: british-american tobacco ir japan tobacco international. Jiems atseit reikalinga ginti avo interesus. Ir tas fruktas jiems kažkaip padeda. Čia visiškai neaišku kas per fruktas toje kėdėje pasodintas. Gali būti kad kažkoks apsiseilėjęs "napoleonas" iš macikų, o gali būti kad kažkoks labai per daug kvalifikuotas snobas iš kažkokių karališkų rūmų, kuriam reikalinga ramiai pamiegant prastumti kažkiek laiko kol nesueis senaties terminai kažkur kitame pasaulio krašte yra prisidirbęs ropodamas drąsiais kelėnais.
Pažiūrėkit kuo jis užsiiminėjo kai buvo chaltūros viceministru. Čia jau kalba eina ne apie žydinčias sankryžas, bet norvegijos finansinius smaluotų biudžetų plovimo mechanizmus orvelinant istoriją diegiant ją atbulomis kad statyti alibaboms žydinčius nekilnojamus turtus. Čia lietuvoje su žydais daroma kažkas panašaus kaip kad mažojoje lietuvoje daroma kaip su lietuvininkais, bet mastas žymiai didesnis, gal ne proporcionaliai, bet tiesiogiai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-08
tad čia irgi svarbu nepasimauti galvojant kažkaip kažką apie boratus. Nu kaip galvojate kodėl visos skandinavijos valstybių vėliavos tokios vienodos tarsi išdrožtos pagal kažkokį kurpalį. Tame ir esmė kad visos tos valstybės tuo pačiu metu yra ir karalystės ir tuo paču metu yra ir danija, ir švedija, ir norvegija, ir suomija, tt. Tai yra kai saulės mūšio transporto sistemos aiškina kad jie bendradarbiauja su švedija tai reiškia kad tuo pačiu bendradarbiaujama ir su danija, suomija, norvegija, tt. Nu kažkas panašaus kaip jie aiškina apie venerines ligas. Jeigu permiegosi su kažkuom tu permiegi su visais žmonėmis su kuriais tas žmogus permiegojoe prieš tai. Nu "luciferis" ir yra romėnų laikų lotynu kalbos žodis kuris naudojamas kad apibūdinti rytinę žvaigždė venerą. Tuo pačiu kiekviena kiekviena karalystė ne tik skandinavijos yra ir dalis to vieneto "jungtinė", ne tik jungtinės karalystės, bet ir jungtinių tautų, europos sąjungos, tt. Tai nepaprastai sudėtinga suvokti kol nesupranti. Kas svarbiausia kad visi tie kurie skandina vikingai tai susikalba tarpusavyje be didelių pastangų ir žymiai labiau negu kad lietuvis pirmą kartą susidūręs su žemaičių kalba bandytumėte susikalbėtumėte su kažkokia padugne (žemaičiu) kalbančiu tik žemaitiškai. Aš nesityčioju iš žemaičiu tik bandau kažkiek pralaisvinti tą stereotipą apie vektorių "žemai". Lietuva tokia lygi ir vis tiek kažkokiems muhamediniams didikams vaidenasi kažkokie kalnai į kuriuos jiems matyt reikia keliauti kad rėkti sezamai atsiverk. Tad "žemai" ne tik apie dugnus, bet ir apie down sindromus, downing street sindromus, tt. Čia gi cžv gestapas sukoncentravo visą smalų pramonę - mažeikiai, terminalas, dujos, kintai, tt. Tad čia gali būti ir klojami kažkokie bėgiai lietuvos mažinimui. Atseit latvių kalba ir lietuvių gimininga, bet iš tiesų lietuviui latvių kalba visiškai nesuprantama ir atvirkščiai. Estų kalbos nereikalinga net minėti.
Tad šiuo atveju reikalinga atkreipti dėmesį į labai įdomų "pranašišką" straipsnį, kuris buvo išspausdintas šitame laikraštyje prieš 3 metus: https://www.silokarcema.lt/naujiena/5419_svedu-sociologas-lietuva-bus-anglakalbe-ir-viena-turtingiausiu-saliu-pasaulyje.html
Nu koks ten sociologas. Beraštis brexitinis invazinis cžvistėlis. Bet čia aš kalbu apie jų "kūrybą". Senovines dainuškas ir muzikinius klipus apie nukryžiavimus, iškrypėliatą, visokias vaivorykštines revoliucijas, karus, operatyvinę veiklą, tt. Tad viskas kas vyksta dabar lietuvoje ir yra karinės smaluotų biudžetų operacijos. Mūs yra užpuolę armija mylėtojų, kurie žudo su "mylėjimais". Priklausomybės kaip ir venerinės ligos tik vienas iš liuciferonų ginklų.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-08
matot nors ir iš pažiūros straipsnis tai kažkokia visiška nesamonė, kur atseit kažkokia ciocė išropojo iš taboro pamazgų duobės išsidrožė stebuklingą dūdelę ir susigalvojusi melodiją smagiai trypia šokdindama visą tabako pramonę. Ir kas įdomiausiai atseit sėkmingai tai daro, nes sugebėjo patvoriuose pasibalnoti geltonosios spaudos priespaudos presus. Pažiūrėkit kaip jinai atrodo. Nors pavardė atseit išlaužta iš vikingų pirštų kurie skandina, bet fizionomija ir gabaritai rodo kažkokią kryptį kur kai ostapininkai pastato į kėdę tada riedama ir dundama. Matot šitas straipsnis nors ir labai trafaretinis, nors ir užsakytas ir susiūtas baltais siūlais lipant į tas pačias upes kaip ir toje pačioje JAV, bet greičiausiai jiems atrodo kad jie vaikšto vandeniu nes turi pasidėję pagalves. Matot ta ciocė praeitais metais ir pristatė seimui diasiletką, kuri išskaidyta į dvi piatiletkas: "Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 m. programą".
https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=119&p_k=1&p_t=259484
Tad čia vaikšto dideli pinigai. Ta jos kontora irgi užregistruota kad tarnautų kaip vėjo malūnas kur svastikos sukasi greitai. Nu jeigu ją kas nors nori čiupinėti turi susikibti rankomis ir važiuoti į malūnus. Tie pinigai plaunami ropojant jau nutiestais drąsiais keliais prisidengiant gerais ketinimais. O kas vyksta iš tikrųjų yra labai neaišku. Nu kažkas panašaus į tas istorijas kaip kad jeigu tikėti visokių liuciferonų pasakomis kaip anglių karalystės kryžiuočių misionieriai vargdavo su indėnais amerikoje, kuriuos irgi kamuodavo visokios priklausomybės ugniniam vandeniui, taikos pypkėms, tt.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?